Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Zástupcem mezinárodní organizace Profibus&Profinet International (PI) v České republice je sdružení Profibus CZ. Sdružuje firmy, které se komunikací Profibus nebo Profinet zabývají ať už jako výrobci, integrátoři nebo koncoví uživatelé, a nabízí jim mnoho výhod. Kromě stálého přístupu k veškeré technické dokumentaci, jako jsou normy, profily, doporučení apod., mají členové Profibus CZ také možnost zúčastnit se zdarma seminářů pro odbornou veřejnost nebo získat slevu 15 % na pořádané kurzy. V České republice tyto kurzy organizuje Certifikované školicí středisko při katedře řídicí techniky FEL ČVUT v Praze, Karlovo nám. 13. V následujících odstavcích je uvedeno, o jaké kurzy jde a jaké jsou nebližší termíny jejich konání.
Kurzy Certified Profibus Installer a Engineer
Celosvětově uznávané kurzy jsou zaměřeny především na praktické, ale i na teoretické aspekty komunikace Profibus. Úspěšní absolventi získají mezinárodní certifikát a jsou uvedeni na seznamu držitelů těchto certifikátů na stránkách
www.profibus.com. Kurzy jsou sestaveny tak, aby jejich absolventi mohli efektivně instalovat, udržovat a diagnostikovat sítě Profibus. To vede k mnohem efektivnějšímu provozu instalovaných sítí, protože se zkracuje doba potenciálních výpadků sítě na minimum. Certifikované školicí středisko při katedře řídicí techniky ČVUT v Praze (Karlovo nám. 13) na Fakultě elektrotechnické pořádá kurzy v těchto termínech:
-
kurz Certified Profibus Engineer: 18. až 21. dubna a 31. května až 3. června 2011,
-
kurz Certified Profibus Installer: 30. května 2011.
Seminář pro vývojáře Profibus
Seminář se uskuteční 12. května 2011 na ČVUT v Praze, FEL, katedra řídicí techniky. Je určen pro zájemce, kteří chtějí rozšířit své dosavadní výrobky o možnost komunikovat po síti Profibus. Na semináři bude vyčerpávajícím způsobem vysvětleno, jak zařízení vybavit komunikací prostřednictvím protokolu Profibus s využitím obvodů typu ASIC, které jej celý implementují a umožňují připojit zařízení pomocí univerzálního rozhraní. Seminář bude rovněž řešit otázky týkající se využití univerzálních rozhraní, která ještě více usnadňují integraci protokolu Profibus do produktů, neboť v mnoha případech vyžadují pouze minimální zásah do hardwaru existujících zařízení, a tím dále zkracují dobu implementace. Seminář bude převážně v angličtině s možností českého překladu a vystoupí na něm zástupci firem profichip, Deutschmann Automation a Foxon.
Seminář o bezdrátových komunikacích
Jde o volné pokračování úspěšného semináře z roku 2010, který se zabýval použitím WiFi v průmyslovém prostředí a dále používáním sběrnice Profinet právě nad bezdrátovým komunikačním kanálem.
Seminář bude více zaměřen na komunikaci prostřednictvím protokolu Profinet především s ohledem na použití v praxi a zkušenosti z již realizovaných projektů, ale i obecné zásady platné pro bezdrátovou komunikaci typu WiFi či WiMAX budou mít na tomto semináři výrazný prostor.
Podpora otevřeného softwaru ze strany organizace PI
Profibus&Profinet International (PI) podpořila v roce 2011 software s volně dostupným zdrojovým kódem (otevřený software). Příkladem této podpory je spolupráce s komunitou Industrial NETworx Community, která začala fungovat v lednu 2011 za významného přispění společnost Hilscher. V zájmu dalšího rozšíření profilu PROFIdrive pro pohony a polohové řízení a pro zajištění efektivní implementace tohoto profilu mohou výrobci získat zdrojový kód zdarma. Díky předem vyzkoušenému zdrojovému kódu lze implementovat profil PROFIdrive v zařízeních mnohem rychleji a efektivněji. Výrobci dále získají v rámci komunity podporu při vývoji jednak prostřednictvím diskusních fór a konzultací, jednak dostupností referenční platformy.
Dvě pracovní skupiny organizace PI – Drives Marketing a PROFIdrive Profile – budou aktivně podporovat činnost komunity i jednotlivých výrobců nejen formou konzultací ohledně specifikace, ale i během vývoje produktů a jejich certifikace.
První výsledky vývoje vzešlé z této aktivity jsou očekávány na veletrhu v Hannoveru letos v dubnu, první produkty by měly být předvedeny na veletrhu SPS/IPC/Drives 2011 v Norimberku.
Nástroje pro integraci komunikace Profinet IO
Organizace PI také nabízí svým členům zdarma nástroje pro podporu integrace protokolu Profinet IO do jejich výrobků. Tyto nástroje jsou volně ke stažení na stránkách
www.profibus.com a přispívají k efektivnímu vývoji a testování zařízení Profinet IO device. Jde o GSD Checker, Profinet tester a obecně dostupný nástroj Wireshark s filtry pro zprávy komunikace Profinet.
Organizace PI tak přispívá ke zvýšení efektivity vývoje zařízení Profinet IO, pro která jsou dnes vyžadovány certifikáty vydávané oficiálními testovacími laboratořemi Profinet. Díky stále rostoucímu počtu dostupných typů obvodů ASIC či různých podpůrných vývojových prostředků mohou výrobci zkrátit dobu vývoje zařízení a efektivně dosáhnout vlastností kompatibilních se standardem.
Členové Profibus CZ jsou v rámci svého členství v České republice součástí mezinárodní komunity, která svým rozsahem a šíří záběru nemá v oboru automatizace obdobu. Výhody, které z členství plynou, mohou mimo jiné přispět k většímu úspěchu členů PI na trhu a k rychlejší a efektivnější inovaci jejich výrobků.
Pavel Burget,
Profibus CZ