Aktuální vydání

celé číslo

05

2021

Perspektivy automatizace, umělá inteligence v automatizaci; prostředky automatizace v době lockdownu
celé číslo

Přehled aktualit

Digitální výroba 2021: digitální transformace výroby v praxi

Konference Digitální výroba mapuje změny udávané průmyslem 4.0 již několik let. Ta letošní ještě v dozvuku koronavirových opatření má stále virtuální podobu. Umožňuje však pohodlné sledování bohatého programu pohodlně z domovů i kanceláří. Součástí je i precizní zpracování záznamu, který získá každý registrovaný účastník. Připojte se k vysílání živě ve dnech 8. a 9. června (vždy mezi 9.00 a 17.00). Plnohodnotný on-line zážitek umožní přístup do aplikace HOPIN: https://hopin.com/events/digitalni-vyroba-2021. První den konference je možné sledovat také na https://youtu.be/e0QgKliHL5g. Součástí programu budou tři diskusní panely. První se soustředí na sledování digitálního vlákna a naznačí význam digitalizace předvýrobních i povýrobních procesů. Druhý panel obsadí hosté z automobilového průmyslu. Inspiraci v něm však mohou najít i firmy mimo tento obor. Závěrečná diskuze prvního dne patří aditivní výrobě. Ačkoliv tato konference 3D tisk pravidelně nesleduje, jeho rozvoj, nejen v době nástupu pandemie, ukazuje, nakolik klíčové téma to pro výrobu může být. Klíčový druhý den konference je možné sledovat na https://youtu.be/4M4xguhD1XY. Zatímco první den je věnován spíše úvahám a diskusím, druhý den nabídne konkrétní témata o digitalizaci v různých oborech průmyslu. Hovořit se bude o nástrojích digitalizace, jejich využití v praxi a o zkušenostech firem s uplatněním digitalizace. Uvedené odkazy budou platné jen ve dnech konání konference; po skončení konference, tedy po 10. 6., můžete získat přístup ke zpracovanému záznamu prezentací na www.konference-vyroba40.cz/registrace. (ed)

Školení o pokročilých funkcích řídicího relé easyE4

Ve čtvrtek, 10. června ve 13 hodin se uskuteční další bezplatné on-line školení společnosti Eaton Elektrotechnika. Jan Palkovský provede účastníky pokročilými funkcemi řídicího relé easyE4. Toto relé dovoluje rychlé a efektivní ovládání v průmyslových provozech i v dovoní automatizaci. Účastnici školení se seznámí s datalogery, webovým serverem a různými programovacími jazyky. Dozvědí se také, jak propojit relé easyE4 s jinými zařízeními nebo jak nahrát novou verzi firmwaru. Registrovat se na školení je možné na tomto odkazu. Své dotazy k tématu školení můžete pokládat ZDE.

Konference Digitální výroba 2021: pečlivě připravená akce s bohatým programem

Již příští týden, 8. až 9. června, se v Praze uskuteční konference Digitální výroba, kterou pořádá firma Trade Media International. Konferencí o digitalizaci je víc než mnoho, ale na tuto chci zvlášť upozornit. Nejen proto, že jsme jejím mediálním partnerem, takže je to naše povinnost, ale také proto, že je to trochu jiná konference – s pečlivě promyšleným konceptem a zajímavým programem: podívejte se na https://www.konference-vyroba40.cz/program.html. Mezi řečníky najdete nejen dodavatele jednotlivých komponent i ucelených řešení digitalizace, integrátory a inženýrské firmy, ale i koncové uživatele z různých oborů průmyslu, např. z automobilové výroby, metalurgie, chemického průmyslu, výroby balicích strojů atd. Od konference si proto slibuji, že poskytne široký průřez celou problematikou. Digitalizace se totiž hodně liší nejen podle typu výroby, ale i podle velikosti podniku: jinak vypadá v malé firmě a jinak v mezinárodním koncernu. Dalším rozměrem digitalizace je potom její hloubka, tedy to, co vše digitalizace v podniku postihuje. Zde je třeba si uvědomit, že digitalizací výroby rozumíme nejen samotné výrobní procesy, ale i všechno okolo ní – nevyhýbá se konstrukčním kancelářím, technologům, skladům, zásobování, logistice ani prodeji výrobků a marketingu. Těším se i na sekci, který se bude věnovat aditivní výrobě. Ta je sama o sobě velmi zajímavým oborem, ale její souvislosti s digitalizací si nemusí každý zcela uvědomit. Konference je bohužel stále převážně virtuální, počet účastníků živé akce je výrazně omezen jen na přednášející a VIP hosty (viz https://www.konference-vyroba40.cz/registrace.html), ostatní se mohou připojit pouze přes internet, ale Trade Media International už na konferenci Roboty 2021 ukázala, že tento formát bravurně zvládá (https://www.vseoprumyslu.cz/inspirace/video/roboticky-den-2021-virtualni-robozazitek-s-nadstavbou.html). Petr Bartošík

Krohne oslaví stoleté výročí digitálním veletrhem

Společnost Krohne slaví letos sto let od svého založení. Hlavním mottem oslav je kreativita jako základ inovací. Při příležitosti stoletého výročí pořádá Krohne digitální veletrh Krohne Insights, který bude zahájen 7. června, Krohne na něm představí trendy a techniku v oblasti měření procesů. V živých a interaktivních prezentacích a videích se účastníci veletrhu dostanou do všech míst, kde Krohne působí, i do jeho výrobních provozů.  Budou mít příležitost setkat se v režimu on-line s odborníky firmy a procházet výstavími halami zaměřenými na jednotlivá průmyslová odvětví. Blíže se seznámí s technikou Krohne prostřednictvím 120 videí a živého prezentačního programu. Na digitální veletrh Krohne Insights je možné se registrovat na https://insights.krohne.com/. Rodinná firma Krohne byla založena v roce 1921 a sídlí v německém Duisburgu. Nyní má více než 4 000 zaměstnanců. Dodává přístroje pro měření průtoku, výšky hladiny, teploty, tlaku, a pro analýzu plynů pro nejrůznější průmyslová odvětví (chemie, potravinářství, biovědy, hornictví, hutnictví, jaderná energetika, ropa, zemní plyn, papír, celulóza a voda, odpadní vody V České republice má firma Krohne CZ, spol. s r.o. sídlo a servisní středisko v Brně, pobočky pak v Praze a Ostravě (ev)

Mozaika informací Amper News 2021

Firmy hledají možnosti, jak za situace, kdy se nesmějí konat žádné reálné veletrhy, konference ani firemní dny, prezentovat své nabídky a novinky. Mnohé se shlédly ve webinářích nebo se prezentují na sociálních sítích. Tím však osloví většinou jen stávající zákazníky, nikoliv širší odbornou veřejnost. Úloha veletrhů, ale i vlivných odborných časopisů je zde nezastupitelná a nenahraditelná. Tak, jako na stránkách časopisu Automa najdete Mozaiku novinek a informací (https://www.automa.cz/cz/web-clanky/mozaika-novinek-a-informaci-0_13469/), spustila také společnost Terinvest internetovou platformu pod názvem Amper News 2021 – přehled novinek firem, které se měly účastnit veletrhu Amper 2021, jenž byl odložen na květen 2022. Platforma Amper News je určen pro odborníky a v současné době představuje přes 400 novinek tříděných podle jednotlivých oborů elektrotechniky, dále pozvánky na zajímavé akce a další zpravodajství a videa z činnosti vystavovatelů. Platformu najdete na https://www.amper.cz/amper-news-2021.html. (Bk)

Školení o konfiguraci skříní XVTL a jejich ověřování

Skříně XVTL umožňují díky propracovanému příslušenství velmi variabilní montáž. Bez problémů je tak možné v jedné skříni zkombinovat silové pole na 1 600 A a instalační část s modulárními přístroji. Společnost Eaton Elektrotechnika připravila bezplatné odborné školení, v němž si účastníci osvojí konfigurací skříní XVTL a také certifikování těchto skříní v aplikaci E-Config. Všechny taje konfigurace a certifikace vysvětlí Šimon Szczotka Odborné školení je bezplatné a zaregistrovat se můžete na tomto odkazu. Kdo se chce zapojit do  diskuze, může vložit svůj vlastní dotaz k tématu ZDE.

Optické zaměřovače firmy Meopta pro zbrojovku Saab

Společnost Meopta se sídlem s Přerově je tradičním výrobcem optických, opticko-mechanických a opticko-elektronických přístrojů. Se švédskou zbrojovkou Saab spolupracuje od roku 2000, kdy dodávala optické přístroje pro bojové letouny Gripen. Od té doby se spolupráce rozšiřovala a nyní uzavřely společnosti Meopta a Saab smlouvu na výrobu zaměřovačů s červeným záměrným bodem v hodnotě přes 70 mil. Kč. Optický zaměřovač s červeným záměrným bodem slouží k rychlému zacílení jakéhokoliv zbraňového systému. Obr. 1. Zbraň Carl-Gustaf M4 ve výzbroji US Special Forces Zaměřovače Meopta budou instalovány na víceúčelových zbraňových systémech Carl-Gustaf M4. Smlouva platí pro dodávky v letošním a příštím roce a projednává se další smlouva na období 2023 až 2025. Tyto kontrakty navazují předchozí smlouvy uzavřené v roce 2015, kdy začala Meopta pravidelně tyto zaměřovače do Švédska dodávat. Pro Meoptu je také velmi důležité právě probíhající výběrové řízení Armády České republiky na bojová vozidla pěchoty. Zapojení českých firem je podle Ministerstvo obrany ČR důležitým kritériem při hodnocení nabídek. Meopta už dříve dodávala tankové protiletadlové zaměřovače a systém řízení palby pro tanky a bojová vozidla společnosti BAE Systems Hägglunds, výrobce vozidel CV90. Toto vozidlo absolvuje nyní v ČR vojskové zkoušky a pokud by CV90 zvítězilo ve výběrovém řízení na pásová bojová vozidla pěchoty, Meopta se stane globálním dodavatelem systémů UTAAS a jeho náhradních dílů. Vedle výroby optických systémů bude Meopta spolupracovat se švédskými firmami BAE Systems Hägglunds a Saab na vývoji optických řešení pro pozemní, vzdušné a námořní aplikace. Se společností Saab projednává Meopta i možnosti dalšího vylepšení optických modulů použitých v zaměřovači UTAAS. (ev)

Odborné online školení o systémech nouzového osvětlení

Ve čtvrtek, 27. května ve 13 hodin, se uskuteční odborné školení o systémech nouzového osvětlení firmy Eaton. Protože je každý projekt nouzového osvětlení zcela jedinečný, je potřeba zvolit vždy tu nejvhodnější variantu svítidel a jejich instalace Na odborném školení se seznámíte s nejčastěji používanými svítidly pro různá prostředí. Na toto školení se můžete zaregistrovat zde: odkazu Každý účastník se může zapojit do diskuse a svůj vlastní dotaz k tématu ZDE.

Farmaceutická výroba v Česku: malý, ale dynamický obor

Role farmacie se v průmyslové skladbě ČR může zdát na rozdíl od jiných států EU okrajová. Zaměstnává jen necelé 1 % pracovníků, jde ale o jeden z nejdynamičtěji rostoucích oborů. I když v českém prostředí hrají významnou roli nadnárodní firmy, výrazně roste role lokálních výrobců. Podle pracovního portálu Profesia se farmaceutická výroba v posledním roce dostala do centra zájmu. Farmaceutický průmysl patří v tuzemsku k nejrychleji rostoucím průmyslovým oborům. Za období 2015 až 2020 vzrostla jeho produkce v úhrnu o 55 %. Z ostatních oborů dosáhla větší dynamiky jen výroba motorových vozidel (60 %), jejíž perspektivy však podle portálu Profesia nejsou do dalších let dobré. V oblasti farmaceutické výroby působí v ČR více než stovka aktivních subjektů, zaměstnávajících téměř 11 tisíc pracovníků, a jejich počet nadále roste. Většina podniků je soustředěná v okolí Prahy, Brna a Ostravy, přičemž ráz odvětví určují větší subjekty. Čtyři pětiny tržeb v posledních několika letech pocházejí z přímého vývozu, v posledním roce ale roste podíl tuzemské spotřeby, zejména zdravotnických pomůcek. Farmaceutický průmysl je typický výraznou rolí podniků pod zahraniční kontrolou, které soustřeďují téměř tři čtvrtiny pracovníků. To se projevuje i značnou exportní orientací oboru. Roste ale také úloha lokálních výrobců, kteří jsou schopni svou produkci úspěšně vyvážet do celého světa. Důležité je zejména to, že tyto malé firmy často mají svůj vlastní vývoj, spolupracují s univerzitami i vědeckými institucemi a snaží se zvyšovat zájem studentů o obor chemie a farmacie. Vlivem těsného spojení s vědou a výzkumem klade farmaceutický průmysl na zaměstnance vysoké kvalifikační požadavky. Každý pětadvacátý pracovník zde podle ČSÚ působí ve výzkumu a vývoji. To se odráží i na průměrné mzdě, jež je zde 45 780 korun. Je to v průmyslu jedna z nejvyšších. Mzda ve farmacii meziročně vzrostla o 5,6 %, zajímavý je příjmový skok v posledních deseti letech – o více než 65 %. Prostřednictvím profesního portálu Profesia firmy hledají kromě farmaceutických reprezentantů zejména laboranty, hodnotitele klinických studií a specialisty na zpracování dat. Volná místa nabízejí firmy zejména v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. (Bk)

Seminář o přípojnicových systémech

Přípojnicové systémy řeší základní požadavky na rozvod elektrické energie. Jsou ideální náhradou a doplňkem pro složité a mnohdy drahé kabelové rozvody, navíc plní funkci hlavního i podružného rozváděče. Šetří náklady, proti kabelovým rozvodům jsou méně náročné na prostory instalací a zvyšují bezpečnost. Seminář, který pořádá společnost LPE s firmou OEZ, probere tato témata: výhody a přínosy přípojnicových systémů proti běžným kabelovým rozvodům,použití přípojnicových systémů v rozvodnách, průmyslových halách a budovách,ekonomické porovnání. Školení se uskuteční virtuálně 19. května od 12:30 do 13:30, cena je 690 Kč, registrace: https://www.lpe.cz/odborna-skoleni/pripojnicove-systemy.  (ed)