Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

Přehled aktualit

Decentralizovaná automatizace: Dobrý nápad si zaslouží ocenění

O digitalizaci v průmyslu je třeba nejen mluvit, ale aktivně ji rozvíjet tržně zralými řešeními. Sdružení Alliance Industry 4.0 ve spolkové zemi Baden-Württembersko udělilo své historicky první ocenění Alliance Industry 4.0 Baden-Württemberg Award společnosti Murrelektronik. Významnou měrou k tomu přispěl inovativní, a přitom tržně zralý produkt Vario-X.Obr. 2.  Dr. Ing. Ulrich Viethen (vlevo), generální ředitel Murrelektronik, považuje oenění za pobídku k tomu, aby jeho společnost stále směřovala k digitálnímu řešení (foto: Allianz Industrie 4.0/Martin Paule, paulephoto) „Vítězné malé a střední podniky ukazují, jak může digitální transformace vypadat v praxi. Jsou zdrojem inspirace a měly by motivovat ostatní společnosti k dalším krokům směrem k digitalizaci“, řekl Dr. Nicole Hoffmeister-Kraut, Baden-Württemberský ministr hospodářství, práce a cestovního ruchu na slavnostním předání tohoto ocenění, pořádaném jako součást události „Startup the Future“.   Klíč k digitální transformaci průmyslu Digitální plánování, snazší a rychlejší instalace a zprovoznění, úspornost a udržitelnost: To jsou důležité cíle každého, kdo dnes automatizuje procesy. Na porotu udělal dojem rozsah, v němž společnost Murrelektronik podporuje v této myšlence své zákazníky.Obr. 1. Díky všestrannému systému Vario-X se stala společnost Murrelektronik jedním z vítězů prvního ročníku soutěže Alliance Industry 4.0 Award Baden-Württemberg (foto Murrelektronik) Její systém Vario-X integruje všechny periferní prvky od senzoru do cloudu v bezproblémovém komplexním řešení, a to bez ohledu na jejich výrobce. V rámci tohoto systému mohou být všechny automatizační funkce škálovány a implementovány decentralizovaně a přesně tak, jak je vyžadováno, a to bez obvyklé architektury řídicích jednotek a kompatibilně s hlavními průmyslovými protokoly. Proto není třeba pracné, časově náročné a k chybám náchylné vedení kabelů mezi jednotlivými přípojnými místy v řídicí jednotce. Ve výsledku to znamená, že zákazník stráví při elektroinstalaci o 30 % času méně. Instalační koncept plug and play může být dále přizpůsoben individuálním požadavkům a aplikacím. Díky modulární konstrukci lze přitom komponenty přidávat nebo vyměňovat snadno a bez dlouhých odstávek. Digitální dvojče zároveň umožňuje celé zařízení nebo systém virtuálně testovat a optimalizovat ještě před zprovozněním.  „Digitální transformace průmyslu je vrcholně důležitá pro úspěšnou budoucnost nás všech. Jako spolehlivý a výkonný partner pro elektrickou automatizační technologii chceme poskytovat našim zákazníkům co nejlepší podporu. Jsme vděční za toto ocenění a vidíme ho jako pobídnutí k tomu, abychom mysleli více než kdy předtím na digitální řešení“, byl Dr. Ing. Ulrich Viethen, generální ředitel Murrelektronik, potěšen tímto úspěchem. (Murrelektronik CZ)    

Německý průmysl obráběcích strojů v útlumu

Německé sdružení výrobců obráběcích strojů VDW zveřejnilo analýzu trhu v oboru za rok 2024 s výhledem na letošní rok. Zakázky přijaté německým průmyslem obráběcích strojů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 byly o 7 % nižší než ve stejném období v předchozím roce. V roce 2024 jako celku však příchozí objednávky poklesly o 19 %. Tuzemské zakázky byly o 9 % nižší než v předchozím roce, zatímco zakázky ze zahraničí poklesly o 24 %. „Situace pro náš průmysl je i nadále náročná,“ komentuje výsledky Dr. Markus Heering, výkonný ředitel VDW. Trh v USA sice nabízí velké příležitosti pro německé výrobní stroje, které jsou zde považovány za nepostradatelné, ale Trumpova celní politika skrývá velká rizika, pokračuje Heering. Přetrvávající turbulence ve světové ekonomice, včetně hrozby obchodní války, mají dopad na celkovou ochotu investovat. Kritická situace v automobilovém a dodavatelském průmyslu představuje zvláštní zátěž. Podle Heeringa se však na obzoru objevují i záblesky naděje: např. v oblasti letectví, zdravotnické techniky, přesného strojírenství, energetiky, stavby lodí a zbrojního průmyslu. Obchod v oblastech, jako jsou servis, komponenty, opravy, údržba a přestavby je v současné době silnější než prodej nových strojů. Objem zakázek však v loňském roce klesl ve všech regionech světa o čtvrtinu. Zvýšení dynamiky VDW očekává až ve druhé polovině roku, kdy se předpokládá, že nižší inflace a úrokové sazby podpoří oživení investic. „Očekáváme, že nová německá vláda poskytne jasnou podporu při plnění všech bodů, které průmysl již několik měsíců vznáší: snížení byrokracie, snížení nákladů, zvýšení konkurenceschopnosti a posílení investičních aktivit, abychom jmenovali jen ty nejdůležitější požadavky,“ říká Heering. Dopad dvouletého poklesu přijatých zakázek se nyní projevuje i ve výrobě obráběcích strojů. V roce 2024 její úroveň nadále mírně klesala o 4 %. V roce 2025 se ovšem očekává prudký pokles o 10 %. (ed)

Evropská raketa Ariane 6 opět úspěšně odstartovala

Z Guyanského kosmického centra (CSG) poblíž města Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně odstartovala včera, ve čtvrtek 6. března v 17:24 SEČ, nová evropská raketa Ariane 6 k první komerční misi, a to s francouzskou vojenskou družicí. Jde o druhý úspěšný let Ariane 6. Úspěch Ariane 6 zvyšuje konkurenceschopnost Evropy v cestování do vesmíru. ESA už loni v létě informovala, že má objednávky na desítky letů s touto raketou. K umístění družice o hmotnosti 3 650 kg na oběžnou dráhu bylo nutné využít dva restarty raketového motoru Vinci v horním stupni Ariane 6. I tato operace proběhla úspěšně. Družice, kterou Ariane 6 na oběžnou dráhu vynesla, je francouzská průzkumná vojenská družice CSO-3. Snímkuje povrch Země s rozlišením až 35 cm a o získaná data se budou dělit partneři programu CSO: kromě Francie jsou to Německo, Švédsko, Itálie, Belgie a Švýcarsko. (Foto: ESA, S. Corvaja) (ed)

Umělá inteligence v praktické elektrotechnice: vize a realita

Umělá inteligence je nové marketingové heslo, používané a zneužívané v mnoha situacích. Na umělou inteligenci se často díváme jen optikou svých emocí: buď s nadšením a očekáváním, nebo naopak s ochromujícím strachem. Portál Elektrika připravil na veletrh Amper 2025 střízlivý podhled na využití umělé inteligence v elektrotechnice. Chceme-li správně zapojit a využívat elektrická zařízení, měli bychom znát alespoň základy elektrotechniky. Miroslav Minařík z portálu elektrika.cz říká, že obdobné je to s umělou inteligencí: chceme-li ji správně používat, měli bychom znát alespoň základní principy její funkce. Dne 20. března od 10 h v sále P3 (pav. P) budou mít návštěvníci veletrhu Amper možnost zúčastnit se diskuse o tom, jak využívat AI v elektrotechnické praxi, kde se na ni můžeme spolehnout a kde jí naopak moc věřit nemůžeme. Diskutovat se bude také o tom, jak ji využít v distribučních řetězcích, v obchodě nebo v technické podpoře. V diskusi vystoupí čtyři řečníci, dva dlouhodobí uživatelé a dva vývojáři systémů pro analýzu dat, kteří přinesou užitečné a inspirativní postřehy pro využití AI v elektrotechnické praxi: Miroslav Minařík a Jan Hájek, oba z NF Elektrika.ai, Jan Rychtář z firmy Trinera a Jan Berka z firmy Neurologik. Pozvánku s možností registrace najdete na https://elektrika.cz/data/clanky/pozvanka-ai-v-prakticke-elektrotechnice-vize-a-realita. (Bk)

Druhá výzva programu Up2Circ na podporu cirkulární ekonomiky pro malé a střední podniky

Prvního března odstartovala druhá výzva evropského programu Up2Circ, která přináší finanční i odbornou podporu malým a středním podnikům při zavádění principů cirkulární ekonomiky. Mezi úspěšné žadatele bude rozděleno celkem 1,02 milionu eur. O granty mohou žádat podniky z celé Evropské unie. V České republice zajišťuje program inovační agentura JIC (https://www.jic.cz/cz/). V rámci druhé výzvy bude podpořeno až 40 projektů ve dvou kategoriích. První kategorie nabízí 15 000 eur na zpracování studie proveditelnosti zaměřené na analýzu možností zavedení cirkulárních modelů podnikání. Druhá kategorie poskytuje podporu 50 000 eur na pilotní aktivity a ukázkové projekty, které již přímo implementují konkrétní opatření pro zvýšení oběhovosti prostřednictvím nových technologií, návrhu produktů nebo zavedení nových produktů, procesů či služeb. O podporu mohou žádat malé a střední podniky, které splní dvě základní podmínky – absolvovat alespoň 50 % modulů v online vzdělávacím programu Up2Circ Academy a získat hodnotící zprávu Up2Circ Assessment Report vypracovanou ve spolupráci s poradcem Up2Circ. Výzva je otevřena od 1. března do 30. dubna 2025. Vzhledem k rozpočtovým omezením bude počet hodnocených žádostí omezen na 100 projektů v kategorii malých projektů a 180 projektů v kategorii velkých projektů. Při překročení této kapacity budou žádosti hodnoceny podle času podání. Podrobnější informace, včetně dokumentace k výzvě a formulářů žádostí, jsou k dispozici na webových stránkách programu https://up2circ.eu/. (ed)

Embedded World 2025 již za pár dní

Již za pár dní, od 11. do 13. března 2025, se na norimberském výstavišti již po třiadvacáté sejdou odborníci na vestavné systémy, aby se na veletrhu Embedded World naživo seznámili s nejnovějším vývojem v oboru a nabídkou vystavovatelů, a také aby mohli navzájem diskutovat o tom, na čem právě pracují a jaké problémy řeší. V sedmi výstavních halách poskytnou vystavovatelé návštěvníkům přehled o celém sortimentu produktů, od hardwaru přes služby a nástroje až po software. Dvě doprovodné konference, odborné diskuse a fórum vystavovatelů přinesou návštěvníkům nejnovější odborné poznatky z oblasti vestavných systémů. V rámci odborné konference Embedded World zazní plenární přednáška Sandry Rivera, ředitelky firmy Altera, na téma „Flexibilní umělá inteligence na okraji“. Tato plenární přednáška je přístupná všem návštěvníkům veletrhu; další přednášky a semináře jsou dostupné jen se speciální konferenční vstupenkou. Rekordní počet přednášek svědčí o rostoucím zájmu o konferenci a také o míře inovací v oboru. Druhou doprovodnou konferencí je konference věnovaná elektronickým displejům: jak technologiím zobrazování, tak komponentám pro displeje a celým displejům, ale také dodavatelským řetězcům a vývoji trhu. Vstupenku na veletrh si mohou zájemci zajistit předem zdarma – stačí na stránce https://www.messe-ticket.de/Nuernberg/embeddedworld2025 zadat kód voucheru ew25web. (Bk)

Beckhoff Automation zve na konferenci EtherCAT

Společnost Beckhoff Automation uspořádá v dubnu konferenci o komunikačním standardu EtherCAT. Postupně ve čtyřech městech (Bratislava, Ostrava, Brno a Praha) se návštěvníci dozví, jak EtherCAT funguje, jak je u něj zajištěna kybernetická bezpečnost, seznámí se s požadavky na instalaci a diagnostiku. Na konferenci bude uvedena ukázka použití komunikace EtherCAT v praxi. Odpolední workshopy budou věnovány vývoji zařízení s komunikací EtheCAT a jejich diagnostice.Na konferenci je možné se přihlásit na tomto odkazu: https://www.ethercat.org/forms/czech_slovakia2025/default.htm nebo pomocí QR kódu: Datum Místo Adresa 8. dubna 2025 Clarion Congress Hotel Bratislava Žabotova 2 811 04 Bratislava Mapy Google 9. dubna 2025 Quality Hotel Ostrava City Hornopolní 3313/42 702 00 Ostrava Mapy Google 10. dubna, 2025 Hotel International Brno Husova 16 602 00 Brno Mapy Google 11. dubna, 2025 Comfort Hotel Prague City East Comfort Hotel Prague City East Bečvářova 2081/14 100 00 Praha Mapy Google   Program 08:00–09:00 Registrace  09:00–10:30 Proč a jak EtheCAT dělá to, co dělá (ENG)Kybernetická bezpečnost: Hrozba i pro EtherCAT?IO-Link jak funguje a jaká má omezení  10:30–11:00  přestávka 11:00–11:30  Instalace, diagnostika a odstraňování problémů (ENG)  11:30–12:00  Ukázka aplikace společnosti MTS spol. s.r.o. (SK)  12:00–13:00  oběd 13:00–14:00  Jak využít EtherCAT k získání obchodních příležitostí (ENG)Plán EtherCAT G/G 10 (ENG)  14:00–14:30  Workshopy:Proces vývoje vlastního EtherCAT zařízení (CZE)Diagnostika EtherCATu v praxi (CZE)   

Co uvidíte na veletrhu Amper 2025

Ve dnech 18. až 20. března. 2025 proběhne na Výstavišti Brno mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky a energetiky. Ve dvou halách, P a F se představí 420 vystavovatelů. Časopis Automa představuje, jaké novinky představí firmy v oboru automatizace, měření a regulace a průmyslové informatiky.   ●  BHV senzory  ● ControlSystem   ● Dinel    ● Euchner    ● JUMO   ● Kalibrátory   ● Moravské přístroje   ● Papouch Dinel s.r.o.           P 1.44 www.dinel.cz Společnosti Dinel představí jako novinku pokročilý vysokofrekvenční hladinový snímač RFLS-24 navržený pro přesné a spolehlivé limitní snímání hladiny kapalin, kašovitých a pastových médií. Tento senzor se vyznačuje výjimečnou odolností vůči usazeninám a pěně na elektrodě, a proto se ideálně hodí pro průmyslové využití.Obr. 1. Vysokofrekvenční snímač hladiny RFLS-24 Díky unikátní konstrukci se snímač RFLS-24 obejde bez vnitřního těsnění. Může být nastavován pomocí magnetického pera či programovacího vodiče. Vzhledem k těmto vlastnostem se RFLS-24 stane nepostradatelným pomocníkem při práci s elektricky vodivými i nevodivými látkami. Navíc jeho široký rozsah pracovních teplot (–40 až +105 °C) a tlaků (až 10 MPa) a odolnost vůči vibracím zaručují spolehlivost i v náročných provozních podmínkách.JUMO Měření a regulace s.r.o.              P 1.32www.jumo.cz Společnost JUMO, jakožto přední dodavatel systémů a řešení v oblasti průmyslových senzorů a automatizační techniky, mimo jiné představí inteligentní senzory s rozhraními IO-Link a SPE (Single Pair Ethernet). Nové senzory s rozhraním IO-Link představují rozšíření portfolia inteligentních snímačů společnosti JUMO o další měřené veličiny. Tyto inteligentní senzory vynikají rychlým uvedením do provozu díky IODD (IO Device Description) a umožňují sběrnicově nezávislou integraci automatizačních řešení. Pomocí včasné detekce kritických podmínek zvyšují provozní bezpečnost a snižují dobu potřebnou pro neplánované odstávky. Mimo jiné umožňují také rychlou výměnu v případě servisních nebo kalibračních činností.Obr. 2. Inteligentní precizní převodník tlaku JUMO DELOS S02  Inteligentní senzory s rozhraním SPE představují nový komunikační standard umožňující komunikaci od senzorů až do cloudu. Připojení až do vzdálenosti 1 000 metrů je realizováno pouhým jedním párem kroucených vodičů, což vede ke snížení nákladů na kabeláž. Tento pár vodičů je také používán pro napájení díky technologii PoDL (Power over Data Line). Senzory umožňují přímé použití v rámci JUMO Cloud.   Moravské přístroje a. s.                             P 3.16 www.mii.cz Ve stánku společnosti Moravské přístroje budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si průmyslové kamery DataCam, řadu vědeckých a astronomických kamer a jednotky DataLab pro průmyslové vstupy a výstupy. Vystavován bude také systém strojového vidění VisionLab a především nová verze programového prostředí Control Web. Návštěvníci mohou přijet jen tak se podívat a popovídat si. Pracovníci společnosti Moravské přístroje se těší na jejich návštěvu. Obr. 3. Novou verzi programového prostředí Control Web si prohlédnout návštěvníci veletrhu Amper ve stánku společnosti Moravské přístroje Papouch s. r. o.               P 3.29www.papouch.comSpolečnost Papouch představí novinky v oblasti měření, komunikace a sběru dat, které pomohou optimalizovat a automatizovat různá technická řešení. Návštěvníci se mohou těšit na měřicí moduly PAPAGO, které využívají nový hardware pro bezpečnější sběr dat. Díky těmto modulům lze efektivněji monitorovat a řídit procesy.Obr. 4. Řada PAPAGO se rozrostla o nové typy a nabízí zabezpečení SSL Ve stánku budou představeny i komponenty pro měření energií a vyhodnocení spotřeby tepla, plynu, elektrické energie a vody. Tyto přístroje přinášejí dokonalý přehled o spotřebě energií např. v rodinném nebo bytovém domě. Dále bude možné prohlédnout si nové typy routerů pro průmyslové použití, které přinášejí vyšší spolehlivost a stabilitu. Ať už jde o bezpečné datové přenosy nebo vzdálenou správu zařízení, tyto nové routery nezklamou. Novinkou bude také PAPAGO Cloud, což je inovativní modul pro lokální sběr, vyhodnocení a vizualizaci naměřených hodnot. Ve stánku bude možné setkat se s odborníky z Papouch s. r. o., kteří ochotně poradí, pomohou najít ideální řešení. Návštěvníci u nich najdou inspiraci a cenné informace. EUCHNER           P 4.12www.euchner.cz Německá firma EUCHNER patří mezi přední výrobce elektronických a elektromechanických prvků pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení a bezpečného řízení přístupu. Euchner zve návštěvníky na prohlídku svých nových produktů. Jedním z nich je nový bezpečnostní elektronický klíčový systém EKS2, který je vhodný především pro bezpečnou volbu režimu provozu stroje (až PL e) a je vybaven dotykovým panelem. Stejně dobře může být použit i pro identifikaci obsluhy, rozlišení úrovní přístupu, ochranu parametrů stroje, náhradu hesel apod.Obr. 5. Bezpečnostní elektronický klíčový systém EKS2 Čtecí hlava na klíče má velmi malou zástavbovou hloubku, klíče různých barev mají moderní RFID transpondéry s AES šifrováním a vyhodnocovací jednotka s integrovaným přepínačem Profinet RT je vybavena polovodičovými bezpečnostními výstupy. Elektronický klíčový systém EKS2 byl také oceněn krásným 2. místem v soutěži GIT Security Award 2025 v oblasti bezpečnosti strojů a zařízení. Na stánku bude také přítomen náš tým Euchner Safety Services, který Vás seznámí se všemi konzultantskými službami a školeními v oblasti bezpečnosti strojních zařízení, které nabízíme jejich výrobcům i provozovatelům.Kalibrátory, s. r. o.       P 1.38 www.kalibratory.cz Kalibrátory představí širokou nabídku profesionální kalibrační a validační techniky od společností Beamex, Ellab, PDK, MBW Calibration, Testo, Aremeca a D. Marchiori (DMA). Novinkou společnosti Kalibrátory na letošním veletrhu budou referenční digitální tlakoměry společnosti PDK. Tyto přístroje mají podle typu měřicí rozsah od –100 kPa do 500 MPa. Vystavován bude také kalibrátor Beamex MC6 a elektrická pumpa ePG, které tvoří sestavu pro plně automatizovanou kalibraci tlakoměrů s následným digitálním přenosem dat do kalibračního softwaru Beamex.Obr. 6. Digitální referenční tlakoměr PDR1000 s přesností měření tlaku ±0,02 % Dále se ve stánku představí řešení automatizace kalibrace teploty při použití kalibrátoru teploty MC6-T a přenosný systém pro kalibraci vlhkoměrů. V expozici společnosti Kalibrátory najdou návštěvníci také validační techniku od společnosti Ellab s velmi přesnými a odolnými bezdrátovými dataloggery.BHV senzory s. r. o.   P-3.15 www.bhvsenzory.cz Tradičním sortimentem firmy BHV senzory jsou přístroje pro měření tlaku. Unikátní vlastnosti má číslicový tlakoměr a převodník tlaku PM111 D2. Tento diferenční převodník tlaku s membránovými oddělovači je vybaven oddělovacími membránami extrémně malého průměru. Velmi dobře uplatní např. u zařízení pro farmaceutický a potravinářský průmysl, kde se používají sanitovatelná připojení dle standardu DIN/EN 11851 (tzv. potravinářské šroubení), případně připojení Ingold, Tri-Clamp a jiná.Obr. 7. Diferenční snímač  PM 111 D2 se sanitovatelným tlakovým připojením Ingold DN25 a Ingold DN40Potřebných vlastností bylo dosaženo použitím miniaturního piezorezistivního čidla a konstrukčními úpravami jeho zapouzdření. Samotný převodník tlaku slučuje funkce přímoukazujícího číslicového tlakoměru s analogovým výstupem 4 až 20 mA resp. 0 až 10 V, ale je vybaven i výstupem RS-485 s komunikací po protokolu Modbus RTU. Navíc jsou k dispozici také až čtyři nezávisle nastavitelná relé. Měřicí rozsahy se nabízejí ve škále od 0-10 kPa diference tlaků, oboustranný tlak může být do 400 kPa. Typickými výrobky firmy BHV senzory jsou i membránové oddělovače s tantalovou membránou, které zaručují plnou odolnost měření proti kyselině chlorovodíkové a jiným vysoce agresivním měřeným médiím. Novinkou jsou robustní teploměrové jímky, jejichž povrch je opatřen tantalovou vrstvou zhotovenou unikátní technologií Tantaline®.  ControlSystem, s. r. o.   P 4.17 www.controlsystem.sk Přepínač určený pro integraci Single Pair Ethernet (SPE) do průmyslových ethernetových sítí od společnosti Hilscher GmbH je založen na komunikační řídicí jednotce netX90. Podporuje více protokolů a nabízí propojení aplikací SPE se sítěmi Profinet, Open Modbus/TCP a EtherNet/IP. SPE media switch realizuje připojení zařízení na vzdálenost až 1 000 m pomocí standardu 10BASE-T1L a je ideální pro velká výrobní zařízení nebo rozsáhlé aplikace. Umožňuje využívat standardní IP komunikaci od úrovně snímačů až do cloudu.Obr. 8. Přepínač SPE media switch společnosti Hilscher  Přepínač může pracovat v transparentním nebo konfigurovaném režimu. V konfigurovaném režimu v sítích Profinet, EtherNet/IP je přepínač mapován v řídicí jednotce a může mu být přidělena IP adresa. Pro zajištění stabilního výkonu sítě a spolehlivého přenosu dat integrovala společnost Hilscher do přepínače unikátní funkci omezovače rychlosti, která pomáhá zabránit ztrátě dat při snížení šířky pásma ze 100 Mbit průmyslového ethernetu na 10 Mbit v síti SPE. Omezovač rychlosti řídí provoz během vysokého datového zatížení tím, že upřednostňuje a zpracovává ethernetové rámce na základě předem definovaných parametrů. Kromě toho přiděluje šířku pásma různým typům zpráv. Například pro komunikaci Profinet a EtherNet/IP je možné v síti SPE vyhradit 5 Mbit/s, zatímco pro pakety s menší prioritou (unicast, multicast nebo broadcast) se využije zbytek komunikační kapacity. SPE media switch podporuje oba typy standardizovaných konektorů pro SPE (IEC 63171-2 a IEC 63171-6).    

Cena EMVA pro mladé odborníky 2025 – výzva k podávání přihlášek

Cílem Evropské asociace strojového vidění EMVA je podporovat další inovace v oboru, přispívat k důležitému aspektu specializovaného vzdělávání v oblasti strojového vidění a vytvářet most mezi výzkumem a průmyslem. Cena EMVA Young Professional Award je každoroční ocenění vynikající a inovativní práce studenta nebo mladého odborníka v oblasti strojového vidění nebo zpracování obrazu. Prostřednictvím ceny EMVA Young Professional Award podporuje EMVA zejména studenty a mladé vědce, aby se zaměřili na úlohy v oblasti strojového vidění a aplikovali nejnovější výsledky výzkumu a poznatky v oblasti počítačového vidění na potřeby průmyslu. Uchazeče o cenu EMVA Young Professional Award 2025 nyní mohou předkládat své práce, z nichž vybere představenstvo EMVA, zastupující evropský průmysl strojového vidění, vítěze. Kritéria prezentovaných prací jsou:Vynikající nebo inovativní práce v oblasti strojového vidění. Požaduje se průmyslový význam a spolupráce s průmyslovým podnikem během práce. Cílové průmyslové odvětví je libovolné.Práce (magisterská nebo doktorská práce nebo výzkum na odpovídající úrovni) musí být provedena během posledních 18 měsíců v evropské instituci nebo ve spolupráci s ní. Mezitím může student nastoupit do profesní oblasti.Přihlášky zasílejte nejpozději do 30. března 2025 na adresu prezidenta EMVA Dr. Chrise Yatese na e-mailovou adresu ypa@emva.org. Přihláška musí obsahovat dvoustránkový abstrakt shrnující inovaci a zamýšlený komerční přínos a jednostránkový životopis a kopii magisterské nebo doktorské práce. Pokud práce ještě není dokončena nebo je omezena publikací, uchazeč musí uvést alespoň jednu přijatou publikaci. Vítány jsou doporučující dopisy vedoucích výzkumných pracovníků nebo případné spolupracující společnosti, ale nejsou povinné.Více informací na www.emva.org/news/young-professional-award-25-call-for-application/.Vítěz ceny bude vyhlášen na obchodní konferenci EMVA 2025, která se koná 22. až 24. května 2025 v Římě v Itálii, a bude mít možnost prezentovat oceněnou práci předním představitelům oboru strojového vidění a zástupcům odborného tisku. Kromě pocty v podobě ceny EMVA Young Professional Award dotované částkou 1 500 eur a propagace výzkumné práce je součástí ocenění také volná vstupenka na konferenci EMVA Business Conference a úhrada veškerých cestovních nákladů do Říma, jakož i volná vstupenka na Evropské fórum strojového vidění, které se uskuteční na podzim 2025.(Bk)

Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze

V pátek 14. února 2025 se uskuteční Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Program provede návštěvníky a návštěvnice sedmi bakalářskými studijními programy a souvisejícími laboratořemi, např. chytrým bytem napojeným na internet věcí za pomoci mobilních sítí, pracovišti pro výzkum robotů a AI, ale i místy, kde se vyvíjená technika pojí s uměním nebo kde týmy výzkumníků testují moderní technologie v energetice. Program bude na FEL v Dejvicích i v budově na Karlově náměstí. V Dejvicích se návštěvníci seznámí především se studijními programy Elektronika, energetika a management (EEM), Elektronika a komunikace (EK), Otevřené elektronické systémy (OES) a Lékařská elektronika a bioinformatika (BIO). Návštěvníci také uvidí laboratoře a učebny programů Kybernetika a robotika (KyR) a Softwarové inženýrství a technologie (SIT). Prohlídka laboratoří v budově FEL na Karlově náměstí zájemcům přiblíží studijní programy Kybernetika a robotika, Otevřená informatika a Softwarové inženýrství a technologie. Na trase návštěvníci uvidí model autonomního auta a podívají se na vývoj robotické platformy vozů. Seznámí se i se záchranářskými a průzkumnými roboty, které tým na FEL vyvíjí a pracují s nimi i studenti a studentky. A experti z FEL návštěvníkům přiblíží také výzkumy a možnosti studia multirobotických systémů. K vidění budou ukázky počítačových her vyvíjených studenty FEL ČVUT a ochutnávky projektů virtuální a rozšířené reality. Na akci je nutná registrace; na Karlovo náměstí zde: https://www.eventbrite.com/e/den-otevrenych-dveri-fakulty-elektrotechnicke-cvut-kampus-karlovo-namesti-registration-1203549251209?aff=oddtdtcreator&keep_tld=1 a do Dejvic zde: https://www.eventbrite.com/e/den-otevrenych-dveri-fakulty-elektrotechnicke-cvut-v-praze-kampus-dejvice-registration-1203517536349?aff=oddtdtcreator&keep_tld=1. (ed)  (Foto: Petr Neugebauer.)