Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

ZAT dodá řídicí systém i na druhou jadernou elektrárnu v Maďarsku

Česká společnost ZAT dodá svůj systém řízení regulačních tyčí na pátý a šestý blok jaderné elektrárny Pakš II v Maďarsku. Projekt realizuje ve spolupráci s francouzským koncernem Framatome.

Obr. 1. ZAT instaluje do jaderných elektráren v EU a ve světě vlastní řídicí systém SandRA

ZAT dodá na Pakš II vlastní řídicí systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce dle požadavků evropských regulačních orgánů. Zakázka se pohybuje v řádu stovek milionů korun.


„Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí Visegrádské skupiny využívat český řídicí systém společnosti ZAT,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT.

Práce na projektu začnou v příštím roce. Systém kontroly a řízení řídicích regulačních tyčí reaktoru pro primární okruh jaderné elektrárny dodá firma na pátý blok koncem roku 2025, na šestý pak v roce 2027. Jeho úkolem bude regulovat, zpomalovat nebo v případě potřeby zastavit štěpení v reaktoru.

Projekt Pakš II zahrnuje výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny s reaktorem typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1 200 MW. Vlastníkem a provozovatelem je maďarská společnost Pakš II.

ZAT v jaderných elektrárnách v Maďarsku

Dodávka řídicího systému na jadernou elektrárnu Pakš II je už druhým strategickým kontraktem, který česká společnost ZAT získala v Maďarsku v průběhu posledních několika let. „Klíčovými faktory pro uspění na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ konstatuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT. Uzavření další významné zakázky v Maďarsku je podle ní potvrzením dlouhodobých kompetencí firmy v tomto sektoru.

Český řídicí systém ve světě

V oblasti jaderné energetiky patří ZAT mezi významné světové dodavatele. Vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy zejména pro velké jaderné reaktory typu VVER 1200, VVER 1000, VVER 440 a EPR 1300. Řídicí systémy společnosti ZAT rovněž řídí malé nebo výzkumné reaktory a související jaderné technologie. Firma se podílí i na vývoji jaderného reaktoru IV. generace.

Obr. 2. Kompletace skříní řídicího systému jaderné elektrárny


Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 37 jaderných blocích v sedmi zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. V současné době má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro 3 reaktory VVER 440 a 5 reaktorů typu VVER 1200.

Řídicí systémy a know-how ZAT využívá 30 %  jaderných elektráren v EU a 10 % ve světě. „Naše systémy řídí technologie i na všech českých a slovenských jaderných elektrárnách. Věříme, že naše české kompetence uplatníme také při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás,“ říká Ivo Tichý.

V současné době ZAT realizuje dodávky za více než 2 miliardy korun a je v jednání o realizaci projektů za téměř 7 mld. korun, a to ve všech oborech, na které se zaměřuje.

 O společnosti ZAT

Česká společnost ZAT a. s. je předním dodavatelem řídicích a inteligentních systémů pro energetiku a průmysl ve světě. Ve svém oboru patří mezi lídry v oblasti automatizace jaderné i klasické energetiky, průmyslu, drážních systémů, plynárenství a smart systémů. Ve vývoji se zaměřuje na nové aplikace z Průmyslu 4.0 a IoT technologií. Má vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis elektronických zařízení, řídicích systémů a jejich komponent a SW aplikací pro moderní platformy. Je také certifikovaným výrobcem zdravotnických přístrojů. Firma sídlí v Příbrami s pobočkami v Plzni, Benešově, na Slovensku a Kubě. V současné době působí v 65 zemích světa.