Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

WAGO a jednopárový Ethernet: cesta k otevřené automatizaci

Jednopárový Ethernet neboli Single Pair Ethernet (SPE) je významným milníkem v automatizaci: zjednodušuje průmyslovou komunikaci a umožňuje bezbariérový přenos dat – z úrovně snímačů a akčních členů až do cloudu. Na rozdíl od klasického Ethernetu využívá SPE pouze jeden pár vodičů. Nejde přitom o proprietární řešení, ale standardizovanou komunikační infrastrukturu podle IEEE, takže umožňuje komunikaci v prostředí otevřené automatizace, bez bariér firemních ekosystémů.

Jednopárový Ethernet má mnoho výhod a je skutečně všestranný. Společnost WAGO rozpoznala potenciál SPE a pracuje na jeho uplatnění v automatizaci strojů a strojních zařízení, v procesní automatizaci i v automatizaci budov, aby zákazníci mohli plně využít výhod tohoto komunikačního standardu.

Jednopárový Ethernet propojuje všechny úrovně automatizační pyramidy a umožňuje bezproblémový tok dat: zejména na úrovni snímačů a akčních členů zajišťuje větší šířku pásma než jiné komunikační standardy. Se svými rozmanitými verzemi (včetně 10Base-T1L pro kabely dlouhé až 1 km, PoDL – Power over Data Line s možností přenosu výkonu do 50 W nebo konfigurace multidrop) je SPE považován za standard, který může nahradit předchozí komunikační kabeláž a vytvořit jednotný základ komunikace. Díky standardizaci SPE je zajištěna interoperabilita mezi zařízeními od různých výrobců.

Jednopárový Ethernet s konfigurací multidrop umožňuje na bázi 10Base-T1S provozovat několik zařízení na jedné sběrnici v režimu half-duplex s garantovanou maximální latencí bez potřeby dalších komponent infrastruktury, jako jsou komunikační switche. Kromě obvyklé hvězdicové ethernetové topologie je tedy možné realizovat i topologii sběrnicovou.

Jednopárový Ethernet tím, že vyžaduje pouze dva vodiče, šetří materiál, prostor, hmotnost i náklady.

Svorky na desky plošných spojů WAGO řady 2601 a 2086, stejně jako konektorový systém picoMAX, již jsou schválené pro SPE a umožňují obzvláště jednoduché připojení zařízení do sítě SPE.

Pro obzvláště pohodlné zapojení a zabránění chybám je připojení SPE na svorkách řady 2601 barevně označeno. Tyto svorky mají páčkové ovládání. Konkrétně to znamená, že uživatel jednoduše vloží dva odizolované vodiče kabelu požadované délky do svorky s otevřenou páčkou. Jakmile páčku zavře, vodič je bezpečně připojen a spojení je fyzicky vytvořeno – bez nástrojů.

U svorek řady 2086 je to podobné, jen místo páčky mají tlačítko. I zde může uživatel jednoduše navést vodič do svorky a spojení vytvořit bez nástrojů. V obou případech je možné používat vodiče plné i slaněné.

Přechod k jednotnému standardu SPE vyžaduje spolupráci. Proto je firma WAGO od září 2022 členem sdružení Single Pair Ethernet System Alliance (SPESA). Marco Henkel, viceprezident pro management technologií společnosti WAGO, v tom vidí příležitosti do budoucna: „Technika SPE přináší významné výhody. Naším úkolem je nyní udělat se společností SPESA další krok, abychom pro naše zákazníky vytvořili interoperabilní, na výrobci nezávislý ucelený systém.“

Více informací o SPE najdou zájemci na https://www.single-pair-ethernet.com/ (stránky provozuje SPE Industrial Partner Network). Stránky SPESA mají adresu https://singlepairethernet.com/. Na stránkách firmy WAGO jsou informace o SPE na https://www.wago.com/de/offene-automatisierung/connectivity/singlepairethernet.

 

WAGO-Elektro, spol. s r. o., tel.: 261 090 143, e-mail: info.cz@wago.com, https://www.wago.cz