Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Vítězné projekty soutěže o robot společnosti Universal Robots

Do druhého ročníku soutěže, kterou pod názvem „Win a Robot“ vyhlásila společnosti Universal Robots, se přihlásilo 856 projektů z osmi zemí, což potvrdilo velký zájem firem z regionu střední a východní Evropy automatizovat svou výrobu a zvýšit tak produktivitu. Může se jednat o úkol, který je potřeba vykonávat rychleji, aby byla výroba konkurenceschopná.  Zúčastněné firmy mohly své projekty nominovat do soutěže od 1. září do 31. října 2019. 

Úkolem zúčastněných firem bylo popsat projekt, v němž chtějí robot použít. Může se jednat o úkol, který je potřeba vykonávat rychleji, aby byla výroba konkurenceschopná. Po vyhodnocení všech projektů byly za vítěze soutěže prohlášeny společnosti Estelio z Nitry na Slovensku a Staer International z Rumunska. Obě firmy získaly kolaborativní roboty (koboty) UR5 a UR10, které

První kobot UR10 zamíří do Rumunska, kde pomůže společnosti Staer International (300 zaměstnanců) automatizovat výrobu nábytku. Konkrétně bude použit pro šroubování, leštění nebo úkoly pick & place. Robot UR10 s nosností 10 kg a velkým rozsahem ramene až 1 300 mm. Je tedy dobrou volbou pro náročnější úkoly, kde je nutné překonat větší vzdálenosti a unést velkou zátěž.

Druhé kolaborativní robotické rameno UR5 získala stomatologická firma Estelio ze slovenské Nitry, kde pomůže s velmi přesným výřezem a označením fólie při výrobě neviditelných rovnátek, které se vyrábí na 3D tiskárně. Kobot UR5 s manipulačním zatížením až 5 kg je nejflexibilnějším robotem v portfoliu Universal Robots.

Slavoj Musílek, ředitel společnosti Universal Robots pro střední a východní Evropu, Rusko a CIS při příležitosti vyhlášení vítězů uvedl: „Jsem velice rád, že se druhého ročníku naší soutěže Win a Robot zúčastnilo tak velké množství projektů a firem z regionu střední a východní Evropy. Je pro nás velkou ctí, že můžeme dva z našich robotů věnovat společnostem, které věří vzájemné spolupráci zaměstnanců a robotů na pracovišti. Věřím, že naše inovativní kolaborativní roboty v obou společnostech pomohou zkvalitnit a obohatit výrobní proces a uleví tak stávajícím zaměstnancům od nudné a těžké práce.“

(ev)