Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

VědaFest představí středoškolákům a žákům základních škol vědu a techniku naživo

VědaFest (dříve Festival vědy) se bude konat kontaktní formou ve středu 8. září 2021 od 8.30 do 18.30 hodin na Vítězném náměstí (travnatá plocha) v pražských Dejvicích. Akce je určena pro žáky středních a základních škol, ale i pro veřejnost. Jde o společný projekt ČVUT v Praze, VŠCHT Praha a Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, které akci organizačně a programově zajišťují. Významným vystavovatelem je také Univerzita Karlova a mnoho dalších vysokých škol, ústavy Akademie věd ČR, Armáda ČR, ZOO Praha a další instituce.

Letošní 9. ročník má téma „Digitální svět“. Pro účastníky akce bude na venkovních stanovištích připraven bohatý interaktivní program, kde se populárním způsobem představí přírodovědné, technické i humanitní obory. Nebudou chybět ukázky vědy a techniky s nevšedními pokusy a experimenty, které si zájemci mohou sami vyzkoušet. Vše bude probíhat za podmínek zvýšené hygieny a v souladu s aktuálními doporučeními a mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR a MŠMT.

V Tech zóně ČVUT v Praze se bude prezentovat většina jeho fakult a Masarykův ústav vyšších studií se svými zajímavými exponáty, vědeckými projekty, názornými demonstracemi a ukázkami moderní techniky a rozvíjejících se technologií. K vidění budou tyto expozice: olympijský kanál a digitální technologie; ukázka zdymadla; cukrovka a technologie; kouzlíme s wITches; formule týmu eForce FEE Prague Formula; algoritmy, automatizace, aplikace; historická města a jejich proměna; motocykl týmu MotoStudent; lidské tělo v digitální podobě; cesta časem do věnného města Hradec Králové a honba za pokladem. Na mladší návštěvníky čeká edukativní hra Mladý inženýr, která spojuje vědu, techniku a zábavu.

VědaFest se koná pod záštitou MŠMT ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, MČ Prahy 6 a patronem akce je biochemik profesor Václav Pačes. Vstup na veškerý program je zdarma.

Více informací o akci najdete na https://www.festival-vedy.cz/index.php.

(ed)