Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Technology Days Stäubli

V Pardubicích v kulturním a výstavním domě Ideon probíhá ještě do 20. června akce Technology Days Stäubli. Představuje se zde nejen robotická technika od pořádající firmy Staübli, ale i nabídka partnerských firem.

Z produktů Stäubli je největším lákadlem mobilní robot HelMo. Jde o mobilní platformu vybavenou třemi laserovými skenery, která funguje jako autonomně naváděný vozík. Na ní je umístěn otočný stůl a na něm robotické rameno TX2, které má podle provedení nosnost 14 kg při dosahu 1 m, 12 kg při dosahu 1,2 m nebo 7 kg při dosahu 1,45 m. Celá mobilní robotická jednotka je vybavena baterií i zásobníkem stlačeného vzduchu. Kromě toho má speciální kombinované rozhraní, které umožňuje připojení napájení i vzduchu v pracovní pozici robotu nebo v dokovací stanici. Otočný stůl nese i systém pro výměnu nástrojů. Vzhledem k tomu, že mobilní jednotka je vybavena bezpečnostními skenery a robotické rameno je přizpůsobeno pro spolupráci s lidskou obsluhou, může mobilní robot HelMO pracovat jako kolaborativní.

Mezi partnery je mnoho významných firem, jež znáte i ze stránek našeho časopisu, např. Beckhoff (navštívil jsem zajímavou přednášku věnovanou využití sběrnice EtherCAT v úlohách s přísnými požadavky na reálný čas), Murrelektronik (na modelu dopravníku se návštěvník může sám přesvědčit, jak vypadá instalace řídicího systému v rozváděči a bez něj, s využitím distribuovaným I/O modulů), Schunk, Endress+Hauser (v části věnované potravinářství), Pilz nebo Rittal. Za pozornost stojí také expozice firem, které se věnují strojovému vidění, např. brněnské Sanezoo (doporučuji těm, kteří řeší např. problémy s detekcí lesklých dílů) nebo bratislavské Photoneo, které zde představuje např. MotionCam 3D nebo PhoXi 3D v úlohách bin picking. MotionCam 3D, pracující na patentovaném principu využívajícím paralelní strukturované světlo, je skutečnou světovou špičkou, o čemž svědčí mj. ceny Vision Award z loňského veletrhu Vision ve Stuttgartu nebo Vision Systems Design Innovators Award z letošního veletrhu Automate v Chicagu v USA.

Zastavil jsem se také ve společném stánku Rex Controls a NTIS. Zde mohou návštěvníci vidět např. zajímavé robotické rameno pro defektoskopickou kontrolu svarů, které dokáže dosáhnout „za roh“ (jeho vývoj byl podpořen TA ČR) a nový systém pro programování robotu manuálním naváděním. Unikátní na tomto systému je to, že kontroluje proveditelnost naprogramované dráhy. Ve fázi učení se totiž rameno pohybuje mnohem menší rychlostí než ve skutečném provozu, kdy může dojít k překročení dynamických možností ramene. Systém kromě toho zjistí případné kolize s předměty v okolí, popř. přizpůsobí pohyb robotu, aby ke kolizi nedošlo.

Petr Bartošík