Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Startuje podzimní část Robosoutěže 2022 pro střední školy – robotický basketbal si zahraje 160 týmů

Čtyři dny a čtyři základní kola Robosoutěže pro střední školy se odehrají příští týden na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Utká se celkem 160 robotických vozítek z lega, která vytvořily studentské týmy z celé republiky. V úloze s názvem basketbal mají sesbírat z hrací plochy co nejvíce míčků a naházet je do miniaturního basketbalového koše. Nejlepší týmy postoupí do finále, které se uskuteční 16. prosince.

Už 14. ročník Robosoutěže se koná pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a za partnerství firem MathWorks, Humusoft, Škoda Auto a Applifting. Po jarní části soutěže určené základním školám přichází podzimní a s ní náročnější úloha, kterou dostaly týmy středních škol. „Naprogramovat robotické vozítko z lega tak, aby hrálo miniaturní basketbal, není žádná legrace. O to víc mě těší zájem středních škol a gymnázií, který byl opět tak obrovský, že se v podstatě vracíme na rekordní počty přihlášených týmů z dob před koronavirem. Pro 160 robotů musíme uspořádat hned čtyři základní kola,“ říká organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Čtyři základní kola Robosoutěže 2022 se opět budou konat v Zengerově posluchárně budovy FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí 13. Během soutěžních jízd se posluchárna otevře i veřejnosti, a to mezi 11. – 15. hodinou v následujících dnech:

  • úterý 22. 11. 2022 (utká se 44 týmů a jejich robotů),
  • středa 23. 11. 2022 (39 robotů),
  • čtvrtek 24. 11. 2022 (38 robotů),
  • pátek 25. 11. 2022 (39 robotů).

Do prosincového finále postoupí osm nejlepších týmů z každého základního kola (celkem tedy 32 týmů), šanci na divokou kartu má ještě dalších osm týmů.

Přesný časový harmonogram Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže: https://robosoutez.fel.cvut.cz/robosoutez-2022-pro-stredoskolske-tymy.

[Tisková zpráva FEL ČVUT, 16. listopadu 2022.]

(ed)