Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Sběrnicový zásuvný systém pro mobilní stroje

Klasické řešení elektroinstalací pomocí svorkovnicových skříní a kabelových svazků naráží v mobilních strojích na své limity. Kabelové svazky jsou těžké a jejich zapojení je komplikované. Mnohdy je potřeba použít halový jeřáb. Velké množství variant komplikuje instalační práce. K tomu přistupují problémy s těsností zapojení vzhledem k nedostatku zalitých komponent.

Tyto nedostatky řeší nový zásuvný instalační systém XtremeDB společnosti Data Panel GmbH, kterou v březnu 2021 založila skupina Murrelektronik. Tento sběrnicový modulární systém zahrnuje:

  • sběrnicové moduly,
  • pasivní rozdělovače
  • předmontované konektorové kabely

Sběrnicové moduly CANopen

Plně zalité sběrnicové moduly CANopen jsou vyrobeny ze zesíleného plastu. Mají osm portů pro vstupy a výstupy různých druhů. Na straně vstupů mohou být jednotlivě konfigurovány pro různé signály (digitální, analogové, kmitočtové/počitadlové a kódovací, PWM). Na straně výstupů jsou k dispozici další signály pro ovladače ventilů.

Pasivní rozdělovače

Pasivní rozdělovače vytvářejí článek mezi paralelními kabelovými svazky či svorkovnicemi a zásuvným sběrnicovým systémem. Díky zásuvném  propojení DT mezi koncovými zařízeními může být tento modul vyrobený ze zesíleného plastového materiálu použit u strojů, u kterých může konstruktér pro připojení využít předem smontované opláštěné kabely nebo alternativně jednotlivé kabely.

Předem smontované konektorové kabely

Konektorové kabely se oproti kabelovým svazkům snadněji instalují. Navíc zásuvné připojení umožňuje snadné rozšíření nebo úpravu instalace při změnách konstrukce stroje.

Při zapojování elektroinstalace ve strojích se sběrnicovými komponentami je potřeby se vyvarovat jakýchkoli chyb a dodržet mezní hodnoty. Přesnou a bezchybnou instalaci umožňují konektorové stíněné a otestované kabely společnosti Murrelektronik. Jsou opatřeny zalitými konektory, nejen zkracují čas instalace a hledání chyb, ale díky své robustnosti a těsnosti také zajišťují provozuschopnost strojů v extrémních podmínkách. S těmito kabely jsou aktivní i pasivní moduly vstupů a výstupů schopné dosáhnout třídy krytí IP 65, IP 66K, IP 67, IP 68 a IP 69K. Další možností je připojit kabely za pomoci konektorů DT nebo kompatibilních. Modulární systém složený z předem smontovaným a otestovaných komponent spolu s širokou nabídkou příslušenství dává uživatelům velkou svobodu při zapojování senzorů a akčních prvků.