Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Průmyslové sítě z komponent společnosti Murrelektronik

Společnost Murrelektronik dodává klíčové komponenty pro bezchybný provoz průmyslové komunikační sítě. Konektory a kabely propojí zařízení do sítě a o jejich vzájemnou komunikaci se postarají switche různých typů. Díky osvědčením CE a UL lze switche Murrelektronik instalovat v průmyslových provozech po celém světě.

V nabídce je možné vybrat si vždy ten správný switch podle konkrétních požadavků:

– nespravované switche,

– nespravované switche s PoE,

– spravované switche Profinet,

– konektory a konektorové kabely,

– panelové rozhraní Modlink MSDD.

Obrázek č. 1 ukazuje, k čemu slouží jednotlivé typy switchů v průmyslové síti:

❶ Spravované a nespravované switche zajišťují spojení mezi PLC a ethernetovými zařízeními.

❷ Sběrnicové switche se starají o spojení několika sběrnicových modulů

❸ Switche s bezpečnostní funkcí NAT (Network Address Translation) oddělují  okruhy IP adres, a tím se předchází konfliktům adres u sériových strojů. Výměnu dat se strojem může provádět pouze vyžádaný server. Ostatní servery, odesílající data do switche, jsou blokovány firewallem. Tím se předchází hackerským útokům na sítě.

Nespravovaný switch

Nespravované switche se používají v takových sítích, kde nejsou potřeba konfigurační a diagnostické funkce. Switch je po zapojení okamžitě připraven k provozu (plug & play). V nbídce společnosti Murrelektronik je široký výběr nespravovaných switchů, které mohou být s funkcí PoE nebo bez ní. Telegramy Profinet jsou přenášeny prioritně.
 

Spravovaný switch
Spravované switche se používají ke spojení ethernetových zařízení ve spravovaných sítích. Mají množství síťových nástrojů a možností konfigurace a diagnostiky. Díky integrovanému webovému serveru je možný vzdálený přístup 

Spravovaný switch s Profinetem

Instalaci profinetových zařízení v topologii hvězda nebo strom zjednoduší spravovaný switch Profinet. K začlenění switche do sítě se používá soubor GSDML. Uživatelé mohou pro údržbu a diagnostiku používat celou škálu síťových a konfiguračních nástrojů a také profinetových funkcí. Switch s integrovaným webových serverem je přístupný na dálku přes rozhraní OpenVPN.

Snadná instalace se switchem PoE

Switche PoE (Power over Ethernet) zjednodušuje instalaci, protože pro napájení i přenos dat stačí jediný kabel. Standard PoE+ zajišťuje napájení o výkonu až 25,4 W.

K zapojení slouží kabel PoE se standardními osmipólovými konektory RJ45 v krytí IP 20 nebo  M12 kódováním X a krytím IP 67. Switche vybavené integrovaným konvertorem 24/48 V je možné instalovat bez dodatečného zdroje 48 V.

Switch PoE připojit k zařízení, které nemá rozhraní PoE, v tom případě switch deaktivuje napájení, aby nebylo připojené zařízení poškozeno. ▪ Pokud vstupní napětí není dostatečné pro režim PoE, switch pracuje jako „normální“ switch pouze pro přenos dat.

Diagnostika a údržba pomocí panelového rozhraní Modlink MSDD

Instalací rozhraní Modlink MSSD se značně zjednoduší přístup do rozvaděče za účelem diagnostiky a údržby.

Rozvaděčová skříň zůstává zavřená, takže se snadněji dodržují zásady bezpečnosti. Komponenty v rozvaděči lze přes rozhraní MSSD diagnostikovat i naprogramovat.

Modlink MSDD je modulární zařízení složené z rámečků a vložek. Zásuvky, komunikační průchodky a rámečky lze objednat zvlášť, nebo jako jeden set. Zákazník si může zvolit různé napájecí a síťové zásuvky používané v různých zemích.

Kabely pro celou síť

Murrelektronik dodává zalité kabely s konektory od CAT5e (100 Mb/s) do CAT6a (10 Gb/s) v libovolné délce a variantě. Všechny kabely zajišťují spolehlivý přenos dat díky  plnému stínění (360°). Na výběr jsou kabely s konektory RJ45 nebo M12 (kódování D, X a Y), ethernetové kabely i samostatné konektory.

Řešení konkrétních situací v průmyslových sítích

Pro zákazníky, kteří řeší konkrétní problémy ve svých průmyslových sítích, je na stránce https://www.murrelektronik.cz/cz/novinky/sitove-technologie/ uvedeno šest modelových případů s návrhem řešení:

Případ 1: Kontrola topologie a optimalizovaný datový tok

Případ 2: Přechod z Profibus na Profinet

Případ 3: Přechod od nespravovaných switchů ke spravovaným

Případ 4: Retrofity/rozšíření

Případ 5: Připojení pro nové stroje

Případ 6: Centrální a decentralizované sítě (IP 20 nebo IP 67)

(Murrelektronik)