Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Průmyslová automatizace v Německu: lehký pokles

Ani průmyslová automatizace nebyla uchráněna všeobecného ochlazení konjunktury. V prvních devíti měsících tohoto roku poklesl příjem objednávek v tomto oboru v Německu ve srovnání s loňskem o 2 %, zatímco celkový objem trhu stagnoval. Uvedl to 27. listopadu na tiskové konferenci německého sdružení výrobců strojů VDMA, která se konala v rámci veletrhu SPS 2019, Jörg Freitag, předseda sekce průmyslové automatizace (Elektrische Automation). „Za celý rok 2019 počítáme s poklesem objemu výroby o 1 %. Podle příjmu objednávek je zřejmé, že pokles objemu výroby bude dále pokračovat.“

Pokles za prvních devět měsíců 2019 nastal téměř ve všech dílčích oblastech průmyslové automatizace.  Výroba snímačů vykazuje pokles objemu výroby i přijatých zakázek shodně o 1 %, v řídicí technice je pokles objemu výroby o 2 % a pokles objemu přijatých zakázek o 4 %. Objem výroby jiných produktů automatizační techniky ještě rostl, a to o 3 %, ale objem přijatých zakázek se již také o 2 % snížil. Pokles poptávky v Německu do jisté míry kompenzuje export. Objem exportu vzrostl o 3 % a objem zakázek o 2 %. Růst ale není rovnoměrný: zatímco export do některých zemí roste (např. do USA nebo Francie), u jiných je již zaznamenán pokles, zvláště významný v případě Británie, ale také Rakouska nebo Itálie. Vývoz strojů do Česka za prvních devět měsíců ještě rostl přibližně o 1 %, ale poslední tři měsíce, červen až září, už vykazují meziroční pokles o 4 %.

V příštím roce očekává VDMA v oboru průmyslové automatizace další ochlazení. „Počítáme s poklesem objemu výroby o 4 %,“ říká Jörg Freitag. Podle VDMA za tím stojí oslabení světové konjunktury, ale také obchodní spory USA s Čínskou lidovou republikou.

[Podle tiskové zprávy VDMA, 27. 11. 2019.]

(Bk)