Aktuální vydání

celé číslo

06

2023

Automatizace v chemii a petrochemii

Hladinoměry a průtokoměry, analyzátory tekutin a plynů

celé číslo

Program kongresu Obalko 11

Pohled na současnou situaci v obalovém odvětví zprostředkuje 11. ročník obalového kongresu Obalko, který proběhne 19. a 20. října 2023 Aquapalace Hotelu Prague. Dvoudenní kongres je zdarma pro uživatele obalů a obalových řešení. Pro všechny účastníky je nutná registrace na https://obalko.cz/registrace.

Letos nese Oblako podtitul „Obalové tsunami je tu, zůstaňte na vlně“. Hlavním cílem konference je informovat odborníky na obaly o vlně regulací a očekávaných změnách tohoto trhu. Zároveň umožní nahlédnout do některých projektů na trhu. Program kongresu Obalko je letos sestaven podle inovovaného konceptu: www.obalko.cz/program.

První den kongresu: prezentace, panelové diskuse a případové studie, galavečer

Po úvodním slovu, v němž vystoupí tři zlatí partneři kongresu Ivo Benda (Greiner Packaging Slušovice) a Martin Hejl (Thimm Obaly) a Vojtěch Rosina (Avery Dennison), provede odborným programem akrobatický lyžař a olympijský vítěz Aleš Valenta.

V současné době se projednává návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o obalech a obalových odpadech (PPWR), který předložila Evropská komise. V odborné dvouprezentaci nejprve David Surý, z Ministerstva životního prostředí, představí rámcovou pozici České republiky k návrhu nařízení, a poté Zbyněk Kozel, ze společnosti EKO-KOM, shrne problematické části návrhu nařízení.

Obr. 1. Panelová diskuse o současnosti a budoucnosti obalového průmyslu 

Dalším bodem programu je panelová diskuse zástupců obchodníků, výrobců obalů, státní správy, profesních organizací či organizací EPR. V programové sekci BizPACK budou uspořádána obchodní setkání.

Odpoledne bude na programu desítka případových studií z českého a slovenského trhu. Michaela Horáková (LEGO Production) představí, jak se mění obaly u ikonické stavebnice. Výsledky projektu malosériového balení ve společnosti Budějovický Budvar představí Klára Šťastná (Budějovický Budvar) a Petr Kaczor (Thimm). Start-up Alaskan Fisherman, který prodává divoké tresky a lososy, se rozhodl používat pro balení místo polystyrenu na vlnitou lepenku a voštinu. Podrobnosti poskytnou Kristýna Malá (Alaskan Fisherman) a Jiří Rak (Smurfit Kappa).

Dalším zajímavým projektem jsou  opakovaně použitelné obaly ve společnosti Decathlon Czech Republic. Spolupracuje na něm se start-upem Packoorang, který navrhl opakovaně použitelnou tašku z recyklátu PET. Pavel Komůrka (Orkla Foods) podrobněji pohovoří o iniciativě HolyGrail 2.0, jejímž cílem je využít digitální vodoznak na obalech pro přesné třídění obalových odpadů. Marcel Zvonek (Karpaty fest) a Eliška Fojtů (Greiner Packaging Slušovice) popíší pilotní projekt, jeho cílem je vyvinout udržitelné jednorázové plastové kelímky. Úsporné balení mletého masa za pomoci technologie Flow-pack představí Josef Hantsch (Maso Uzeniny Polička). V případové studii Martiny Vajskebrové (Plzeňský Prazdroj a Attily Szabó, (Canpack), se bude možné podívat, které kroky obě firmy již podnikly ke zvýšení obsahu recyklovaných materiálů v plechovkách.

Nové obaly s variabilními rozměry a snadnou kompletací vyvinula pro společnost Schneider Electric firma DS Smith. Podrobně projekt představí zástupci obou firem Petr Lískovec a Miroslav Bárta. Případovou studii o technologii Hippotron přednesou Athan Bloom (Evertis Ibérica) a Miroslav Danek (Blue Boson).

Podvečerní program zahájí panelová diskuze nazvaná Skutečnost a sny obalového průmyslu. Večer budou předány ceny soutěže Obal roku 2023. Galavečer svede na jedno místo všechny, kteří se chtějí bavit, debatovat o vývoji na obalovém trhu nebo navazovat nové společenské či obchodní kontakty.

Obr. 2. Účastnici kongresu Obalko budou mít příležitost prohlédnout si balicí provozy

Druhý den kongresu: prohlídky obalových provozů

Druhý den kongresu Obalko si účastníci „natáhnou pracovní rukavice a boty“ a vyrazí na prohlídku balicích provozů. Podrobnosti exkurzí se stále dolaďují, ale v tuto chvíli je jisté, že se chystají minimálně čtyři návštěvy, například do skladu významného maloobchodního řetězce, kde si bude l vidění nejnovější balicí technika pro e-commerce, do jednoho špičkového recyklačního zařízení v České republice a do jedné z nejlepší v celé Evropě. Podrobnosti najdete brzo na stránkách www.obalko.cz/program.

.

Detailní program, anotace, aktuality a registrační formulář: https://www.obalko.cz/.

(ATOZ Group)