Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Pilz na veletrhu SPS 2023: bezpečnost strojů a zabezpečení dat v době transformace

Společnost Pilz na veletrhu SPS (14.–16. 11. 2023 v Norimberku) ukáže řešení určená pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení i zabezpečení dat (tzv. kybernetickou bezpečnost) v průmyslu. V centru pozornosti budou témata identifikace a řízení přístupu a firewall aplikací SecurityBridge. Důležitým doplňkem bude zabezpečení fyzických dveří a bran, konektivita s IO-Link Safety a rovněž Safety over EtherCAT (FSoE, FailSafe over EtherCAT). Odborníci ze společnosti Pilz budou v rámci expertního panelu návštěvníkům přibližovat technické a normativní novinky v oblasti bezpečnost strojů i zabezpečení dat (Safety & Security), mezi jiným i důsledky nového nařízení Evropského parlamentu 2023/1230 ze dne 14. června 2023 o strojních zařízeních a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES a směrnice Rady 73/361/EHS.

Systém Identification and Access Management, krátce IAM, je ucelené řešení Pilz pro autentizaci uživatelů, volbu provozních režimů, zabezpečení dat a komunikačních sítí i řízení fyzického přístupu.

Navíc si Pilz do veletržního balíčku přidal Application Firewall SecurityBridge, ochranu řídících sítí před manipulací v důsledku nepovolaného přístupu. Systém monitoruje datovou komunikaci mezi PC a řídicí jednotkou a okamžitě nahlásí nedovolené změny v řídicím projektu. To zaručuje vysoké zabezpečení řídicího systému.

Z hlediska fyzického přístupu ke stroji hrají rozhodující roli bezpečnostní brány. Na veletrhu SPS představí Pilz novinky, které umožní zvládat v praxi individuální požadavky komfortně pro uživatele a současně ve shodě s normami. Nabídku doplňují dva nové způsoby blokování ochranných zařízení: PSENmlock mini je díky svým malým rozměrům ideální tam, kde je nedostatek místa, jako jsou např. klapky nebo poklopy. Přes své rozměry nabízí přidržení silou 1 950 N.

PSENslock 2 zaručuje díky krytí IP 67/IP69K monitorování bezpečnostních bran i ve velmi náročném prostředí. K novinkám patří i síla zaklapnutí nastavitelná pomocí RFID tagu a sériová diagnostika, která ušetří čas při instalaci a údržbě a současně zvýší využitelnost.

IO-Link Safety je první standardizovaný komunikační systém nezávislý na výrobci určený pro funkční bezpečnost, který splňuje požadavky trhu. Jako jeden z prvních výrobců má Pilz kompletní řešení, jehož součástí je master, provozní přístroje a vhodné příslušenství.

Také u protokolu Safety over EtherCAT sází Pilz na řešení z oblasti automatizace. Bezpečnostní malý řídicí systém PNOZmulti 2 může díky novému komunikačnímu modulu FSoE komunikovat jako FSoE-Master s bezpečnostním radarovým senzorem PSENradar a bezpečnostními pohony PMC s rozhraním FSoE.

Po zveřejnění nového nařízení o strojních zařízeních se stále více objevují dotazy na to, co bude tato změna v praxi znamenat pro výrobce a prodejce strojů a jaký vliv bude mít zabezpečení dat na posuzování bezpečnosti strojních zařízení. Těmito otázkami a dalšími novinkami ze světa norem a techniky se bude zabývat expertní panel ve veletržním stánku společnosti Pilz. Po celé tři veletržní dny nabízí Pilz bohatý program přednášek na téma Safety and Security: bezpečnostní strojů a strojních zařízení a zabezpečení dat.

Dalším těžištěm společnosti Pilz jsou řešení týkající se intralogistiky a transportních systémů bez řidiče. Na modelu transportního vozidla bez řidiče experti společnosti Pilz vysvětlí, jak zajistit jeho bezpečnost. V Norimberku Pilz představí bezpečný malý řídicí systém PNOZmulti 2 s novými funkcemi pro monitorování paralelního chodu a dynamického přepínání zón, bezpečnostní laserové skenery PSENscan pro produktivní plošné monitorování a různé signalizační přístroje.

Startupová firma NAiSE ze Stuttgartu ukáže ve veletržním stánku Pilz zájemcům svůj systém řízení dopravy a zakázek pro všechny účastníky intralogistických procesů. NAiSE Traffic umožňuje díky přesné lokalizaci v reálném čase efektivní využívání transportních systémů bez řidiče.

Pilz vystavuje v hale 9, na stánku 370. Další informace o prezentacích na veletrhu online: https://www.pilz.com/cs-INT/sps