Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Oracle 25 let na českém trhu

Již čtvrtstoletí působí na českém trhu pobočka společnosti Oracle. Od svého vzniku v roce 1977 v Kalifornii (USA) je firma Oracle známá především svým databázovým softwarem. Spektrum produktů této společnosti je však daleko širší – poskytuje také cloudová řešení, podnikové řídicí systémy kategorie (ERP), software pro personalistiku (HCM), a podnikové zákaznické systémy (CRM) a software pro automatizace dodavatelského řetězce (SCM).

Obr. 1. Oracle Czech sídlí v moderních budovách, které byly postaveny v areálu bývalé Waltrovky v Praze-Jinonicích

„Databáze a Oracle zůstávají z minulosti ve vnímání lidí téměř jako synonyma. Věřím, že brzy budou naši zákazníci chápat i další spojení, a to Oracle a cloud. Prakticky všechny naše produkty a řešení nabízíme jak pro provoz na infrastruktuře zákazníka, tak i v podobě cloudových služeb. Právě cloud z našeho pohledu představuje budoucnost podnikového IT. Těšíme se na další roky na českém trhu i úspěchy našich zákazníků,“ říká ředitelka Oracle Czech, Renata Dvořáková.

Za čtvrtstoletí se pobočka Oracle Czech rozrostla z původních pěti zaměstnanců na dnešních 1 800 zaměstnanců, kteří sídlí v pražských Jinonicích a v centru Brna a českým zákazníkům nabízejí stovky produktů a služeb Oracle. Kromě obchodníků, konzultantů a expertů na technickou podporu má české zastoupení i vývojová centra v Praze a v Brně.

V tomto roce Oracle rozšiřuje svou nabídku o nové služby a řešení. Především je to autonomní databáze, Oracle Autonomous Database, která se obejde bez ruční správy. Nově je k dispozici zcela zdarma v rámci cloudové nabídky Oracle Cloud Free Tier, jejíž součástí jsou rovněž bezplatné a časově neomezené služby Oracle Always Free. Nové funkce této autonomní databáze, především umělá inteligence a strojové učení, prorůstají do celého portfolia cloudových služeb Oracle, např. do aplikací poskytovaných v cloudu v režimu SaaS (software jako služba). Systém pro plánování podnikových zdrojů (ERP) tak nyní díky umělé inteligenci dokáže lépe automaticky rozpoznávat dokumenty. Strojové učení zase umožňuje systému naučit se rozpoznávat formát, v němž posílají obchodní partneři své finanční informace, zvládne se přizpůsobit změnám těchto formátů i vstupu nových partnerů do firemního ekosystému.

Společnost Oracle také rozšířila partnerství s firmou VMware s cílem usnadnit zákazníkům migraci podnikového softwaru do cloudu. Zákazníci budou v rámci svých strategií pro hybridní cloudy moci provozovat řešení VMware Cloud Foundation na Oracle Cloud Infrastructure.

Novinkou je i velmi výkonná a rychlá verze databázového stroje Oracle Exadata Database Machine X8M, který integruje perzistentní paměť a konvergovaný Ethernet.

(ev)