Aktuální vydání

celé číslo

01

2020

Operátorské panely, HMI, SCADA

celé číslo

O 50 % lehčí: první hybridní modulární energetický řetěz

Pro bezpečné vertikální vedení kabelů a hadic dobře poslouží hybridní energetický řetěz YE.42 z plastu a kovu, vyvinutý firmou igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost Hennlich. Vzhledem k použitým materiálům má řetězec značnou tuhost a snadno se sestavuje a udržuje. Přitom je o polovinu lehčí než konvenční kovové řetězy. V srovnání s plastovými energetickými řetězy je možné jej použít pro až o polovinu delší samonosné pojezdy. Řetězec tvoří bezpečný, lehký, nákladově efektivní a rychle vyměnitelný systém, což ocení především firmy využívající pracovní plošiny nebo vertikální výtahy.

Obr. 1. Hybridní energetický řetěz igus je díky vysoce výkonným polymerům o 50 % lehčí než konvenční ocelové řetězy a díky své modulární konstrukci se snadno udržuje. (zdroj: igus/Hennlich)

Pro hladký provoz sběračů třešní, stavebních strojů nebo zvedacích plošin je nezbytné bezpečné a pevné vertikální vedení kabelů a hadic. „V takových případech se provozovatelé nebo výrobci obvykle spoléhají na pevné ocelové řetězy. Jsou však velmi těžké a obtížně se instalují. V případě servisu či opravy je často nutné kompletní odinstalace. To pro provozovatele nebo nájemce strojů představuje zvýšené náklady kvůli dlouhým prostojům zařízení,“ popisuje Jindřich Kollár, manažer pro energetické řetězy ve firmě Hennlich.

Výhody hybridního energetického řetězce se projeví zejména u dlouhých samonosných pojezdů. Vysokou tuhost zajišťují nosné články nového energetického řetězu vyrobené z oceli. Další části řetězu, jako jsou spojovací prvky, vnější články a příčky, jsou vyrobeny z tribologicky optimalizovaného odolného plastu.

Předností nového energetického řetězu je jeho modularita. Články řetězu YE.42 lze snadno spojit a rychle sestavit bez použití šroubů nebo nýtů, které se mohou při vibracích uvolnit. Kabely lze rychle vyměnit díky otevíracím příčkám. Nový YE.42 navíc dosahuje vysoké stability díky systému osazení a drážek pro zajištění článků řetězu. „Pro vnitřní část energetického řetězu dodáváme širokou škálu dělicích prvků, které zajišťují vnitřní dělení šetrné ke kabelům a hadicím,“ dodal Jindřich Kollár.

Hybridní energetický řetěz YE.42 je nyní k dispozici s vnitřní výškou 42 mm a šířkou 50 až 400 mm a s poloměrem ohybu 100 mm. Na vyžádání lze dodat i jiné velikosti. Nový systém pro zásobování energiemi je také k dispozici jako readychain, tedy připravený řetěz k okamžitému připojení, včetně testovaných kabelů Chainflex, hydraulických komponent, hadic a hadicových armatur. Kabely Chainflex jsou dodávány s unikátní zárukou 36 měsíců díky tomu, že jsou důkladně testovány ve vlastní zkušební laboratoři firmy igus.