Aktuální vydání

celé číslo

06

2020

Automatizace v potravinářství a farmacii

celé číslo

Novavax plánuje vyrábět vakcínu proti covid-19 v Česku

Společnost Novavax, Inc. (NASDAQ: NVAX), která se zabývá vývojem a výrobou pokročilých očkovacích látek proti závažným infekčním nemocem, oznámila akvizici akciové společnosti Praha Vaccines, která je součástí skupiny Cyrus Poonawalla Group. Hodnota transakce je přibližně 167 miliónů amerických dolarů.

Společnost Novavax se sídlem v Marylandu v USA investuje do výrobního závodu firmy Praha Vaccines v Bohumili u Prahy, aby zde připravila roční kapacitu výroby jedné miliardy dávek očkovací látky NVX‑CoV2373, která je kandidátem na vakcínu proti nemoci covid-19.

Látka NVX‑CoV2373 je odvozená z genetické sekvence viru SARS‑CoV‑2, wuchanského koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. NVX‑CoV2373 byla vytvořena s využitím technologie nanočásticové rekombinace, jež vytváří antigen odvozený z proteinů výběžků (spike) koronaviru, a obsahuje také patentované saponinové adjuvans Matrix-M™, které posiluje imunitní reakci a stimuluje zvýšení hladiny neutralizačních protilátek. V preklinických testech se prokázalo, že NVX‑CoV2373 se účinně váže na receptory, na něž virus cílí, což je kritický aspekt pro účinnou ochranu očkováním. První fáze klinických testů NVX‑CoV2373 začala v květnu 2020 a předběžné výsledky imunogenecity a bezpečnosti se očekávají v červenci 2020.

„Výrobní kapacita je kritickou částí našeho strategického cíle dodávat na světový trh účinnou vakcínu proti pandemii nemoci covid-19,“ řekl Stanley C. Erck, prezident a ředitel společnosti Novavax. „Tato akvizice nám poskytne klíčová biotechnologická zařízení, která potřebujeme pro výrobu více než jedné miliardy dávek ročně. Souběžně se zahájením výroby v Bohumili pokračujeme v rozšiřování výrobních kapacit antigenu v USA i v Asii a zvyšujeme výrobu adjuvans Matrix-M pro výrobu vakcíny v našich závodech po celém světě.“

Akvizice firmy Praha Vacciness zahrnuje moderní závod na výrobu vakcín včetně stávajících zkušených pracovníků a potřebné infrastruktury. Závod prošel kompletní renovací s úrovní zabezpečení BSL-3, potřebnou pro původně plánovanou výrobu vakcíny proti dětské obrně.

Akvizice firmy Praha Vaccines je podpořena dohodou o financování mezi firmou Novavax a sdružením CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations). To umožňuje firmě Novavax výrazně zvýšit její výrobní kapacity.

Novavax dlouhodobě spolupracuje Indickým ústavem očkovacích látek SII, který je součástí skupiny Cyrus Poonawalla Group. „Jsme přesvědčeni, že spojení firem Novavax a Praha Vaccines ideálně doplní kapacity a znalosti výroby inovativních vakcín, které jsou třeba v této kritické době,“ řekl Cyrus Poonawalla, předseda představenstva a zakladatel Cyrus Poonawalla Group. „Věříme, že technologie i zaměstnanci jsou v dobrých rukou a těšíme se na pokračování naší spolupráce se společností Novavax.“

[Podle tiskové zprávy firmy Novavax, 27. května 2020.]

(Bk)