Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Mozaika novinek a informací

Příspěvky tomto souhrnném článku představují, co je nového v oboru automatizační, měřicí a komunikační techniky a průmyslové informatiky. Máte zájem uveřejnit příspěvek do Mozaiky novinek a informací? Ozvěte se nám na těchto kontaktech: e-mail: vaculikova@automa.cz , tel: 439 615 846

● Nové velmi kompaktní tlakové spínače s komunikací IO-Link (Krohne)
● Radiomodemy společnosti Prosoft pro spolehlivé bezdrátové sítě (ControlTech) 
● Limitní snímač RFLS-28 pro spolehlivé snímání výšky hladiny (Dinel)
 Magneticko-indukční průtokoměr MIM (Kobold)
●  Eplan Platforma 2022: nová koncepce i vzhled 
●  Nová řada modulů RN pro bezpečné analogové smyčky (Endress+Hauser)
  Převodník Modbus TCP – Modbus RTU s napájením PoE













Nové velmi kompaktní tlakové spínače s komunikací IO-Link

KROHNE CZ, spol. s r.o.

cz.kcz.brno@krohne.com

Firma Krohne nedávno doplnila své portfolio o nové elektronické tlakové spínače Optibar PSM 1010 a 2020. Jedná se o mimořádně kompaktní přístroje s robustní konstrukcí, krytím IP67 a přesností měření ±0,35 %. Jsou vybaveny celosvařovanou měřicí celou s membránou z korozivzdorné oceli a integrovaným displejem s indikací stavu spínače a nastavením 2 tlačítky. Standardem je spínací výstup PNP/NPN s komunikací IO-Link, jako druhý výstup si zákazník může zvolit proudový 4 až 20 mA, napěťový 0. až 10 V nebo další výstup PNP/NPN.

Obr. 1. Snímač tlaku Optibar PSM 1010 se uplatní především v potravinářství a farmacii

Optibar PSM 1010 je učen pro základní měření absolutního a relativního tlaku kapalin a plynů a hydrostatické měření výšky hladiny v otevřených nádržích. Optibar PSM 2010 je vybaven čelní membránou, různými typy hygienických připojení a certifikací 3-A, a je tedy určen především pro různé aplikace v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. V provedení s doplňkovými chladicími žebry odolává trvalým provozním teplotám až do 150 °C.

 

Radiomodemy společnosti Prosoft pro spolehlivé bezdrátové sítě

ControlTech

www.controltech.cz

Průmyslové komunikační radiomodemy RadioLinx 802.11n (RLXIB - IHN) plní úlohu bezdrátových ethernetových switchů. Jsou kompatibilní s protokoly Profinet a EtherNet/IP, stejně jako s bezpečnostními protokoly ProfiSafe a CIP Safety. Umožňují zapojit do sítě také wi-fi klienty. Jsou vhodnou náhradou za nevyhovující nebo nedostupné wifi radiomodemy.

Obr. 2. Radiomodemy RLX2 802.11n jsou základem spolehlivých bezdrátových sítí

Díky protokolu Spanning Tree tyto radiomodemy automaticky povolují nebo zakazují směry přenosu dat, aby se zabránilo zacyklení datových paketů a selhání sítě. Při přímé viditelnosti mezi anténami je dosah radiomodemů až 8 km. Vzdálenost je možné zvětšit pomocí radiomodemů zapojených ve funkci opakovačů. Přenášená data jsou zabezpečena šifrováním AES. Na výběr jsou také protokoly TKIP, WEP 128 nebo WEP 64 pro klienty, kteří nepodporují AES.

Radiomodemy RLX2 802.11n využívají zapojení MIMO, podporující až tři antény. To umožňuje přenosovou rychlost až 300 Mbps s EtherNet /IP s intervalem RPI menším než 2 ms. Radiomodemy mají všechny funkce průmyslových hotspotů firmy Prosoft Technology včetně zabezpečením RADIUS, VLAN (virtuální sítě) pro segmentaci datových přenosů a prioritizace datových paketů.


Limitní snímač RFLS-28 pro spolehlivé snímání výšky hladiny

Dinel, s. r. o.

www.dinel.cz

Vysokofrekvenční limitní snímač hladiny RFLS-28 s eliminací usazenin nebo pěny na elektrodě od firmy Dinel. Spolehlivě snímá různé druhy kapalin, ale i ulpívající kašovité či pastovité hmoty. Snímač RFLS-28 je navíc vybaven funkcí „Medium window“. Tím je nastaven pouze na určité médium a nereaguje na látky s nižší a vyšší permitivitou.


Obr. 3. Limtní snímač RFLS-28 pro spolehlivé snímání výšky hladiny kapalin i kašovitých či pastovitých látek

Snímač je instalován svisle do trubkového nástavce nebo vodorovně do návarku a může nahradit např. vibrační hladinové snímače. Je nabízen celkem ve třech různých provedeních – se zadním závitem s ochrannou korunkou pro volnou montáž do prostor s hrozbou mechanického poškození, se zadním závitem bez korunky a v provedení s předním závitem pro přímou montáž do nádrží a trubek.


Snímač je standardně vyroben z korozivzdorné oceli AISI 316L a jeho stav je indikován LED. Nastavuje se pomocí doteku magnetického pera na citlivou plošku na snímači, nebo dálkově po kabelu. Snímač je nově vybaven i funkční diagnostikou, kdy po kabelu vysílá informace o svém stavu, či o tom, zda je korektně nastaven. K plnohodnotnému vyhodnocení je zapotřebí napájecí jednotky vybavené příslušnými funkcemi.

Více informací, nejen o nových výrobcích Dinel se lze dozvědět na www.dinel.cz.

Magneticko-indukční průtokoměr MIM

KOBOLD  Messring  GmbH

www.kobold.com

Pro měření malých a středních průtoků vodivých kapalin v potrubích a jejich dávkování dodává společnost Kobold magneticko-indukční průtokoměr MIM. Měření není závislé na vlastnostech měřeného média, jako jsou hustota, viskozita nebo teplota.

Obr. 4. Magnetickou-indukční průtokoměr MIM s displejem

Průtokoměr s krytím IP67 má smáčené části zhotoveny z korozivzdorné oceli a z plastu. Průtokoměr je dodáván v různý modelech s rozsahy od 0,01 l/min až 350 l/min, jeho přesnost je ±0,8 % z aktuální hodnoty plus 0,5 % z rozsahu a opakovatelnost ±0,2 % z rozsahu. Dva výstupy lze nakonfigurovat jako dvoustavové (spínač, alarmový výstup), analogové, pulzní nebo frekvenční. Alarmové dvoustavové výstupy jsou NPN, PNP nebo push-pull, do 30 V DC, max. 200 mA, s ochranou proti zkratu. Analogový výstup je třívodičový, proudový 4 (0) až 20 mA nebo napěťový 2 (0) až 10 V DC. Při dávkování se na první výstup přivede řídicí vstup dávkování a na druhém výstupu je dávkovací výstup. Novinkou je možnost vyžít komunikační standard IO-Link.

Na převodníku je umístěn barevný TFT displej a čtyři optická tlačítka. Displej je konfigurovatelný podle požadavků uživatele: může zobrazovat aktuální hodnotu průtoku nebo protečeného objemu a teploty.


Eplan Platforma 2022: nová koncepce i vzhled

EPLAN 

www.eplan.cz

K uvedení na trh je připravena nová verze softwaru pro projektování, Eplan Platforma 2022. Má nově navržené uživatelské rozhraní, a proto se velmi snadno ovládá.


Obr. 5. Uživatelské rozhraní nové verze softwaru Eplan Platforma 2022

Výkonnost byla zvýšena, zdokonalením pracovních postupů a také implementací mnoha přídavných funkcí souvisejících s doplňkovými cloudovými službami. V novém zobrazení Backstage najdou uživatelé mnoho již zavedených softwarových řešení.  Variabilní karty poskytují  přímý přístup k důležitým a často používaným funkcím.

Při vývoji nové verze Eplam Platforma 2022 byla cílem také optimalizace výměny dat mezi jednotlivými zúčastněnými stranami ve všech sektorech společností. Uživatelé mohou nyní editovat všechny součásti projektu Eplan z jednoho centrálního místa – např. otevírat a vytvářet projekty, importovat soubory DWG a exportovat data PLC nebo výrobní data. Seznam naposledy použitých projektů dává dokonalý přehled o provedené práci – stejně jako logické uspořádání všech akcí souvisejících s projekty.

Cloudové aplikace, jako jsou EplaneBuild, eManage (nyní k dispozici také v plné verzi) a eView, dávají další podnět pro zcela nové formy spolupráce v kontextu platformy Eplan.


Nová řada modulů RN pro bezpečné analogové smyčky

Endress+Hauser

www.cz.endress.com/cs

 Zcela nová řada RN nahrazuje velmi oblíbené Ex bariéry RN221N a obsahuje i další produkty jako napájecí zdroje, zdvojovače signálů, zesilovače nebo NAMUR relé pro limitní spínače.Tyto přístroje jsou základem pro hojně používané analogové smyčky.

Obr. 6. Moduly řady RN zajistí bezpečnou funkci přístrojů zapojených do analogové smyčky

Moduly řady RN se uplatní především v jiskrově bezpečných obvodech v prostředí s nebezpečím výbuchu a bezpečných obvodech stupně SIL 2 (SC 3) podle normy IEC 61508. Zajišťují spolehlivé napájení a bezpečný provoz, vytváří důvěryhodné spojení mezi měřicím přístrojem a systémem řízení.

Všechny komponenty z řady RN lze perfektně spojit nejen s přístroji Endress+Hauser, ale stejně snadno také s produkty ostatních výrobců. Velmi kompaktní řešení umožňuje instalaci dvoukanálového modulu v šířce 12,5 mm na standardní lištu DIN. Propojovací T-kus zajišťuje snadnou instalaci a propojitelnost s kompatibilními produkty ostatních výrobců.

Převodník Modbus TCP – Modbus RTU s napájením PoE

Papouch s. r. o.

papouch.com/tcp2rtu

Nový převodník s názvem TCP2RTU_PoE převádí protokol Modbus TCP (využívá Ethernet) na Modbus RTU (RS-485 nebo RS-232). Je obdobou již dodávaných převodníků TCP2RTU, ale nově přináší možnost napájení PoE (Power over Ethernet). Díky tomu není nutno použít napájecí zdroj. Převodník umí poskytnout také napájení pro zařízení připojená na Modbus RTU.

Obr. 7. Převodník TCP2RTU_PoE převádí protokol Modbus TCP na Modbus RTU

Převodník TCP2RTU_PoE má následující vlastnosti a funkce:

– transparentní převod protokolu Modbus TCP na Modbus RTU nebo ASCII,

– protokoly Modbus RTU/ASCII na lince RS-485 nebo RS-232,

– možnost komunikace přes Modbus se dvěma zařízeními najednou (dvě spojení na jednom portu Modbus),

– samostatný port pro přímou komunikaci se zařízením připojeným na port RSxxx,

– možnost nastavit Modbus ID pro komunikaci směrem do Ethernetu a filtrovat tak pakety směrem do Ethernetu podle adresy,

– konfigurace přes interní webové rozhraní nebo Telnet,

– možnost použití držáku na lištu DIN 35 mm.

Převodníky TCP2RTU je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici výrobce poradí s jejich aplikací.