Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Mozaika novinek a informací


AVEVA  System Platform 2020 (Pantek)● Ölflex DC Robot 900 (LAPP) 
DataLab IoT (Moravské přístroje)                    ● Optiswhirl 2100 (Krohne)   
● Den otevřených dveří HIWIN
● PAPAGO THCO2 (Papouch)  
 Digital Innovation Park (Turck) ● TeSys island (Schneider Electric) 
● FAMAS a fluidFOX (AMA Innovation Award)  ●  Kabely chainflex (Hennlich)  
Mobotix (Konica Minolta)
 


Většina letošních odborných veletrhů byla zrušena, takže odborná veřejnost přijde o prezentaci technických novinek. Proto jistě přijde vhod toto virtuální tržiště automatizační a měřicí techniky a průmyslové informatiky.

Máte zájem uveřejnit příspěvek do Mozaiky novinek a informací? Ozvěte se nám na těchto kontaktech: e-mail: vaculikova@automa.cz, tel: 739 615 846. Podrobnosti o mozaice: zde

DataLab IoT

Moravské přístroje

www.mii.cz

Jednotky DataLab umožňují jednoduše řešit systémy, kde je třeba komunikovat a řídit zařízení rozmístěná na různých místech ve světě. Dalším krokem k úplné otevřenosti systému DataLab a k všeobecně používaným standardům jsou jednotky DataLab IoT (Internet of Things), které používají stejné I/O moduly jako jiné jednotky DataLab IO. Navíc jsou schopny komunikovat prostřednictvím standardů Modbus TCP, RESTful API a MQTT. Zařízení jsou konfigurována z vestavěného serveru HTTP/HTTPS, ke kterému je možné přistupovat z libovolného webového prohlížeče. Lze tak zkonfigurovat a také zapnout nebo vypnout jednotlivé protokoly.

Modbus TCP Server umožňuje připojit k jednomu zařízení několik klientů prostřednictvím protokolu Modbus. Každý klient může číst i zapisovat vstupy a výstupy modulů jednotky. Lze rovněž nastavovat parametry veškerých vstupně/výstupních modulů.

Rozhraní RESTful API umožňuje vytvářet klientské aplikace, které dovolí číst a zapisovat vstupy a výstupy modulů a přistupovat k datům na určitém místě pomocí standardních metod HTTP. Umožní snadno získávat informace o konfiguraci jednotky a nastavení parametrů modulů.

MQTT Client umožňuje získávat přehled o jednotce a číst i nastavovat hodnoty vstupů a výstupů na libovolné vzdálenosti v rámci internetu.

Obr. 1. Jednotky DataLab IoT (používají stejné I/O moduly jako jiné jednotky DataLab IO


PAPAGO THCO2

Papouch s. r. o.

www.papouch.com 

Nový měřič teploty, vlhkosti a koncentrace CO2 je dalším přírůstkem do řady modulů PAPAGO. K dispozici je s rozhraním Ethernet, v přípravě je verze s WiFi.

Co PAPAGO TH CO2 umí

Typicky se modul PAPAGO uplatní při monitorování koncentrace CO2 společně s teplotou a vlhkostí. Popisovaný modul má dva vstupy, jeden pro připojení čidla CO2, a druhý univerzální. Předpokládá se, že do druhého vstupu bude připojeno kombinované čidlo teploty, vlhkosti a rosného bodu, ale v případě potřeby je možné použít i dvě čidla CO2.

Čidlo CO2 je v samostatném pouzdře s kabelem délky 3 m. Koncentrace je měřena v rozsahu 0 až 2 000 ppm, používá se vysoce přesný optický sensor typu NDIR. Přesnost v rozsahu nad 400 ppm je lepší než ± 25 ppm, ±3 % měřené hodnoty.


Obr. 2. Modul PAPAGO TH CO2 pro sledování koncentrace CO2 , teploty a vlhokosti

 Vlastnosti modulů PAPAGO

  • komunikační rozhraní Ethernet, WiFi nebo GPRS,
  • možnost napájení PoE pro verzi s rozhraním Ethernet,
  • interní paměť a zálohované hodiny reálného času,
  • kovová robustní krabička s možností montáže na lištu DIN,
  • komunikace standardními protokoly: Modbus TCP, http GET (Rest API) SNMP, Spinel aj.
  • skvělá cena.

PAPAGO je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici výrobce poradí s jejich aplikací.


Optiswirl 2100

Krohne

www.cz.krohne.com 

Firma Krohne uvádí na trh nový vírový průtokoměr Optiswirl 2100. Jedná přístroj za příznivou cenu, určený pro běžné využití při měření energií, kde postačuje základní přesnost 1 % s kalibrací pro kapaliny a 2 % pro plyny a páru. Dodává se v přírubovém i mezipřírubovém provedení, s kompaktním nebo odděleným převodníkem, na přání s integrovanými redukcemi jmenovité světlosti. Průtokoměr má výstup 4 až 20 mA s komunikací HART®7, případně pulzní výstup s externím napájením. Schválení pro použití v prostorech s nebezpečím výbuchu se připravují.

Obr. 3. Řada vírových průtokoměrů Optiswirl firmy Krohne

Průtokoměr Optiswirl 2100 využívá stejné konstrukční prvky i moderní způsob filtrování signálu AVFD (Advanced Vortex Frequency Detection) jako již osvědčený Optiswirl 4200. Pro náročnější úlohy je však nutno použít průtokoměr Optiswirl 4200, např. je-li potřeba zajistit funkční bezpečnost (SIL 2), komunikaci Profibus PA nebo Foundation Fieldbus, případně měření dvěma nezávislými převodníky (zdvojené provedení, integrovanou kompenzaci tlaku a hustoty nebo měření tepla nebo množství nasávaného vzduchu (FAD).


Den otevřených dveří HIWIN

HIWIN

www.dodhiwin.cz

Pojezdové dráhy pro roboty a další produkty lineární techniky představí HIWIN ve spolupráci s výrobcem průmyslových robotů FANUC v Brně, ve dnech 5. – 7. října 2020. Společnost HIWIN se nemůže se letos nemůže setkat se svými obchodními přáteli a zákazníky na MSV v Brně. Nabízí jim proto možnost setkat se přímo s sídle firmy HIWIN.

Obr. 4.  Pojezdová dráha HIWIN LT-S s robotem Fanuc M-20iA-35M

Na Dni otevřených dveří představí HIWIN nejen své pojezdové dráhy pro roboty, ale i další produkty značky, jako jsou lineární a rotační osy, polohovací systémy, lineární motory, kuličkové šrouby, lineární vedení a další produkty. K dispozici bude účastníkům celý obchodní i technický tým pracovníků. Firmy HIWIN se těší na všechny návštěvníky.

Další informace a registrace na www.dodhiwin.cz.

 

Digital Innovation Park

Turck, s. r. o.

https://www.turck.de/en/LandingPages/digital-innovation-park-36780.php

Kvůli nemoci Covid-19 byly zrušeny významné veletrhy a akce. Společnost Turck chce i tak zůstat v kontaktu se svými zákazníky, a proto nedávno spustila kampaň s názvem Digital Innovation Park. Jedná se o interaktivní portál, který zákazníkům přináší informace o aktuálních inovacích v průmyslové automatizaci.

Obr. 5. Společnost Turck zůstává v kontaktu se zákaníky prostřednictvím portálu Digital Innovation Park

Mezi nejdůležitější inovace patří technika pro Industry 4.0, IIoT, komunikace IO-link, optimalizované cloudové služby pro průmyslové využití, využití RFID pro zvýšení přehlednosti výroby, inteligentní hlídače průtoku a také unikátní řada inteligentních snímačů tlaku podporující myšlenky Industry 4.0.

Decentrální automatizace a modulární koncepce strojů je dalším významným trendem a Turck jej podporuje nabídkou operátorských panelů a panelových PLC, decentrálních kompaktních modulů (pro standardní i bezpečnostní signály) pracující s např. s IO-link a RFID. Mezi inovace patří multiprotokolová komunikace BEEP (Backplane Ethernet Extension Protocol) a webové programovací prostředí ARGEE (A Really Great Engineering Environment). Zákazníci ocení, že komponenty společnosti Turck lze přímo zapojit do cloudových služeb. Na pravidelné webináře o současných trendech se mohou zákazníci a partneři firmy Turck registrovat zdarma: https://www.turck.de/en/LandingPages/digital-innovation-park-36780.php

Mobotix – kamery a umělou inteligencí

Konica Minolta

www.konicaminolta.cz

Kombinací nástrojů umělé inteligence (AI) s kamerovými systémy dosáhla Konica Minolta v kamerách typu Mobotix nových možností v oblasti bezpečnosti a efektivity práce. Nástroje videoanalytiky pomáhají např. při sledování výroby nebo logistiky. Kamery dokáží upozornit na poškozené přepravky, kontrolovat nakládku nebo hlídat polohu uskladněných zásob. Umožní rovněž detekovat podezřelé pohyby materiálu nebo odhadnou počet aktuálně naložených přepravek a tím zabrání krádežím. Díky termovizi je rovněž možné předcházet poruchám přehřátých strojů, či vyhodnotit, zda nedochází vlivem příliš teplého prostředí např. k poškozování potravin.

Obr. 6. Kamery typu Mobotix využívají nástroje umělé inteligence

„Naše řešení jsou schopna porozumět také chování lidí. Například tomu, jestli není riskantní a nehrozí jim nějaký úraz. Konkrétně umíme pohlídat třeba prostor lisu ve výrobě, zda do něj nespadl člověk, a v případě potřeby jej automaticky zastavit. Jsme také schopni zjistit, jestli pracovníci nosí předepsané bezpečnostní pomůcky, a dokonce i vyhodnotit únavu zaměstnance, který ovládá náročný stroj, a doporučit mu přestávku,“ popisuje Petr Šikola, Business Development Manager pro Mobotix.


AVEVA System Platform 2020

Pantek (CS) s. r. o.

www.pantek.cz

Nová verze AVEVA System Platform 2020 (dříve Wonderware System Platform) představuje další milník ve vývoji této softwarové platformy pro průmyslové automatizační a informační aplikace a řešení průmyslového internetu věcí (IIoT).

Obr. 7. AVEVA System Platform 2020 je platforma pro Internet věcí (IIoT)

Uživatelé ocení především tyto charakteristiky systému AVEVA System Platform 2020:

●  významné zvýšení uživatelského komfortu jak při navrhování, tak provozování aplikací,

●  otevřená konektivita se všemi produkty v celém rozsahu, od senzorů až k vedení podniku – Edge to Enterprise,

●  sdílení dat od sběru ze senzorů a výrobních zařízení přes jejich vizualizaci v reálném čase, historizaci pro dokladování skutečného průběhu výroby až po souhrnné informace (KPI) pro podnikový management,

●  velké množství výkonných vestavěných funkcí pro zobrazení informací v souvislostech,

●  uživatelské runtime prostředí AVEVA OMI (Operations Management Interface) poskytující komplexní pohled na výrobní operace nad rámec standardních SCADA systémů a moderní vizualizaci nové generace díky možnosti integrace jak dat v reálném čase, tak transakčních informací z provozních a informačních systémů (OT a IT),

●  možnost provozovat hybridní řešení – kombinace lokálního provozu (on-premise) a prostředí cloudu, včetně analýzy dat a klíčovými ukazateli (KPI) z mobilních zařízení.

Další informace jsou uvedeny v samostatném článku v ve vydání Automa 8-9.


TeSys island

Schneider Electric

www.se.com/cz/cs/product-range/65746-tesys-island/

Společnost Schneider představuje nový systém TeSys™ island určený ke spínání, ochraně a správě motorů a dalších elektrických zátěží do 80 A (AC3) v nízkonapěťových rozvaděčích. TeSys island je plně digitalizovaný a objektově orientovaný systém řízení zátěže a je zdrojem dat pro soustavy koncepce průmyslu 4.0. Přispívá k efektivnějšímu  návrhu, instalaci i servisu strojů.


Obr. 7. Modulární provedení TeSys island zjednušuje montáž elektroinstalace

Díky pokročilé diagnostice a provozním datům se zlepšuje výkonnost a ovládání zátěže a omezuje prostoje. Vzhledem k modulárnímu provedení TeSys island se zjednodušuje montáž elektroinstalace a implementace díky snadné konektivitě v různých provozech. Další úspory vzniknou také díky možnostem vzdálené údržby. Koncoví uživatelé těží z bohaté sady funkcí, které zvyšují provozní efektivitu. Uživatelé i OEM mají nyní výhodu prediktivní údržby, která pomáhá snižovat prostoje.

Do stávající knihovny funkčních bloků byly přidány digitální objekty s integrovanou předprogramovanou funkcí. Dva nové konfigurovatelné aplikační bloky, jeden pro čerpací aplikace a jeden pro dopravníkové aplikace, jsou navrženy tak, aby splňovaly snadnou integraci do stávajících systémů, a to připojením na vazební člen sběrnice TeSys island a na I/O moduly. Režimy ovládání si může uživatel zvolit buď jako dálkový (řízený PLC), autonomní (řízený procesní změnou) nebo místní (řízený operátorem). Na veletrhu SPS 2020 v Norimberku získal TeSys island třetí místo v kategorii Automation Awards.

Systém TeSys island je v nabídce od 1. června 2020. Další informace přináší video, webová stránka nebo brožura systému TeSys island.


Kabely chainflex 

HENNLICH s. r. o.

www.hennlich.cz

Společnost Hennlich dodává devět typů kabelů chainflex®, které umožňují spolehlivý přenos dat podle standardu Profinet v různých typech pohybových úloh. Mnoho firem přechází nyní na Profinet z původního protokolu Profibus, protože přináší mnoho výhod. Mimo jiné dokáže při komunikaci v reálném čase přenášet i velké objemy dat spolehlivěji a rychleji (až 100 Mb/s). Velký objem přenášených dat znamená, že i stroje a kabely se pohybují stále dynamičtěji. Často je to v omezeném instalačním prostoru, což je pro standardní kabely problém. Tyto výhody využívá čím dál více firem. „Například během letošního roku jsme jednomu z našich zákazníků, který dříve používal Profibus, dodali již dva kilometry kabelů Profinet a to hned ve třech různých materiálových provedení pro tři různá prostředí,“ říká produktový manažer.

Obr. 8. Kabely chainflex jsou vhodné pro práci v energetických řetězech a na robotech

Tyto kabely, vhodné pro práci v energetických řetězech a na robotech, vyrábí společnost igus®, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost Hennlich. Kabely mají mnoho certifikátů jako UL/CSA, CTP, NFPA, EAC, DNV-GL, Clean room a DESINA a jsou k dispozici v libovolných délkách přímo ze skladu. Všechny kabely také procházejí rozsáhlým testováním ve zkušební laboratoři igus® Kabel pro Profinet CFBUS.LB.060 zde například dokončil přes 65 milionů zdvihů při poloměru ohybu 63 mm.


FAMAS a fluidFOX: snímače oceněné v soutěži AMA Innovation Award 2020 


Sdružení AMA vyhlásilo letos vítěze soutěže AMA Innovation Award 2020 virtuálně a nikoli na reálném veletrhu Sensor+Test, který se letos neuskutečnil (příští ročník až 4. až 6. 5. 2021). Předseda poroty Andreas Schütze spolu se všemi nominovanými soutěžícími týmy představili projekty na tomto videu. Všechny přihlášené produkty jsou se stručným popisem uveřejněny v brožuře, která je ke stažení zde.

FAMAS – rychlý magnetický rotační snímač polohy

FAMAS je první levný, rychlý a přesný magnetický rotační snímač polohy. Je založen na dvou svislých Hallových prvcích a přímém převodu úhlu do digitálního formátu. V senzoru je implementován nový, patentovaný algoritmus s inovativním řízením pohonů. Umožňuje detekci úhlového natočení při prakticky libovolných otáčkách s minimální latencí nezávislou úhlu natočení.

Vývojový tým: prof. Dr. Radivoje S. Popovic, Sasa Spasic, Marjan Blagojevic, Sasa Dimitrijevic, Dr. Dragana Popovic Renella a Dr. Thomas Kaltenbacher (SENIS AG, Zug / Švýcarsko).

 

fluidFOX - chytrý online analyzátor tekutin

Druhou oceněnou novinkou je fluidFOX od MicroResonant, který již získal od sdružení AMA zvláštní cenu pro mladé firmy, Young Enterprises Association. Tento kompaktní systém pro sledování kvality maziv a hydraulických olejů určuje vedle viskozity libovolného maziva také jeho úplný profil zahrnující mnoho parametrů v závislosti na teplotě a tlaku. Analyzátor tak přispívá ke snížení nákladů na údržbu a rizik výpadků strojů. Systém fluidFOX dosahuje přesnosti měření plně automaticky

Vývojový tým: Alexander O. Niedermayer, Friedrich Feichtinger a Thomas Voglhuber-Brunnmaier (Micro Resonant, Linec / Rakousko).
Ölflex DC Robot 900

LAPP

https://lappczech.lappgroup.com/

Společnost Lapp představuje svůj první robotický kabel navržený výhradně pro použití ve stejnosměrné síti. V budoucnosti bude totiž stejnosměrný proud (DC) stále více využíván k distribuci energie v továrnách. Společnost LAPP je v této oblasti průkopníkem. Mezi klíčové vlastnosti připojovacího kabelu Ölflex DC Robot 900 patří jeho odolnost v krutu a ohybu. Rozdíl oproti běžným kabelům Ölflex je patrný pod pláštěm – Ölflex DC Robot 900 má jiné barevné značení žil: červená, bílá a žluto-zelená v souladu s normou DIN EN 60445 (VDE 0197): 2018-02 pro DC kabely. Použité materiály jsou neméně důležité – izolace žil je vyrobena z TPE, zatímco plášť je z PUR. Díky tomu je kabel bezhalogenový a vhodný do prostředí, kde se zdržují lidé, protože v případě požáru neunikají z plastu žádné žíravé zplodiny. Materiál je také odolný vůči UV záření a povětrnostním vlivům, voděodolný a flexibilní i při nízkých teplotách.

Kabely jako Ölflex DC Robot 900 jsou důležitou součástí budoucí infrastruktury stejnosměrného proudu v továrnách. Omezením dosud nutného přepínání mezi stejnosměrným a střídavým proudem lze ušetřit obrovské množství energie. Stejnosměrný proud je již zaveden v některých výrobníchl linkách, protože tím lze ušetřit i více než 20 % energie.