Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Monitorování stejnosměrného proudu novým jističem PXS24 od firmy Eaton

Uvedením inovačního jističem PXS24 rozšiřuje společnost Eaton své portfolio výrobků pro monitorování proudu. Na výběr je verze Economy (do 10 A, bez komunikačních funkcí) a Standard (do 16 A). Jistič PXS24 je charakteristický zvýšenou spolehlivostí a jednoduchou instalací a údržbou. Tradičně jsou stejnosměrné obvody 24 V chráněny elektromechanickými miniaturními jističi. Pro současnou generaci elektronických zdrojů napájení to ovšem často již nepostačuje. I když jsou dnešní stejnosměrné zdroje napájení odolné vůči zkratu, v případě závady je jejich výstupní napětí příliš nízké na to, aby to zajistilo vypnutí tradičního jističe.

Obr. 1. Zpojení dvou modulů jističe PXS24

PXS24 je modulární rozšiřitelný systém. Každý kanál se skládá z odděleného modulu, každý z nich se šesti zabudovanými výstupními svorkami, což umožňuje přímé připojení až tří stejnosměrných zátěží 24 V.

Jistič PXS24 rychle detekuje přetížení a selektivně vypíná postižené součásti stroje. V důsledku toho systém zůstává ovladatelný a chybné úseky lze buď vyřazovat pro zamezení kritického poškození, nebo lze systém řízeným způsobem odstavit. Tento modul je schopen chránit i kapacitní zátěže až 20 000 μF. Užitím jističe PXS24 se ušetří náklady na propojování a budou odstraněny také případné zdroje chyb: první kanál PXS24 je připojen ke zdroji napájení 24 V násuvnou svorkou. Všechny ostatní moduly PXS24 jsou napájeny přes násuvnou sběrnicovou přípojnici, takže není třeba další propojování. Díky tomu lze konfiguraci snadno rozšiřovat.

Obr. 2. Schéma zapojení jističe PXS24