Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Mnichovská premiéra: IAA Mobility

Ve dnech 7. až 12. září se v Mnichově uskuteční veletrh IAA Mobility – první významná mezinárodní akce na mnichovském výstavišti po lockdownu. Otevření se zúčastní významní hosté včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

„Mobilita je jedním z důležitých témat moderní společnosti. Lidé na celém světě hledají lepší způsoby dopravy a firmy jim vycházejí vstříc novými řešeními. Právě ta budou moci na veletrhu IAA Mobility představit na mezinárodní scéně,“ vysvětluje prezidentka německého sdružení automobilového průmyslu VDA Hildegarda Müllerová a dodává: „Už to, že se mezinárodní veletrh může v podmínkách opatření proti nové vlně koronaviru uskutečnit, považujeme za jeho velký úspěch.“

Na veletrhu IAA Mobility se představí budoucnost dopravy. Vlastní veletrh bude v rámci akce IAA Mobility Summit doplněn přednáškami a živými diskusemi. Mezi téměř 700 vystavovateli jsou zejména výrobci dvoustopých a jednostopých vozidel, výrobci dopravní techniky a dodavatelé prvků pro dopravní systémy. Uskuteční se zde více než 100 světových premiér. O přitažlivosti nového konceptu veletrhu svědčí mj. to, že je na něj, kromě tradičním výrobců automobilů, přihlášeno více než 70 výrobců jízdních kol.

Akce IAA Mobility 2021 se soustředí na transformaci mobility směrem ke klimatické neutralitě, což je v současnosti jedna z největších globálních výzev. „Naším cílem je, aby tato transformace proběhla úspěšně pro německý automobilový průmysl i pro celé Německo,“ říká Hildegarda Müllerová. Žádná jiná mezinárodní akce nezve do těsného sousedství klíčové představitele různých oborů, aby diskutovali o budoucnosti bezpečné, spolehlivé a udržitelné dopravy. Veletrh je proto přitažlivý i pro návštěvníky, kteří se zde budou moci seznámit s budoucností dopravy a otevřeně o ní diskutovat. Dialogy budou vycházet z potřeb reálného života a dopravy v městech i na venkově.

Pochopitelně bude kladen velký důraz i na bezpečnost všech účastníků s ohledem na pandemii covidu-19. Od všech se bude vyžadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo absolvování testů. Další bezpečnostní a hygienická opatření budou aktualizována v souladu s požadavky města Mnichova a bavorské vlády.

Kromě vlastního veletrhu na výstavišti pořadatelé nabídnou také IAA Mobility Open Space – prezentaci novinek a inovací široké veřejnosti na vybraných místech přímo v srdci Mnichova, a IAA Blue Lane, možnost seznámit se budoucností mobility a vyzkoušet si ji na vybraných trasách spojujících místa Open Space s výstavištěm. Jednotlivé trasy budou věnovány hromadné i individuální dopravě, cyklistice, mikromobilitě (to jsou např. koloběžky, elektrické skůtry a podobná vozítka) nebo také automatickým parkovacím systémům a účastníci si bodu moci mnohé z novinek na vlastní kůži vyzkoušet.

Přestože celá akce klade velký důraz na živé diskuse a reálné ukázky, pro ty, kdo se nebudou moci zúčastnit osobně, bude část programu dostupná i na dálku prostřednictvím obrazovky jejich počítače.

Více informací: https://www.iaa.de/en/mobility.

(Bk)