Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Měření tlaku a teploty ve valivých kontaktech při smíšeném tření

Měření tlaku a teploty na kontaktu dvou materiálů hraje klíčovou roli v různých technických úlohách od valivých ložisek až po ozubená kola a těsnění. Dosud nebyla k dispozici žádná řešení pro měření tlaku a teploty při smíšeném tření, tj. při souběžném výskytu kapalinného a suchého (resp. mezního) tření. Na veletrhu Hannover Messe, který se koná od 22. do 26. dubna 2024, představí Fraunhoferův ústav pro techniku povrchů a tenkých vrstev IST nově vyvinutý tenkovrstvý multisenzorový měřicí systém, který umožňuje měření tlaku a teploty i při smíšeném tření a velkém zatížení.

Multisenzorový snímač vyvinutý ve spolupráci s katedrou konstrukce strojů (IMK) Univerzity Otto von Guericka v Magdeburgu byl speciálně navržen pro současné měření tlaku a teploty ve valivém kontaktu při smíšeném tření, a to i při vysokém zatížení. Simulace a četné testy na testovacích lavicích potvrzují funkčnost senzorů a jejich odolnost proti opotřebení. Údaje získané při zkouškách přispívají k výrazně lepšímu porozumění procesu valivého tření. Umožňují také kritické vyhodnocení a zlepšení výpočetních metod používaných k návrhu valivých kontaktů.

Vyvinutá technika tenkovrstvých senzorů je vhodná pro použití na valivých kontaktech v pohonech a dalších strojních prvcích. V budoucnu by mohly být tyto senzory využity také pro monitorování stavu valivých prvků a prediktivní řízení údržby.

Na veletrhu Hannover Messe 2024 bude Fraunhoferův ústav IST představovat ukázky využití těchto tenkovrstvých senzorů na valivých ložiscích a ozubených kolech. Více informací mohou zájemci získat ve společném stánku Fraunhoferových ústavů (hala 2, stánek B24).

Na mezinárodním veletrhu Hannover Messe, který se uskuteční od 22. do 26. dubna 2024, představí více než 4 000 firem novinky a inovace z oblasti strojírenství, elektrotechniky, informační techniky a energetiky.

Čtenáři časopisu Automa mohou získat volnou vstupenku registrací e-kódu CP9rC na webu pořadatele https://www.hannovermesse.de/en/application/registration/ticket-registration.

(ed)