Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Lineární jednotka firmy Hennlich pohybuje hrotem skleněného díla v Abú Dhabí

Lineární pohonná jednotka typu VLA firmy Hennlich uvádí do pohybu unikání skleněné umělecké dílo Art of Healing instalované ve vstupní hale budovy Burjeel Medical City v Abú Dhabí. Skláři z firmy Lasvit z Nového Boru vyrobily tři stovky křišťálových trubek a sestavila z nich kyvadlo výšky 16 m. Každou trubku opatřili vlastním zdrojem světla. Trubky jsou sestaveny do hrotu, který kreslí do písku pod sebou počítačem naprogramované obrazy postav. Toto dílo vychází z historie Nomádů, kteří si v poušti vystačili s klacíkem a pískem, pomocí kterých se vyjadřovali.

Hrot kyvadla se pohybuje díky lineární jednotce, která sestává z lineárního vedení a kuličkového šroubu v jednom hliníkovém tělese. Tato jednotka je téměř bezúdržbová, protože obsahuje domazávací patrony, a díky své konstrukce je také odolná proti prachu, což je důležité především proto, že se hlava kyvadla pohybuje těsně nad pískem.

Pohon unikátního skleněného díla dodala divize Lin-Tech společnosti Hennlich. Tato divize se vedle dodávek lineárního vedení zabývá také navrhováním a dodávkami energetických řetězů, kluzných pouzder nebo pneumatických prvků. Nejnověji se zabývá také automatizací výroby v podobě dodávek projektů s kolaborativními roboty Hanwha nebo 3D tiskem.

Vlastnosti pohonné jednotky VLA jsou na webu https://www.hennlich.cz/produkty/linearni-vedeni-valiva-motory-a-pohony-linearni-jednotky-652/typ-vla.html