Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Konica Minolta – od fotoaparátů přes kopírky ke kamerovým systémům

Konica Minolta vznikla v roce 2003 spojením dvou japonských společností, Konica a Minolta. Obě začínaly výrobou a prodejem fotoaparátů a později také tiskových a kopírovacích přístrojů. V současnosti je Konica Minolta

 dodavatelem tiskových a digitalizačních řešení, kamerových systémů a techniky pro zdravotnictví. V poslední dekádě se etablovala i na trhu poskytovatelů informačních služeb souvisejících s digitalizací firem či inteligentních kamerových systémů. Obor fotoaparátů a fotografií společnost zcela opustila v roce 2007.

Konica Minolta si letos připomíná 150. výročí založení. To se váže k roku 1873, kdy v Tokiu vznikla společnost Konica zabývající se prodejem litografických a fotografických potřeb. O 55 let později byla v Ósace založena firma na výrobu fotoaparátů, která od roku 1933 nesla název Minolta.

Fotoaparáty byly dlouhá desetiletí hlavním oborem těchto dvou firem. V roce 1903 přichází Konica s první japonskou značkou fotoaparátů Cherry Hand Camera. V roce 1975 představila společnost první 35mm fotoaparát na světě s vestavěným bleskem, přičemž o dva roky později přidala jako první výrobce na světě i funkci automatického ostření. Konica se později působila v oboru kopírovacích V roce 1995 pak uvedla na trh ve své době nejrychlejší kopírku na světě Konica 7050.

Úspěšným výrobcem fotoaparátů byla i firma Minolta. V roce 1962 vynesl americký astronaut John Glenn do vesmíru na palubě lodi Friendship 7 speciálně upravený fotoaparát Minolta Hi-Matic. V roce 1969 se vesmírný měřič Minolta dostal až na povrch Měsíce v rámci mise Apollo 11. Společnost byla také prvním výrobcem, který integroval autofokus do 35mm zrcadlovky. Minolta je rovněž jedním z předních světových výrobců planetárií a Konica Minolta je dokonce dodnes jedinou společností na světě, která kromě výroby zajišťuje i provoz planetárií.

V současnosti proniká Konica Minolta stále do nových oborů, vedle IT služeb jsou to v posledních letech zejména chytrá kamerová řešení využívající umělou inteligenci. Právě jejich prodeje se na výsledcích tuzemského zastoupení globálního koncernu Konica Minolta v minulém fiskálním roce podílely z celé jedné třetiny. V České republice za tímto účelem v roce 2015 převzala společnost Webcom, z níž se později stala společnost Konica Minolta IT Solutions, a posílila tak svou pozici poskytovatele softwarových služeb. Od roku 2018 pak v tuzemsku vstoupila také na trh kamerových systémů s technologií chytrých kamer značky Mobotix, kterou doplňuje vlastními videoanalytickými nástroji.

Tuzemské zastoupení Konica Minolta obsloužilo za dobu svého působení v ČR již 40 000 zákazníků; letošní pololetní hospodářské výsledky avizují zopakování úspěšného roku 2022. Významnou pozici v rámci globální společnosti má také brněnské výzkumné a vývojové centrum, které je jedním z pouhých pěti podobných inovačních center Konica Minolta na světě. Čeští programátoři se zde zaměřují zejména na vývoj softwarových produktů spojených se správou digitálních dokumentů a na videoanalytické nástroje využívající prvky umělé inteligence určené pro chytrá kamerová řešení. 

(Konica Minolta)

150 let Konica Minolta – milníky:

 • 1873: Rokusaburo Sugiura založil společnost Konica.
 • 1903: Konica představila „Cherry Hand Camera“, první značku fotoaparátu v Japonsku.
 • 1928: Kazuo Tashima založil Nichi-Doku Shashinki Shoten (později známý jako Minolta Co.).
 • 1960: Minolta uvedla na trh první kopírku Minolta Copymaster
 • 1962: Americký astronaut John Glenn během mise Friendship 7 pořídil první snímky Země z vesmíru pomocí fotoaparátu Minolta Hi-Matic.
 • 1983: Zoom tiskárna EP450Z se stala první kopírkou na světě s funkcí plynulého zvětšování/zmenšování
 • 2002: Byl vyvinut toner Simitri - první polymerizovaný toner na světě obsahující biomasou, který snižuje emise CO2 a NOx až o 40 % a zároveň zajišťuje nákladově efektivní výrobu.
 • 2003: Došlo ke sloučení společností Konica a Minolta a vznikla společnost Konica Minolta.
 • 2004: Společnost vstoupila do segmentu produkčního tisku s Konica Minolta bizhub Pro 1050.
 • 2007: Společnost ukončila své působení na trhu s fotografiemi a fotoaparáty.
 • 2016: Byl představen tiskový systém B2+ UV inkjet AccurioJet KM-1.
 • 2020: IDC jmenovalo Konica Minoltu celosvětovým lídrem pro transformaci tisku.
 • 2022: Konica Minolta byla podruhé za sebou jmenována nejlepším poskytovatelem spravovaných služeb a vedoucím systémovým domem v Německu.