Aktuální vydání

celé číslo

05

2020

snímače teploty

celé číslo

Kalkulačka životnosti vytištěných ozubených kol

Společnost igus vyvinula kalkulačku životnosti ozubených kol vyrobených 3D tiskem z velmi odolného plastu iglidur. Tento on-line nástroj poskytne v několika sekundách informaci o předpokládané životnosti dílu.

Pro návrh ozubených kol s evolventními zuby, používaných v převodovkách pro změně točivého momentu nebo rychlosti v jednom nebo více stupních, vyvinul igus před dvěma lety konfigurátor ozubených kol. Ten byl v loňském roce rozšířen o možnost konfigurace dvojitých rychlostních stupňů. „Uživatel pak pouze v několika krocích zadá specifikace požadovaného zařízení, jako je modul ozubení, počet zubů, šířka a vnitřní průměr otvoru. Tím se automaticky zobrazí 3D model, který lze exportovat jako soubor STEP,” vysvětluje Tomáš Vlk ze společnosti Hennlich, která výhradně zastupuje firmu igus v České republice.

Nahráním souboru do 3D tiskové služby igus (www.igus.eu/3Dprintservice) lze nakonfigurované zařízení vyrobené z odolného materiálu iglidur I3 okamžitě objednat. Aby zákazník mohl také určit životnost svého zařízení, vyvinula nyní firma igus kalkulačku životnosti. Tímto způsobem uživatel obdrží, jen ve třech krocích, konkrétní informace o životnosti a aplikačních mezích.

 

Přesná životnost ve třech krocích

1. V prvním kroku musí uživatel nejprve znovu zadat počet zubů, šířku a modul ozubených kol. V tomto kroku lze zvolit materiál: iglidur I3, kov nebo jiný plast.

2. V druhém kroku si konfigurátor vyžádá rychlost a krouticí moment velkého nebo malého převodového stupně v závislosti na hodnotách dostupných převodových stupňů.

3. Ve třetím kroku se pak stanoví pracovní cyklus tištěného zařízení, provozního režimu, okolní teploty a bezpečnostního faktoru.

Na základě zadaných parametrů může nový online nástroj během několika sekund určit životnost ozubeného kola. Díky tomu je údržba zařízení předem předvídatelná,“ doplnil Tomáš Vlk.

Tištěná kola se osvědčila v zátěžovém testu

Triboplast iglidur I3 byl speciálně vyvinut pro výrobu dílů odolných proti opotřebení, jako jsou např. ozubená kola. Materiál je odolný vůči otěru a pevný, jak potvrzují provedené experimentální testy ve vlastní zkušební laboratoři firmy igus s rozlohou 3 800 m2. V zátěžovém testu byly při úhlu otáčení 1 440°, rychlosti 0,1 m/s a krouticím momentu 2,2 Nm porovnávána ozubená kola vyrobená ze tří různých materiálů: z plastu iglidur I3 (3D tisk SLS metodou), vstřikované ozubené kolo z POM a obráběné ozubené kolo z POM. „Všechna ozubená kola měla 30 zubů a šířku 16 mm. Zatímco vstřikované ozubené kolo z POM selhalo po pouhých 4 000 cyklech a obráběné ozubené kolo z POM se rozpadlo po 12 500 cyklů. Ozubené kolo vyrobené z iglidur I3 vydrželo téměř 20.000 cyklů,“ upozornil odborník z firmy Hennlich.

 Kalkulátor životnosti lze zdarma používat na adrese www.igus.eu/gear-expert