Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

INSYS icom – dálková správa a propojení průmyslových systémů s IT světem

Velkým pokrokem v oblasti průmyslové výroby byl bezesporu vynález programovatelných automatů (PLC). Další posun nastal v dobách telefonních linek a internetu, kdy technika společnosti Insys umožnila tyto systémy spravovat na dálku a programátorům a technologům a ušetřila mnoho zbytečných cest. Pak přišlo téma zabezpečení a kybernetické bezpečnosti – VPN spojení a další. Nyní je Insys před dalším úkolem, a sice propojit svět průmyslových strojů a PLC přes standardizované protokoly do světa počítačů a IT infrastruktury.

Důvodem je stále větší tlak na efektivitu výroby a úspory. Manažeři výroby potřebují ve svých počítačích vidět data z výroby. Jak ale postupovat, když každý stroj dodával jiný dodavatel, každý stroj obsahuje jiný řídicí systém, software v počítači pro danou úlohu také není možné koupit, tak co s tím?

Jak na to?

Není to těžké. Routery a IoT gateway INSYS icom založené na operačním systému icom OS jsou pro tuto úlohu jako stvořené. Umožňují prostřednictvím nejrůznějších protokolů PLC (Modbus, S7, OPC-UA, …) sledovat vnitřní proměnné PLC a na druhou stranu jinými protokoly (SQL, MQTT, SMNP, …) automaticky komunikovat se světem počítačů a zajišťují uložení dat, případně jejich vizualizaci nebo sdílení, mimo jiné i přes cloudové služby.

Firma Insys pomůže

Uvedené funkce sledování proměnných PLC a komunikace s počítači nejsou zdaleka samozřejmá a podařilo se jich docílit na základě téměř třiceti let praxe společnosti Insys v oboru průmyslové automatizace. Společnost Insys v rámci projekční podpory poskytuje bezplatné zápůjčky a technickou podporu routerů, včetně jejich nastavení pro konkrétní aplikaci. Odborníci firmy Insys se rádi podělí o své zkušenosti a dovednosti. Informujte se zde: www.insys-icom.cz.

Ing. Lubomír Kuchynka

www.insys-icom.cz