Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Inovační firmy na veletrhu Vision

Veletrh Vision, který se bude konat ve Stuttgartu ve dnech 4. až 6. října 2022, představí nejen světové hráče v oboru strojového vidění, ale i mladé inovační firmy.

Mark Williamson, předseda představenstva VDMA Machine Vision a výkonný ředitel firmy Stemmer Imaging, shrnuje: „Strojové vidění je klíčovým oborem v trendu digitalizace, a to jak v průmyslových závodech, tak mimo ně. V posledních letech jsme byli svědky mnoha změn, včetně konsolidace společností a vzniku nových hráčů – inovativních start-upů přinášejících nové nápady a přístupy do oblasti tradičního strojového vidění. Veletrh Vision, který zahrnuje také přehlídku Vision Start-up World a každodenní sled prezentací Vision Start-up Pitch, poskytuje nováčkům perfektní příležitost setkat se s odborníky v oboru a prodiskutovat s nimi svůj přístup.“

Florian Niethammer, manažer veletrhů Messe Stuttgart, konstatuje, že se obor strojového vidění dynamicky rozvíjí, ať jde o kamerovou techniku nebo software s prvky umělé inteligence a strojového učení. To je důvod, proč chce veletrh poskytnout mladým firmám patřičné příležitosti k prezentaci, aby mohly zvyšovat potenciál svého rozvoje.

Do přehlídky Vision Start-up World je již přihlášeno 18 firem. Nejde přitom jen o firmy německé – jsou mezi nimi firmy z Indie, Izraele, Japonska, Kanady a Lotyšska.

Například kanadská firma Apera AI na veletrhu představí svůj software Vue Robot Vision určený pro náročné robotické úlohy v oblasti montáže nebo balení. Izraelská firma Saccade Vision si klade za cíl umožnit zákazníkům rychle a levně realizovat úlohy 3D kontroly kvality, aby bylo možné např. operativně řešit aktuální problémy ve výrobě prostřednictvím instalace dodatečného pracoviště automatizované kontroly kvality pomocí strojového vidění. Německá firma Haip Solutions představí svá řešení v oblasti hyperspektrálního zobrazování. Tobias Kreklow, výkonný ředitel firmy, k tomu říká: „V nadcházejících letech bude mít hyperspektrální zobrazování obrovský význam pro dosažení udržitelného rozvoje. Kromě tradičních úloh průmyslového optického třídění v oblastech recyklace nebo potravinářského průmyslu si tyto zobrazovací procesy najdou cestu také do oblasti automatizovaného zemědělství.“

Německé inovační firmy kategorie start-up mohou dostat podporu účasti od německého spolkového ministerstva hospodářství a ochrany klimatu (BMWK). V rámci společného stánku se tak představí jedenáct německých start-upů.

Více o veletrhu: https://www.messe-stuttgart.de/vision/en.

(Bk)