IndusTRY: studenti na letošním MSV okusí moderní průmysl

Jak přitáhnout pozornost mladých k technice a kariéře v průmyslu? Ukažme jim jeho současnost a budoucnost. Moderní průmysl je zajímavější, než si třeba mohou myslet. A nenechme se mýlit, průmysl dnešní studenty bude brzy potřebovat.

Odborná konference, která se zaměří na budoucnost průmyslu a zejména potenciál kariéry v něm, si za cílovou skupinu klade ty, kteří se ještě mohou pro tento obor rozhodnout. „O nedostatku zkušených, ale i ještě nezkušených pracovníků v průmyslu se vedou dlouhé akademické debaty a často je slyšet, že se s tím něco musí dělat. My to něco zkoušíme,“ říká Lukáš Smelík z platformy #vseoprumyslu, která má organizaci unikátního projektu v programu Mezinárodního strojírenského veletrhu na starost.

Program prvního ročníku setkání studentů s moderním průmyslem je tvořen dvěma pilíři. V tom prvním se do akce zapojuje platforma Technologická gramotnost, která si výchovu a vzdělání mladých a jejich směrování k moderní technice klade za cíl dennodenně. V této části se studenti seznámí s pojmy jako elektromobilita, umělá inteligence, 4G, IoT či kyberbezpečnost. Vše v hravé, a hlavně poutavé formě.

Druhá část programu chce v názorných příkladech ukázat, jak skutečný průmysl doopravdy vypadá. K hostům tohoto bloku patří třeba prof. Michael Šebek z katedry řídicí techniky FEL ČVUT v Praze. Nejen z akademického pohledu se společně se studenty zamyslí, jak má vlastně vypadat inženýr pro 21. století.

Cílem akce je představit průmysl takový, jaký je: automatizovaný, robotizovaný a digitalizovaný. Důkazem toho je další z řečníků, Lukáš Kousal, šéf digitalizace údržby ve firmě Škoda Auto. „Práce v průmyslové údržbě v široké veřejnosti asi nemá úplně nejlepší image. Dovedu si představit, že si mnozí myslí, že lítáme po továrně umazaní od oleje a dotahujeme šrouby. Práce v našem týmu je ale hodně o digitalizaci, zkoušíme koncept digitálních dvojčat, rozšířené reality i využití umělé inteligence. Moderní údržba je práce, která člověka umí pohltit. Mě rozhodně baví. Každý den víc než ten předchozí,“ vysvětluje Lukáš Kousal svůj pohled na práci v průmyslu. Právě jeho nadšení může v pozitivním smyslu ovlivnit budoucí zájemce o práci v průmyslových oborech.

Podporu akci přislíbila také společnost Siemens. Sama vnímá potřebu přitáhnout mladé publikum jako klíčovou. „Mladí lidé očekávají, že je práce bude nejenom živit, ale také bavit a naplňovat. Chtějí, aby jejich práce měla smysl a mohli se jejím prostřednictvím podílet na transformaci společnosti. Práce v průmyslu má obrovský potenciál tato očekávání a potřeby naplnit: třeba tvorbou řešení, která dokážou udržitelně vyrábět produkty přesně na míru,“ uvádí k budoucnosti v průmyslu Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens pro Českou republiku, a dodává: „Stejně jako je průmysl skvělou příležitostí pro mladé lidi k tomu, aby tu realizovali své nápady a svůj talent, potřebuje průmysl jejich kreativitu, nadšení a schopnost nového pohledu na věc. I když to tak třeba na první pohled nevypadá, práce s pokročilými digitálními technologiemi v průmyslu je možná ještě dobrodružnější a napínavější než mnoho počítačových her.“ 

Konference proběhne v areálu BVV v pátek 7. 10. od 9 hodin a je spojena s následnou prohlídkou expozic veletrhu.

Účast je pro studenty i doprovod po registraci na www.zkusprumysl.cz zdarma.

(ed)