Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Hannover Messe – veletrh jako znalostní platforma

Ožívající odborné veletrhy navazují na vývoj patrný již před vynucenou covidovou přestávkou: stále více plní roli znalostní platformy, kde dochází k výměně zkušeností a odborným diskusím o mnoha palčivých tématech. Úkolem pořadatele je vytvořit pro takovou platformu odpovídající prostředí.

Na veletrhu Hannover Messe v hale 3 najdou návštěvníci Industrial Transformation Stage: místo, které bude věnováno vytváření odborných kontaktů a výměně informací napříč odvětvími. Středem pozornosti budou nejnovější trendy pro chytrou, energeticky účinnou a udržitelnou výrobu. Během pěti dnů veletrhu se zaměří na pět „megatrendů“ průmyslu a také na aktuální téma ESG – Environmental, Social, Governance.

V pondělí 17. dubna na veletrhu pořádá Deutsche Messe panel sponzorovaný kariérním kongresem WomenPower. Na téma dekarbonizace budou diskutovat Judith Wieseová, členka představenstva Siemens AG, Kamila Flidrová, ředitelka informací o materiálech ve společnosti Altair, Lisa Reehtenová, členka výkonného managementu Bosch Climate Solutions, Bosch Group, a Dr. Frauke Reindersová, vedoucí managementu udržitelného rozvoje v rámci IMA ve společnosti Phoenix Contact. V pondělí odpoledne bude pódiový program věnován Světovému ekonomickému fóru.

 V úterý 18. dubna se program zaměří na využití umělé inteligence v průmyslu – a to nejen pro velké hráče. V rámci panelové diskuse bude prezentovat své aplikace AI pět společností. Návštěvníci se dozvědí, jak výhod AI využívá Siemens jako velká korporace nebo Hawe Hydraulik, středně velká strojírenská společnost. Představí se také dvě začínající firmy: Werk24 a Monolith AI.

 Den bude zakončen předáním ceny MIMA 2023 (Microsoft Intelligent Manufacturing Award).

Ve středu 19. dubna se uskuteční panelová diskuse Německé asociace nákupu a logistiky (BME). Svět technického zásobování je v dnešní době velmi nestabilní. Covidová krize a válka na Ukrajině zdůraznily rizika globalizovaných nákupních strategií. V zásobování již nejde o to nakoupit za co nejnižší cenu. Na významu nabyly spolehlivost a včasnost dodávek materiálů. K tomu je nutné respektovat právní regulace – např. v Německu platí od ledna 2023 Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, který firmám ukládá povinnost náležitě posuzovat dodavatelské řetězce z hlediska jejich udržitelnosti a rizik v environmentální i sociální oblasti.

 Ve čtvrtek 20. dubna odstartuje program panelovou diskusí o tom, zda je energeticky soběstačný průmysl nedosažitelný ideál nebo reálná příležitost. Mezi řečníky patří prof. Julia Arlinghausová, ředitelka Fraunhoferova ústavu IFF v Magdeburku, Frank Stührenberg, ředitel firmy Phoenix Contact, a Heinrich Gärtner, zakladatel a technický ředitel firmy GP Joule. Poté bude následovat diskuse o teorii a praxi v oblasti stlačeného vzduchu a vakuové techniky (Thomas Kaeser, Kaeser Compressors, A. Can Dirin, Lupamat Makina, Olaf Hoppe, Boge Compressors, Helen Landhäusserová, LOOXR, a Klaus Peter Glöckner, Aerzener Maschinenfabrik). Za spolupořadatele VDMA Compressors, Compressed Air and Vacuum Technology poskytne přehled relevantních aktivit v oboru Christoph Singrün.

Další témata budou diskutována na Industrie 4.0 Stage (hala 8), Energy 4.0 Stage (hala 12), Tech Transfer Stage (hala 2), Industrial Wireless & 5G Stage (hala 14) a Industrial Startup Stage (hala 17).

Podrobnosti o veletrhu Hannover Messe jsou na odkazu https://www.hannovermesse.de/en/. Časopis Automa je partnerem letošního Hannover Messe, a jeho čtenáři si proto mohou bezplatně stáhnout elektronickou vstupenku. Nejprve je třeba zaregistrovat se a poté si aktivovat eTicket na odkazu https://www.hannovermesse.de/en/?open=ticketRegistration&code=yWKCa.

 

(Bk)