Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

EtherCAT Technology Group roste v Asii i v Americe

Neustálý růst počtu členů asociace EtherCAT Technology Group (ETG) nevykazuje žádné známky zpomalení. Na veletrhu Hannover Messe sdružení ETG slavnostně přivítalo 7 000. člena: firmu Image Engineering z USA. Dvě třetiny členů jsou výrobci techniky s rozhraním EtherCAT, zbytek jsou uživatelé a univerzity (členy mohou být jen právnické osoby, nikoliv jednotlivci).

Silný růst vykazuje ETG nyní zvláště v regionech mimo Evropu. V současné době má organizace přes 3 000 členů v Asii a přes 1 000 v Americe. Již 42 % z celkového počtu členů pochází z Asie.

„Tento nárůst počtu členů odráží přijetí komunikačního systému EtherCAT na trhu,“ vysvětluje Martin Rostan, výkonný ředitel EtherCAT Technology Group. „V Asii se EtherCAT pevně etabloval v oblasti automatizační techniky – a to nejen v Čínské lidové republice. EtherCAT využívá většina asijských výrobců řídicích systémů. Díky tomu je přijímán i výrobci snímačů, I/O a pohonů.“ Kromě ČLR má ETG silnou pozici také v Čínské republice na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji a Japonsku. Mezi novými členy jsou však také společnosti z Blízkého východu, ze Saúdské Arábie a Ománu.

V Americe je absolutní růst tažen nejlidnatější zemí – Spojenými státy, ovšem Kanada se může pochlubit ještě vyšší hustotou počtu členských firem v poměru ke své populaci. K rozšíření komunikačního systému EtherCAT v regionu přispívají i členové z latinskoamerických zemí – mezi nimi převažují uživatelé, nikoliv výrobci automatizační techniky.

Sedmitisící člen, firma Image Engineering je dokladem toho, že EtherCAT má stále silnější pozici i mimo tradiční průmyslovou automatizaci. Firma Image Engineering se totiž zabývá návrhy a realizací světlených, laserových, ohňových a pyrotechnických efektů pro koncerty, festivaly nebo sportovní utkání.

V České republice má ETG více než dvacet členů. Jsou mezi nimi nejen výrobci a uživatelé průmyslové automatizace, ale např. i automatizační techniky pro dopravu nebo energetiku a výzkumné instituce.

Více informací: https://www.ethercat.org/default.htm

(Bk)