Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

EtherCAT Technology Group: osobní setkání jsou zpět!

Poté, co pandemie zastavila svět, většina akcí nyní začíná znovu – a to za aktivní účasti sdružení EtherCAT Technology Group (ETG).

První akcí byl veletrh SPS Italia v Parmě, kde ETG prezentuje komunikační systém EtherCAT ve svém stánku již deset let. A již zde se ukázalo, co v předchozích dvou letech chybělo: mnoho informací lze sice sdílet ve virtuálním světě a dostanou se i k těm, kteří na veletrh přijít nemohou, ale webinář nikdy nemůže nahradit přímé setkání.

Sdružení ETG bylo také na veletrhu Hannover Messe, který byl odložen na začátek června: na společném stánku ETG bylo zastoupeno 48 spoluvystavovatelů s více než 500 různými produkty EtherCAT. Přestože celkový počet návštěvníků veletrhu Hannover Messe byl výrazně nižší než dříve, počet návštěvníků ve stánku ETG byl srovnatelný s rokem 2019.

Konečně na veletrhu Embedded World v Norimberku, který byl rovněž odložen na červen, zavládl opět skutečný veletržní pocit: skvělá návštěvnost, mnoho diskuzí a velký zájem o EtherCAT. Veletrh je místem setkání vývojářů, takže otázky týkající se komunikačního systému EtherCAT jsou často velmi specifické pro implementaci. Je dobře, že v týmu ETG je mnoho technických expertů, kteří se mohou tváří v tvář setkat s vývojovými inženýry a podpořit jejich projekty.

Schůzky vývojářů o kompatibilitě EtherCAT – běžně nazývané „Plug Fests“ – musely být v roce 2021 nahrazeny týdny testování interoperability na dálku. Tento formát, kde se vystřídal celý týden webinářů, setkání odborníků a vzdálené testování, byl členy ETG mimořádně dobře přijat. Přesto se 45 účastníků s radostí opět setkalo v reálném životě. Začátkem července se konal evropský EtherCAT Plug Fest, který tentokrát hostila firma Weidmüller v německém Paderbornu. Další akce Plug Fest jsou letos plánovány v USA a Japonsku.

(Bk)