Aktuální vydání

celé číslo

08

2020

Mozaika novinek a informací

Restart ekonomiky

celé číslo

Energetické řetězy „hýbou“ zrekonstruovanou Státní operou

V nově zrekonstruované Státní opeře v Praze byly instalovány energetické řetězy a flexibilní kabely pro automatické, strojově řízené úpravy pódia, světel, kulis, opony a dalších důležitých částí jeviště. Firma Hennlich dodala do opery energetické řetězy společnosti igus, kterou na českém trhu výhradně zastupuje. Kompletní dodávku řídila společnost Bosch Rexroth. „My jsme dodávali návrh vhodných řetězů a flexibilních kabelů, konzultovali jsme vhodné řešení jednotlivých částí systému, které jsme následně dodávali ve formě systému reaychain® tedy kompletní řetězy včetně kabelů a konektorů a instalovali jsme řetězy do konstrukce technologie,“ vysvětluje Jindřich Kollár, který za společnost Hennlich zajišťoval kompletní projekt

Rozsáhlá rekonstrukce budovy Státní opery, která byla postavena v roce 1888, trvala tři roky. Slavnostní otevření se konalo letos 5. ledna, na den přesně po 132 letech od otevření budovy. Celá modernizace stála 1,3 miliardy korun. Novorenesanční budova s neorokokovým interiérem čekala na rozsáhlejší rekonstrukci od přelomu 60. a 70. let.

Obr. 1. Energetické řetězy a flexibilní kabely jsou součástí komplexního systému, který zajišťuje automatické, strojově řízené úpravy pódia, světel, kulis, opony a dalších důležitých částí jeviště. (zdroj: Hennlich/igus)

Historická a památkově chráněná budova se dočkala nové jevištní technologie včetně unikátní točny. Ve druhém patře opery byla vybudována moderní zkušebna s vynikající akustikou, byly renovovány zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Do hlediště byla instalována nová křesla. Na rekonstrukci opery se podílelo mnoho restaurátorů, kteří profesionálně vyčistili nástěnné malby Eduarda Veitha.