Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

EMO Hannover 2019 se zaměří na digitalizaci obrábění

Německo, které je třetím největším trhem obráběcích strojů na světě, bude ve dnech 16. do 21. září 2019 hostit 22. ročník veletrh obráběcích strojů, EMO Hannover. O velikosti veletrhu svědčí počet vystavovatelů – začátkem května jich bylo přihlášeno 2 030 ze 47 zemí. Mezi nimi jsou přední firmy trhu, například DMG Mori, FFG, Mazak, Siemens, Doosan, Fanuc, GF Machining Sandvik, Kuka a mnoho dalších. Z České republiky se už přihlásilo 27 firem, které se představí na výstavní ploše 1 627 m2. Mimo jiné TOS Varnsdorf, Toshulin, Bomar, Fermat Group, TOS Kuřim, OS, a.s. a TOS Hostivař.

Internet věcí ve výrobě a průmysl 4.0

Speciální výstavní oblast bude vyhrazena internetu věcí ve výrobě. V ní se představí vystavovatelé řídicí techniky, softwaru a automatizační techniky, jako jsou Beckhoff, Bosch, Fanuc, Heidenhain nebo Siemens, ale také strojírenská konsorcia jako Adamos nebo Axoom.

Ve výstavní oblasti s názvem industrie 4.0 area – smart solutions for your business najdou návštěvníci komponenty pro řízení procesů nebo podporu obsluhy, řešení, která umožňují bezproblémový tok dat při jejich maximální bezpečnosti. Současný vývoj představí zástupci vědeckých a výzkumných ústavů. V této výstavní oblasti proběhnou ve přednáškovém fóru diskuse realizovaných projektech, ale také o vizích budoucnosti v přednáškovém prostoru.

 Umati – společný jazyk pro průmysl 4.0

Na veletrhu EMO Hannover 2019 bude rovněž představeno rozhraní pro obráběcí stroje na bázi OPC UA s názvem umati neboli universal machine tool interace. Rozhraní umožňuje neutrální otevřené připojení strojů k nadřazeným systémům ERP a MES nebo do cloudů strojů různých výrobců s různými řídicími systémy Rozhraní umati vyvinul svaz VDW (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken) společně s osmi významnými německými výrobci obráběcích strojů a všemi významnými firmami, které nabízejí řídicí systémy.

 Aditivní výroba

Aditivní výroba (3D tisk) bude třetím zvýrazněným tématem letošního veletrhu EMO Hannover. Návštěvníci najdou na výstavní ploše speciální přehlídku s názvem additiv manufacturing circle. V ní se seznámí s výrobci zařízení pro 3D tisk, jako jsou Renishaw, Realizer, SLM, Stratasys nebo Trumpf, kteří vystavují na veletrhu také na samostatných stáncích. Menší firmy představí systémy, software, materiály a služby v tomto oboru. 

Veletrh v době mírného růstu světového hospodářství

Světové hospodářství podle britského institutu Oxford Economics na začátku roku 2019 vzroste o 2,5 %. Investice a průmyslová výroba stoupnou o 2,4 %. Spotřeba obráběcích strojů bude o něco nižší, podle jarní prognózy dosáhne 2,3 %.  Odbyt obráběcích strojů roste hlavně v Asii, a to zvláště v Indii a dále v menších zemích, jako Vietnam, Thajsko a Indonésie. V Evropě je velká spotřeba obráběcích strojů na Slovensku, České republice, Polsku a Maďarsku.

Podle údajů Oxford Economics má český hrubý domácí produkt v roce 2019 stoupnout o 2,7 %, zatímco v minulém roce stoupl o 3 %. Česká republika dovezla v roce 2018 obráběcí stroje za 576 milionů eur. Jejich nejvýznamnějším dodavatelem je s podílem 45 % Německo. Grafy ukazují, že mezi Českou republikou a Německem probíhá čilé obchodování s obráběcími stroji.

Další informace jsou na https://www.emo-hannover.de/home

(ev)