Aktuální vydání

celé číslo

08

2020

Mozaika novinek a informací

Restart ekonomiky

celé číslo

Embedded World se zaměřením na kybernetickou bezpečnost a umělou inteligenci

Veletrh Embedded World 2020, který se konal od 25. do 27. února 2020, byl jedním z posledních velkých mezinárodních veletrhů před koronavirovými opatřeními. Veletrh vestavných systémů, jejich hardwaru, softwaru i vývojových nástrojů a doprovodných služeb, byl tradičně doprovázen konferencí o vestavných systémech a specializovanou výstavou a konferencí o displejích. Hlavní témata letos byla zabezpečení elektronických systémů, distribuovaná inteligence, internet věcí, vestavné systémy pro e-mobilitu a pro zvyšování energetické účinnosti.

Ještě v lednu jsem psal, že jak veletrh, tak konference budou opět větší než dříve. Strach z koronaviru ale zasáhl – ačkoliv se veletrh ještě mohl uskutečnit, přibližně 200 vystavovatelů svou účast na poslední chvíli odřeklo a také počet návštěvníků, 13 800, byl výrazně nižší než v minulých letech.

V mezidobí bylo mnoho veletrhů zrušeno. Některé z nich se pokoušely situaci zachránit různými virtuálními akcemi, ale ukázalo se, že vystavovatelé a návštěvníci, řečníci i posluchači mají zájem o skutečná setkání a virtuálních akci se brzy přesytili.

Těžko v tuto chvíli odhadnout, jak bude vypadat situace v příštím roce. V Evropě jsme nyní na prahu druhé vlny a zdá se, že případná třetí vlna už by mohla být slabší díky očekávané vakcíně, účinnější léčbě a promyšlenějším opatřením. Proto se odborníci, vystavovatelé i návštěvníci, těší, že se za rok sejdou osobně – a bezpečně.

Pořadatel veletrhu, společnost NürnbergMesse, doufá, že se v příštím březnu situace již uklidní natolik, že se veletrh Embedded World bude moci uskutečnit v obvyklém rozsahu. Nyní je tedy čas, kdy se mohou hlásit vystavovatelé, a otevřen byl také příjem příspěvků na obě konference.

Hlavními tématy konference budou současné trendy umělé inteligence a strojového učení a jejich využití v průmyslové praxi: při zpracování obrazu ve vestavných systémech strojového učení, v systémech diagnostiky technických zařízení a prediktivní údržby, v internetu věcí a rozvíjejících se aplikacích edge a fog computingu atd. Velkým tématem jsou také autonomní a inteligentní systémy a stále dokonalejší asistenční systémy vozidel. Nedílnou součástí vestavných systémů je také kybernetická bezpečnost – nikoliv jako dodatečná funkce, ale jako nedílná součást již od prvních kroků vývoje. Také konference Electronic Displays se bude věnovat nejnovějším technickým trendům v tomto oboru, jako je např. využití mikroLED.

Uzávěrky příspěvků jsou 30. září a 2. října. Další informace získají zájemci na www.embedded-world.eu/call-for-papers a www.electronic-displays.de. Veletrh a konference se uskuteční v Norimberku od 2. do 4. března 2021.

(Bk)