Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Duální uchopovač OnRobot ve švédské strojírenské firmě

FT-Produktion, švédská strojírenská firma o 25 zaměstnancích se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahující duální uchopovač RG2 od OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Obr. 1. Robotické pracoviště s kobotem UR5 a duálním uchopovačem RG2 využívá platformu ProFeeder

V okamžiku, kdy firma FT-Produktion začala dostávat velké objednávky od společností typu Volvo, Renault a Scania, byly její výrobní kapacity i její produktivita na nejvyšší mezi. Protože navíc byl na trhu práce zoufalý nedostatek kvalifikovaných pracovníků, bylo nutné zvýšit výrobní výkon technickou inovací. Aby mohla firma vyhovět rostoucím požadavkům trhu, rozhodla se vsadit na kolaborativní robotiku, která je vhodná pro řešit automatizační potřeby malých a středních společností.

V roce 2017 renovovala firma většinu svého strojního vybavení, a navíc zakoupila klíčové zařízení: flexibilní robotické pracoviště skládající se z kobotu UR5 od Universal Robots, duálního uchopovače RG2 od OnRobot a platformy ProFeeder od EasyRobotics. Toto efektivní trio kolaborativních řešení od dánských dodavatelů nyní automatizuje výrobu v FT-Produktion.

Díky robotickému pracovišti, které funguje 16 hodin denně a pět dní v týdnu, je nyní možné objednávku o 150 000 ks profilů vyrobit za méně než dva měsíce, což přináší úsporu až 500 hodin oproti předchozímu nastavení. Obchodní oddělení nyní může zkrátit dodací lhůty a přijímat zakázky na velké objemy výrobků bez nutnosti přesčasů. Robotické pracoviště lze velmi snadno překonfigurovat, takže z pohledu nákladů se vyplatí i malé výrobní zakázky. Investice se firmě vrátila za necelých devět měsíců.

Obr. 2. Robotické pracoviště lze velmi snadno překonfigurovat

 „Potřeba zlepšovat produktivitu je rok od roku vyšší a zároveň pracovní síla je dnes stále nedostupnější. Díky automatizovanému provozu dokáže operátor obsluhovat tři až čtyři stroje zároveň bez jakéhokoliv stresu. Robotizací zakázek o vysokých objemech eliminujeme manuální úkoly a dáváme pracovníkům do ruky více času na realizaci menších zakázek o vysoké variabilitě,“ dodal Joakim Karlberg, spoluvlastník FT-Produktion.

Video z výroby lze shlédnout zde: https://youtu.be/3VHJ4MJpSfw