Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2024

Veletrh Amper ve dnech 19. až 21. března 2024 představí novinky v oborech elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení. Veletrh proběhne výstavišti v Brně v halách V a F. V tomto článku jsou popsány veletržní nabídky firem zaměřených na průmyslovou automatizaci, senzoriku a průmyslovou informatiku.

 ● Dinel  ● Euchner ● JUMO ● Kalibrátory  MICRO-EPSILON   ● Moravské přístroje ● Murrelektronik ● SIDAT  

 Murrelektronik CZ, spol. s r. o.     V 6.02

www.murrelektronik.cz

Ve stánku společnosti Murrelektronik bude k vidění celý sortiment produktů pro napájení strojů a zařízení, modulů pro zpracování signálů, signalizačních a propojovacích jednotek, jednotek vzdálených vstupů a výstupů včetně rozhraní IO-Link a velké množství variant propojovací kabeláže a konektorů.

Obr. 1. Decentralizovaný automatizační systém Vario-X pro řízení výrobních strojů a zařízení

Magnetem pro návštěvníky bude automatizační systém Vario-X. Tento modulární systém umožňuje zapojit senzory a akční členy decentralizovaně přímo na stroji, bez použití rozváděčů. V robustní vodotěsné a prachotěsné skříni s krytím IP65 je instalován napájecí zdroj, řídicí jednotka s vícejádrovým procesorem, spínače, bezpečnostní technika a I/O moduly. Vario-X umožňuje také vytvořit digitální dvojče zařízení, které má být tímto systémem ovládáno. Dvojče se všemi funkcemi a parametry budoucího systému je možné zpracovat již ve fázi projektu, před objednáním a montáží mechanických součástí.

Novinkou ve stánku budou produkty značky murrplastic pro vedení, ochranu a značení kabelů, např. vodicí řetězce, zařízení pro laserové značení atd. Díky této ucelené nabídce produktů pro správu kabelů je společnost Murrelektronik schopna dodat zákazníkům vše, co potřebují pro instalaci automatizační techniky ve strojích a výrobních systémech.

Dinel, s. r. o.         V 4.14  

www.dinel.cz

Dinel, s. r. o. představí první český bezkontaktní radarový hladinoměr ARLM-70 Amanda. Pracuje na principu FMCW (frekvenčně modulovaná spojitá vlna) s frekvencí 25 GHz (pásmo K), což umožňuje přesné a spolehlivé měření kapalných a pastovitých látek v rozsahu od 0,3 do 20 m. Jeho anténa je vybavena kompaktním plastovým krytem pro ochranu před pronikáním a usazováním nečistot, výparů a dalších látek, což nejen prodlužuje životnost zařízení a snižuje riziko poruch.

Obr. 2. Bezkontaktní radarový hladinoměr ARLM-70

Oproti konkurenčním produktům pracuje s inovativní nízkopříkonovou elektronikou s adaptivní regulací vysílacího výkonu a eliminací libovolného počtu překážek. Jednoduché elektrické připojení umožňuje dvoudrátová proudová smyčka 4 – 20 mA. Uživatelé mohou přístroj snadno nastavit ručně pomocí tlačítek nebo dálkově pomocí komunikace HART. Dále si mohou, podobně jakou u jiných výrobků řady X-70, zvolit typ zobrazovacího displeje: LDC pro venkovní prostředí nebo OLED do hůře osvětlených prostor.

Další novinkou je řada kompaktních tlakových snímačů PPM-35 s širokým portfoliem procesních připojení, včetně flush membrán pro kapaliny a hygienických připojení Tri-clamp. Výhodou je široký rozsah teplot média až do 200 °C, celonerezové provedení s několika možnostmi elektrického připojení.


JUMO Měření a regulace s. r. o.          V 5.20

www.jumo.cz

JUMO představí mimo jiné novou generaci modulárních digitálních zobrazovačů JUMO meroVIEW a modulárních kompaktních regulátorů JUMO meroTRON.

Obr. 3. Regulátory JUMO meroTron

Tyto multifunkční přístroje s krytím IP65, určené pro zobrazení a regulaci procesů v reálném čase, vynikají individuální koncepcí uživatelského rozhraní a hardwarovou výbavou. Přístroje jsou dodávány v různých formátech a lze do nich přidat analogové a digitální I/O moduly, čítací vstupy a rozhraní. Hodnoty a parametry jsou zobrazovány pomocí dvou displejů; vybrané typy navíc obsahují pixelový maticový displej LCD pro zobrazení textu a další zobrazovací prvky.

Zobrazovače mají mimo jiné tyto funkce: záznam dat, zobrazení min./max. hodnoty, tárování, sledování mezních hodnot, rozsáhlými možnostmi časovačů a servisních čítačů. Regulátory obsahují navíc samooptimalizaci PID parametrů, rampovou funkci a programový regulátor. Volitelně jsou k dispozici matematické a logické funkce a vlastní PLC aplikace programované v kódu ST. Regulátory mohu mít volitelně dva regulační kanály pro náročné aplikace nebo funkce pro plastikářský průmysl, např. funkci boost pro čištění trysek nebo spouštěcí rampu pro technologii horkých vtoků. Pro konfiguraci je zdarma k dispozici setup program na PC.

Kalibrátory, s.r.o.            V 4.03

www.kalibratory.cz

Společnost Kalibrátory představí širokou nabídku profesionální kalibrační a validační techniky. Jako žhavá novinka bude představena řada validačních systémů společnosti Ellab, které je možné využít při různých měřeních především ve farmaceutickém, zdravotnickém a potravinářském průmyslu. Ve stánku bude prezentován profesionální termočlánkový systém E-Val Pro a sestava bezdrátových dataloggerů TrackSense® Pro.

 Obr. 4. Validační systémy Ellab

Společnost Kalibrátory se dlouhodobě  zaměřuje na automatizaci a digitalizaci kalibračních procesů. Ve veletržní expozici představí sestavu Beamex pro plně automatizovanou kalibraci tlakoměrů a řešení automatizace kalibrace teploty pomocí multifunkčního kalibrátoru teploty MC6-T s následným digitálním přenosem dat do kalibračního softwaru.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet pohodlné generování tlaku pomocí pneumatické porovnávací tlakové pumpy CA2-200B od společnosti Aremeca a moderní generátor vlhkosti a teploty Testo Huminator II.

Moravské přístroje a. s.              V 7.46

www.mii.cz

O zajímavých technologiích si mohou návštěvníci přijít popovídat do stánku společnosti Moravské přístroje. Mohou si v něm prohlédnout nové průmyslové kamery DataCam, jednotky DataLab pro průmyslový internet věcí, nové funkce systému strojového vidění VisionLab. Návštěvníci stánku budou mít příležitost sami zhodnotit možnosti programového prostředí Control Web. Návštěvu stánku by si neměli nechat ujít odborníci, kteří chtějí mít systém pro automatizaci a digitalizaci navržen pro maximální kybernetickou bezpečnost. Ukážeme vám své řešení a rádi si poslechneme vaše názory. 

Obr. 5. Programové prostředí Control Web pro vytváření a provozování řídicích, vizualizačních nebo SCADA aplikací


SIDAT, spol. s r. o.  V 6.01

www.sidat.cz

Stánek firmy SIDAT se v letošním roce ponese v duchu motta „Vyrábějte-Automatizujte-Digitalizujte -Integrujte s námi“. Toto motto koresponduje s posledními trendy v našem průmyslu – s pokračujícím úsilí při udržení konkurenceschopnosti stávajících výrobních technologií.

Ve stánku se návštěvníci seznám í s nabídkou společnosti SIDAT v oblasti dodávek automatizační techniky, a to prostřednictvím specializovaného e-shopu (eshop.sidat.cz). Ten nabídne zákazníkům rychlý přehled o cenách a dostupnosti zboží prostřednictvím počítače, tabletu či mobilu. Umožní vybrat si individuální podmínky a zobrazí přehled všech objednávek registrovaných uživatelů. Zároveň uvádí technické informace o všech produktech.

Obr. 6. Ve stánku společnosti SIDAT se návštěvníci seznámí e-shopem pro dodávky automatizační techniky i s funkcemi informačního SIDAS S3

Návštěvníci budou mít příležitost zhlédnout demo výrobního informačního systému SIDAS® S3 jako moderní platformy navržené pro efektivní přechod na chytrou, bezpapírovou výrobu pro menší výrobní firmy. Jedná se o platformu, která umožnuje propojit výrobní stroje, automatizaci a operátory s daty a informacemi z nadřazených podnikových systémů a zajistit tak komplexní digitální obraz výroby pro plánování, monitorování a vyhodnocování výroby v reálné čase.

EUCHNER           V 6.03

www.euchner.cz

Německá firma EUCHNER je předním výrobcem elektronických a elektromechanických prvků pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení a bezpečného řízení přístupu. Mezi její nové produkty patří bezpečnostní dveřní zámek CTS využívající technologii unikátně kódovaných RFID transpondérů a komunikaci IO-Link. Při miniaturních rozměrech (montáž na profily šířky 30 mm) má držící sílu až 3 900 N a nově je možné jej vybavit i únikovým uvolněním jištění.

Další novinkou je elektronický bezpečnostní klíčový systém CKS2 umožňující přístup jen oprávněných osob, který poslouží i jako moderní systém LOTO. Novinkou jsou také provedení s integrovanou vyhodnocovací elektronikou s výstupy OSSD a provedení v podobě submodulu pro bezpečnostní dveřní systémy MGB2 Modular s rozhraním Profinet/Profisafe nebo EtherCAT FSoE. K vidění bude také rozměrově úsporný klíčový adaptér pro instalaci do díry o průměru 22,5 mm, místo tradičního obdélníkového otvoru. Může tak snadno nahradit tradiční přepínače na klíček, avšak s výrazně vyšší ochranu proti obelstění.

Obr. 7. Bezpečnostní zámek Euchner CTS

S konzultantskými službami a školeními v oblasti bezpečnosti strojních zařízení Vás ve stánku seznámí tým Euchner Safety Services.


MICRO-EPSILON Czech Republic, spol. s r.o.                    V 7.11

www.micro-epsilon.cz

Micro-Epsilon nabízí přesné snímače pro měření vzdálenosti, 2D/3D tvaru, teploty, barvy, zakázková trhací zařízení a endoskopy. Tuto měřicí a inspekční techniku z velké části nejen prodává, ale i vyvíjí a vyrábí, a to v mateřské firmě v Německu a také v jihočeské Bechyni. Mnohaleté zkušenosti má společnost oblasti indukčních snímačů, kapacitních snímačů a snímačů vířivých proudů pro měření vzdálenosti.

Obr. 8 Nový scanCONTROL 30x0-600 s velkým měřicím rozsahem

Loňský rok se nesl v duchu zdokonalování stávajících senzorů. Např. profilové skenery scanCONTROL se dočkaly nových velkých měřicích rozsahů, stejně tak 3D snapshot senzor surfaceCONTROL.

Snímače z řad optoNCDT 1x20 mají nyní lepší výkon při zachování ceny. Nových rozsahů a rozhraní se dočkaly i lankové snímače s vynikajícím poměrem ceny k výkonu. Řada kapacitních snímačů byla rozšířena o miniaturní snímače capaNCDT 6228 do teplot až 800 ° C.

V sekci laboratorní techniky, do které patří interferometry s rozlišením subnanometru, byl uveden interferoMETER IMS5420-TH na měření struktury a tloušťky silikonových plátů. Do traversních systémů thicknessGAUGE byly instalovány senzory vyšších tříd.

Ve stánku budou k vidění také novinky ze skupiny snímačů barev colorSENOR či termokamer thermoIMAGER a pyrometrů thermoMETER aj.

Obr. 8 Nový scanCONTROL 30x0-600 s velkým měřicím rozsahem