Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2023 v Brně

● Amtek  ●  BD Sensors   ● Beckhoff  ●  Harting  ●  Iconics ● Kalibrátory  

●  Micro-Epsilon  ●  Murelektronik ●  Sidat  ●  Turck  ●  WAGO 

 SIDAT, spol. s r. o.          P 4.19

www.sidat.cz

Stánek firmy SIDAT, spol. s r. o., se v letošním roce ponese v duchu motta „Vyrábějte-Automatizujte –Digitalizujte – Integrujte s námi“. Toto motto koresponduje s posledními trendy v našem průmyslu – s pokračujícím úsilím o udržení konkurenceschopnosti stávajících výrobních technologií.

Ve stánku se návštěvníci seznámí s letošními novinkami v oblasti dodávek automatizační techniky, které jsou představeny v novém e-shopu. Ten nabídne zákazníkům rychlý přehled o cenách a dostupnosti zboží prostřednictvím počítače, tabletu či mobilu. Nabídne individuální podmínky a přehled všech objednávek pro registrované uživatele. Zároveň nabídne technické informace ke všem produktům. Zákazníkům, kteří si zboží prostřednictvím nového e-shopu objednají přímo ve výstavním stánku, zároveň získají speciální Amper slevu.

Obr. 1. Nový e-shop pro dodávky automatizační techniky a výrobní informační systém SIDAS S3® si návštěvníci prohlédnout ve stánku společnosti SIDAT

Jako novinka bude představena také nová generace výrobního informačního systému SIDAS® S3 jako moderní platformy navržené pro efektivní přechod na chytrou, bezpapírovou výrobu pro menší výrobní firmy. Tato platforma umožnuje propojit výrobní stroje, automatizaci a operátory s daty a informacemi z nadřazených podnikových systémů a zajistit tak komplexní digitální obraz výroby pro plánování, monitorování a vyhodnocování výroby v reálné čase.

BD Sensors        P 2.34

www.bdsensors.cz

Česká společnost BD Sensors, která loni v dubnu prostřednictvím společnosti SpaceX vyslala do vesmíru svůj první satelit BDSAT a začátkem letošního roku již druhý s názvem BDSAT-2, představí na veletrhu mimo jiné systém identifikace a evidence osob odkládajících odpad na sběrných dvorech safyWASTE nebo IoT řešení DataFly.

Obr. 2. Široká nabídka elektronické tlakoměrné techniky i systémy identifikace a evidence osob si návštěvníci prohlédnou ve stánku společnosti BD Sensors

Společnost BD Sensors se od svého založení soustředila pouze na elektronickou tlakoměrnou techniku. Díky strategii zaměřené na kvalitu výroby se firmě BD Sensors v průběhu několika málo let podařilo dosáhnout postavení významného producenta elektronické tlakoměrné techniky v celosvětovém měřítku. Společnost se také soustřeďuje na vývoj komplexních řešení pro elektronickou evidenci a identifikaci osob, na projekty pro vesmírný program a v neposlední řadě také na IoT implementaci Průmyslu 4.0.AMTEK, spol. s r. o.       P2.18

www.amtek.cz

Nejen na výbornou kávu a točenou zmrzlinu, ale tradičně i na prohlídku významných produktů a novinek z portfolia svých dodavatelů zve společnost Amtek do svého stánku v pavilonu P. Představí stále se rozšiřující portfolio průmyslových světel, majáků i signálních světel di-soric, jejich ovládání přes IO-Link, a to i prostřednictvím sběrnice AS-interface.

Ve stánku budou vystaveny zajímavé produkty ve všech oblastí průmyslové automatizace, v nichž Amtek působí, tedy v senzorice, regulovaných pohonech a řídicích systémech, bezpečnosti strojů, průmyslové identifikaci a v oblasti strojového vidění. Tradičním doplňkem bude procesní instrumentace Fuji Electric.

Z napájecí techniky zaujme mikroprocesorem osazený řídicí bateriový modul na DIN-lištu od Traco Power, který v součinnosti s připojenou baterií promění stávající AC/DC zdroj na plnohodnotný systém UPS. Programovatelné zdroje TDK-Lambda pro montáž do 19“ skříně doplní Genesys+ 7,5 kW s rozměrem 1U či výkonový programovatelný systém až do 60 kW/600V, plně kompatibilní s Genesys+.

Obr. 3. Programovatelné zdroje TDK-Lambda

Pozoruhodnou novinkou firmy EAO jsou bezdrátové indukční nabíječky určené k integraci do interiéru dopravních prostředků. Nabíječky umožní zlepšit komfort cestujících vytvořením rozhraní cestujících, které jim přinese zábavu během cesty.


Turck    P 4.33

www.turck.cz

Digitalizace vstupuje do stále četnějších průmyslových odvětví. Prostředky, jako jsou IO-Link, RFID a ethernet, mnohonásobně zvyšují množství dat, které plynu z prostředí stroje, Cloudové služby umožňují mobilní přístup k datům z celého světa.

Jak ale extrahovat informace z internetu věcí, které jsou pro daný případ skutečně důležité bez přetížení sítí nebo odhalení chráněného obsahu? Odpověď společnosti Turck: pomocí inteligentních senzorů, účinných edge řídicích jednotek a jednoduchých cloudových řešení, zkrátka pomocí decentralizované automatizace.

Obr. 4. Nová IIoT platforma Turck Cumulocity – inovativní systém se uživatelé snadno nastaví pro své potřeby

Díky partnerství se společností Turck Vilant Systems budou představeny prostředky pro optimalizaci logistických procesů pomocí radiofrekvenčních identifikačních systémů UHF RFID. Firma Turck je schopna svým partnerům poskytnout řešení na míru od hardwaru, datových nosičů, antén, řídicích systémů a softwaru včetně integrace do stávajících systémů ERP.

Ve stánku samozřejmě nebude chybět ani standardní nabídka produktů automatizace společnosti Hans Turck GmbH & Co. KG, jako jsou komponenty pro procesní automatizaci zejména nová generace snímačů tlaku, teploty, průtoku a hladiny Fluid+. Dalšími novinkami budou produkty s komunikací IO-Link a také ukázky bezpečnostních prvků a systémů, optické senzory a systémy pick-to-light americké společnosti Banner Engineering Corp. Přímo ve stánku si návštěvníci prohlédnout také výrobní linku s produkty společnosti Turck.

 

Kalibrátory, s.r.o.         P 1.34

www.kalibratory.cz

Kalibrátory představí širokou nabídku profesionální kalibrační techniky od společností Beamex, MBW Calibration, D.Marchiori (DMA) a Aremeca.

Novinkou společnosti Kalibárotry na letošním veletrhu Amper bude plná automatizace kalibrace tlaku, bude představena komunikace mezi elektrickým přenosným generátorem a regulátorem tlaku Beamex ePG a multifunkčními kalibrátory a komunikátory Beamex řady MC6 s následným digitálním přenosem dat do kalibračního softwaru Beamex.

Dále bude představeno řešení automatizace kalibrace teploty pomocí kalibrátoru teploty MC6-T a kalibračního softwaru od společnosti Beamex.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet generování tlaku pomocí pneumatické porovnávací tlakové pumpy CA2-200B od společnosti Aremeca.

K vidění bude také extrémně kompaktní dvoukanálový Air Data Test Set kalibrátor (ADTS) kalibrátor MPS43B od společnosti D.Marchiori.

 

Obr. 5. Elektrická pumpa Beamex ePG a kalibrátor Beamex MC6Beckhoff Automation   P 4.16

www.beckhoff.com

Společnost Beckhoff představí na veletrhu Amper výběr toho nejlepšího ze svého portfolia řídicích systémů a pohonů včetně mnoha novinek

Beckhoff vyvíjí a dodává otevřené automatizační systémy založené na PC. Jedná se o průmyslové počítače, I/O jednotky a komponenty průmyslových sběrnic, elektrické pohony a automatizační software. Produkty, které mohou být použity jako samostatné komponenty nebo integrovány do většího celku, jsou určeny pro nejrůznější průmyslová odvětví.

Obr. 6. Nabídka produktů pro strojové vidění bude představena ve stánku společnosti Beckhoff

Tento rok na stánku společnosti Beckhoff najdete například modulární systém MX-System, který je revolucí v konstrukci rozvaděčů. MX-System od Beckhoff nabízí flexibilní, prostorově optimalizované a inteligentní systémové řešení, které zcela nahrazuje tradiční rozvaděč. MX-System je variabilní a modulární, je možné jej tedy přizpůsobit konkrétním potřebám daného stroje.

Mezi mnoha dalšími novinkami společnosti Beckhoff se mohou návštěvníci těšit také na přehled komponent pro strojové vidění. Spektrum produktů pro strojové vidění je nyní kompletní díky uvedení komplexní řady hardwaru.


Murrelektronik    P 2.46

www.murrelektronik.cz

Společnost Murrelektronik nabízí široký sortiment produktů pro zajištění spolehlivého napájení strojů a zařízení, modulů pro zpracování signálů, signalizačních a propojovacích jednotek, jednotek vzdálených vstupů a výstupů včetně rozhraní IO-Link a velké množství variant propojovací kabeláže a konektorů.

Návštěvníci si určitě nemohou nechat ujít automatizační systém Vario-X, oceněný mnoha cenami a též přihlášený do soutěže o Zlatý Amper. Je to decentralizovaný flexibilní a škálovatelný systém s maximální otevřeností a výkonem na všech úrovních a rozhraních. 

Obr. 7. Automatizační systém Vario-X společnosti Murrelektronik

V nových sběrnicových modulech MVK Pro a IMPACT67 Pro s krytím IP67 je integrováno celkem osm multifunkčních portů IO-Link master a díky průmyslovým konektorům M12 s kódováním L lze přenášet i velké proudy.

Dalším zvlášť zvýrazněným oborem bude propojovací technika pro kamerové systémy s důrazem na decentralizované sestavy, které lze namontovat a zapojit přímo v provozním prostředí. Patří k nim switche, I/O moduly a napájecí zdroje, jakož i odpovídající kabely, konektory a kabelová konfekce.


ICONICS              P 2.44

www.iconics.com

Iconics je firma skupiny Mitsubishi Electric, která vytváří špičkový software pro chytrou továrnu a automatizaci. Ve stánku v hale P získají návštěvníci přehled o nejnovějších trendech v automatizaci výrobních procesů a procesů v budovách. Seznámí se s tím, jak jim může software Iconics a Microsoft pro průmyslový internet věcí (IoT), rozšířenou realitu a energeticky úsporné budovy pomoci v jejich organizaci “zviditelnit neviditelné”.

Obr. 8. Iconics představí na veletrhu Amper veškerý svůj software v nejnovější verzi 10.97

Ve stánku budou  dispozici veškerá softwarová řešení v nejnovější verzi 10.97: Genesis64, Hyper Historian, Bizviz, Analytix, vizualizace HTML5 s virtuální realitou, IoT a KPIWorX BI. Mimo to zde bude umístěn demonstrační stojan s robotem Mitsubishi Assista řízeným PLC typu IQ-R, lokálně monitorovaným a ovládaným pomocí Genesis64 a zároveň napojeným na cloudové analytické řešení.

Letos se na veletrhu Amper také aktivně účastníme fóra pořádaného právě časopisem Automa, kde se návštěvníkům blíže představíme a rádi zodpovíme jakékoli dotazy.


Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s. r. o.          P 5.27

www.micro-epsilon.cz

Mezinárodní skupina Micro-Epsilon je předním dodavatelem v oblasti měření a senzoriky. Zaměřuje se na výrobu, prodej a vývoj přesných snímačů, které jsou schopny splnit požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.

Micro-Epsilon nabízí přístroje a řešení pro měření vzdálenosti, tloušťky a profilu, měření teploty bezkontaktními pyrometry a infračervenými kamerami, rozpoznávání a měření barev nebo inspekci průmyslovými endoskopy.

Obr. 9. Laserový skener profilu scanControl

České zastoupení Micro-Epsilon představí novinky ze svého portfolia. Ve stánku budou k prohlédnutí ukázky použití snímačů této firmy a zástupci firmy objasní jejich funkce. Návštěvníci se mohou poradit o své konkrétní aplikaci. Zástupci firmy se pokusí navrhnout vhodné řešení měřicí úlohy. U každého principu vysvětlí výhody a nevýhody.


WAGO-Elektro spol. s r.o.          P 4.01

www.wago.cz

Společnost WAGO je přesvědčena, že digitální transformaci lze nejlépe formovat pomocí otevřených automatizačních řešení. Systémy od firmy WAGO proto přinášejí největší možnou otevřenost a nabízejí moderní systémovou architekturu s technickými řešeními orientovanými na budoucnost. Modulární software, cloudová konektivita, kybernetická bezpečnost, nezávislost na komunikační sběrnici nebo rozmanitost I/O – to vše pomáhá zákazníkům firmy Wago realizovat požadavky na moderní automatizaci podle hesla #openandeasy.

Obr. 10. Zařízení pro edge computing od firmy WAGO

Jeden příklad za všechny: WAGO nabízí jednotky Edge Controller a Edge Computer (obr. x). Zařízení zpracovávají v reálném čase vybrané analytické a optimalizační úlohy přímo na stroji a odlehčují tak řídicím prvkům vyšší úrovně, které se mohou soustředit na jinou práci. Shromážděná a předzpracovaná data je možné na místě graficky zobrazit nebo zpřístupnit do cloudu. Obě nová zařízení mají také výhody, když je třeba data ukládat do vyrovnávací paměti, např. v mobilních zařízeních. Zařízení mohou být napájena 24 V a jsou proto ideální pro prostředí průmyslové automatizace.

HARTING s. r. o.         F 3.05

www.harting.com

Společnost HARTING v letošním roce na 29. mezinárodním veletrhu Amper 2023, představí novinky v oblasti konektorové techniky pro průmysl, dopravu, automatizaci, telekomunikaci a zdravotnictví. Expozice bude zaměřena zejména na novinky z oblasti modulárních konektorů Han-Modular® Domino, ale také na novinky z oblasti průmyslového Ethernetu jako konektory IX, SPE, M12, ale také nejlehčí a zároveň „největší“ z těžkých průmyslových konektorů – konektor HAN® 1A. Opomenuty nesmí být také průmyslové switche určené pro dopravní techniku. Dopravní technika bude klíčovou oblastí, na které budou novinky společnosti Harting prezentovány.

Obr. 11. Modulární konektor Han-Modular® Domino

Představena budou také řešení pro elektromobilitu. Společnost Harting Automotive vyvíjí a vyrábí nabíjecí zařízení pro elektromobily a plug-in hybridy. Výrobky mají schválení a certifikáty odpovídající všem specifickým odvětvím trhu a zákonným požadavkům po celém světě. Společnost Harting Automotive nabízí nabíjecí kabely, které pokrývají všechny světové normy, s osazenými kabely typu 1 od 4 kW do 20 kW.