Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2022 v Brně

● Amtek  ●  BD Sensors   ● Beckhoff   ● Cressto  ● Eplan  ● Dinel  ●  E-Therm   ● Euchner   ● Harting   ● JUMO  ● Lenze   Micro-Epsilon   ● Moravské přístroje  ●  Murrelektronik  ●  Schunk   ● TOP Instruments    ●  Turck    


Harting s. r. o.          F 3.03

www.harting.com

Harting představí konektorovou techni­ku pro prů­mysl, automatizaci, dopravu, telekomunika­ce a zdravotnictví. Expozice se zaměří na novinky do náročných podmínek a dopravní techniky. Zahrnují datové a napájecí M12, IX a SPE konektory, nové řady průmyslových HAN konektorů včetně speciálních drážních verzí pro rozvod energie a vysokého napětí podél vagónů a mezivozová propojení. Novinkou jsou silové kruhové konektory Han a konektory s rozepínacím mechanismem. Z aktivních zařízení pak nové ethernetové switche a silové proudové senzory.

Harting rozšířil nabídku konektorů do desek plošných spojů, zejména pak o jedinečné modulární PCB konektory Har-Modular pestrého obsahu i délek. Vzniklo mnoho nových možností mezaninového propojení desek.

Obr. 1. Modulární PCB konektory Harting Har-Modular umožňují si sestavit datové, signálové i silové kontakty dle potřeby bez omezené celkové délky

Novinkou v oblasti průmyslových konektorů Han je nejmenší řada Han 1A i naopak nejdelší verze Han L32. Všechny hlavní řady konektorů Han nyní nabízejí montáž ze zadní strany, tedy zevnitř stroje, což umožňuje instalovat předem hotovou kabeláž.

Harting nabízí návrhy a zpracování zákaznických řešení, zejména kabeláže.

 

EUCHNER      V 6.01

www.euchner.cz

Německá firma Euchner patří mezi přední výrobce elektronických a elektromechanických prvků pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení a řízení přístupu. Na veletrhu budou představeny novinky uvedené na trh v letošním roce.

Jednou z nich je i nový bezpečnostní dveřní zámek CTA využívající technologii unikátně kódovaných RFID transpondérů. Díky celokovovému provedení je mimořádně robustní a má jistící sílu 8 000 N. Novinkou je možnost dodatečné instalace tlačítka sloužícího jako únikové uvolnění jištění ze zadní strany zámku, pokud se ukáže, že to aplikace vyžaduje. Zástavbu do již vyvinutých aplikací usnadňují shodné rozměry jako mají ostatní typy RFID i elektromechanických zámků firmy Euchner. Spolupráce s nadřazeným systémem na úrovni Průmyslu 4.0 je zajištěna díky podpoře komunikace přes IO-Link.

Obr. 2. Dveřní systémy MGB2 Modular – k jednomu komunikačnímu modulu lze připojit několik jisticích modulů dveří, modulů s ovládacími prvky i vstupy pro připojení bezpečnostních modulů

Dlouho očekávanou novinkou je také komunikační modul pro bezpečnostní dveřní systémy MGB2 Modular s rozhraním EtherCAT P FSoE, který doplňuje již existující komunikaci přes Profinet/Profisafe. Modulární provedení umožňuje k jedinému komunikačnímu modulu připojit několik jisticích modulů dveří, modulů s ovládacími prvky i vstupy pro připojení bezpečnostních spínačů.

 


AMTEK, spol. s r. o.               P 2.22

www.amtek.cz

Amtek bude nově vystavovat ve středu pavilonu P a vedle výborné kávy a točené zmrzliny, naservíruje návštěvníkům nové přírůstky, které se do portfolia dostaly buď akvizicí nebo fúzemi dodavatelů. V senzorice je stálicí společnost di-soric, ale silně jsou zastoupeny také snímače polohy firmy Datasensing (vznikla spojením společností Datalogic a Micro Detectors) na induktivním, kapacitním i optickém principu.

Obr. 3. Amtek představí nové produkty svých dodavatelů

Dodavatel snímačů otáček Lika se spojil s německou firmou Bogen a rozšířil tak svůj záběr o magnetické lineární i rotační snímače. Dodavatel pohonů AMK se stal součástí koncernu Arburg a pod názvem AMKmotion se i nadále se zaměřuje hlavně na decentralizované pohony s hybridním řešením kabeláže.

V oblasti systémové integrace, zaměřené především na konstrukci z hliníkových profilů Maytec, navázal Amtek spolupráci s dodavatelem sběrnice AS-Interface, Bihl+Wiedemann, a bude propagovat nový standard ASi-5.

V rámci napájecí techniky bude představen programovatelný laboratorní zdroj TDK-Lambda Genesys+, od firmy Traco Power pak zdroje pro plošné spoje, lékařskou techniku i pro dopravní prostředky. Od firmy EAO se představí tlačítka v různých provedeních, od luxusních až po robustní a antivandalská, a také ovládací prvky pro těžkou techniku.

 

Moravské přístroje         V 6.02

www.mii.cz

Firma Moravské přístroje bude vystavovat opět v hale V, tentokrát v jižním hlavním koridoru haly u východu směrem k halám F a G.

Návštěvu stánku by měl zvážit každý, kdo přemýšlí o zvýšení efektivity i kvality výroby prostřednictvím automatizace nebo usiluje o co nejlépe navrženou architekturu a komunikační strukturu systému digitalizace z hlediska nejen elegance a efektivity řešení ale především z hlediska kybernetické bezpečnosti. A také je-li pro firmu důležitá datová suverenita.

Vytvoření systému s naivní architekturou v duchu proklamovaných principů kampaně průmysl 4.0 přináší značná bezpečnostní rizika. Moravské přístroje však budují digitalizační systémy jako hierarchicky strukturované a decentralizované na segmentovaných sítích. To vede k vyšší efektivitě a výkonu, lepší kybernetické bezpečnosti a snadnějším možnostem dalšího rozvoje. V budoucnu se to bohatě vyplatí.

Vystavovány budou nové průmyslové kamery DataCam, jednotky DataLab IoT pro průmyslový internet věcí, nové užitečné funkce systému strojového vidění VisionLab i rozšíření systému ControlWeb s novými funkcemi i pro efektní virtuální a rozšířenou realitu.

Odborníci firmy Moravské přístroje budou ve stánku k dispozici ke konzultacím o optimálním řešení digitalizace výroby.

Dinel, s. r. o.       V 4.12

www.dinel.cz

Dinel představuje novinku pro měření výšky hladiny ve venkovním prostředí. Ultrazvukový hladinoměr ULM-54 je vybaven horním i spodním závitovým připojením pro usnadnění montáže do uzavřených nádrží i pro otevřené venkovní aplikace. Je-li potřeba připevnit hladinoměr na betonovou stěnu nebo kovovou konstrukci, lze k tomu použít konzolový držák VKD s výměnnými vložkami pro všechny typy ULM-54. Držák poskytuje ultrazvukovému hladinoměru i protisluneční clonu a zabezpečí tak lepší funkci jeho teplotní kompenzace.

Obr. 5. Ultrazvukový hladinoměr ULM-54 s konzolovým držákem VKD

Hladinoměr ULM-54 je standardně vybaven proudovým výstupem 4–20 mA s datovou komunikací HART. Lze jej pak snadno dálkově parametrizovat, např. pomocí řídicí jednotky PCU-100 nebo komunikačního převodníku UHC-01 a aplikace UniSCADA nebo jiného podobného prostředku. V případě měření problematických médií – např. s pěnou na hladině – lze v hladinoměru nastavit vyšší citlivost, popř. lze použít směrový trychtýř, kterým se citlivost hladinoměru ještě zvýší a sníží vliv okolních překážek. Inteligentní zpracování signálu hladinoměru navíc umožňuje (pomocí HART) spustit režim učení, který dovolí následně eliminovat neomezené množství překážek v zorném poli hladinoměru.


Beckhoff Automation       V 3.08

www.beckhoff.com

Společnost Beckhoff představí na veletrhu Amper výběr toho nejlepšího ze svého sortimentu řídicích systémů a pohonů včetně mnoha novinek. Beckhoff vyvíjí a dodává otevřené automatizační systémy založené na technologii PC. Jde o průmyslová PC, I/O terminály a komponenty průmyslových sběrnic, elektrické pohony a automatizační software. Produkty, které mohou být použity jako samostatné komponenty nebo integrovány do většího celku, jsou určeny pro nejrůznější průmyslová odvětví.

Obr. 6. NCT (No Cable Technology), umožňuje bezdrátový přenos energie a datovou komunikaci do XTS moveru

Letos společnost Beckhoff na veletrhu představí revoluční transportní systém XPlanar. Tento transportní systém umožňuje individuálně uspořádat rovinné dlaždice a polohovat segmenty, které nad těmito dlaždicemi levitují ve více rovinách. Transportní systém XPlanar výrazně zjednodušuje konstrukci strojů a zvyšuje jejich flexibilitu. XPlanar je vhodný jako velmi flexibilní transportní systém ve všeobecné strojní výrobě, hlavně pro automatizaci procesů balení, montáže, třídění a sběru produktů.

Jako novinku představí společnost Beckhoff bezkontaktní nepřetržité napájení a synchronní přenos dat v reálném čase do moverů XTS – No Cable Technology.


TOP Instruments, s. r. o.                   V 1.03

www.topinstruments.cz

Návštěvníci veletrhu Amper naleznou ve stánku společnosti Top Instruments novou řadu snímačů průtoku řady 212 s místním zobrazením. Snímače jsou dodávány v řadách DN6 až DN32 pro průtok od 0,5 do 240 l/min. Snímače mají výstup a 4 až 20 mA pro průtok i pro snímání teploty a místní zobrazení. Přesnost měření je lepší než 1 % z měřené hodnoty

Obr. 7. Snímač průtoku řady 212 s místním zobrazením

Princip měření je založen na tzv. Kármánově efektu. Měřená tekutina proudí kolem rozrážecího tělesa vložené do proudu a tím vznikají víry.  Piezoelektrický senzor převádí mechanické kmity kapaliny na elektrický signál.

Snímače jsou vhodné pro topnou vodu s obvyklými přísadami a mají certifikát pro pitnou vodu.

Hlavními výhody jsou:

  • nízká cena a vysoká přesnost,
  • princip měření není ovlivněn teplotou,
  • výborná odolnost vůči měřenému mediu,
  • velmi rychlá reakční doba na změny rychlosti proudění,
  • široký rozsah teplot,
  • zanedbatelná ztráta tlaku,
  • měřící element není ovlivňován pevnými částečkami v kapalině,
  • přímé měření teploty media.

Pro více informací kontaktujte TOP Instruments, s.r.o. na kontaktech: obchod@topinstruments.cz, tel: 724 712 988.

Cressto, s. r. o.       V 5.06

www.cressto.cz

Firma Cressto bude opět vystavovat na již tradičním elektrotechnickém veletrhu Amper v Brně. I když svět kolem, a nejen ten průmyslový, se razantně mění,  společnost Cressto bude i nadále sdílet nápady a projekty svých zákazníků, kteří působí v oblasti měření tlaku, měření úniku, detekci netěsností. Spolu s nimi bude rozvíjet jejich ideje a nabízet možná řešení. Budou to již tři roky od posledního konaného ročníku a o to důležitější je pro firmu Cressto představit svou standardní produkci snímačů tlaku, měřidel tlaku, tlakových modulů, spínačů atd.

Obr. 8. Tester netěsností firmy CETATEST systeme GmbH

Nedílnou součástí nabídky budou již tradičně produkty německé firmy CETATEST systeme GmbH., která nabízí testery netěsností primárně pro automobilový průmysl, ale i pro jiná odvětví. Odborníci společnosti Cressto se těší na osobní kontakt se svými zákazníky.


 
JUMO                  V 5.18

www.jumo.cz

Společnost JUMO vstupuje do digitální budoucnosti s novou hardwarovou a softwarovou platformou Jupiter, která je základem nové generace automatizačního systému JUMO  variTRON 300/500.

Obr. 9. Automatizační systém JUMO variTRON 

Tento systém se vyznačuje mimo jiné vysokorychlostním výkonem, flexibilní filozofií obsluhy, moderním komunikačním rozhraním (např. OPC UA a MQTT), snadným přizpůsobením hardwarových vstupů a výstupů, bezproblémovou integrací nových softwarových funkcí pomocí CODESYS PLC, podporou principu více systémů a integrovanou webovou diagnostikou. Provedení JUMO variTRON 300 navíc umožňuje integraci brány Wtrans pro připojení bezdrátových snímačů procesních veličin.

Automatizační systém JUMO variTRON 300/500 slouží jako vstupní brána do platforem JUMO Cloud a JUMO smartWARE SCADA. Tyto IoT platformy pro vizualizaci procesu, sběr dat, vyhodnocení a archivaci umožňují přímý přístup k naměřeným datům prostřednictvím běžných webových prohlížečů a to pomocí internetu (JUMO Cloud) nebo v rámci vnitřní sítě (JUMO smartWARE SCADA). Mezi přednosti obou platforem patří vysoká bezpečnost a četné vizualizační alarmové a plánovací funkce. Pro samotné vyhodnocení a vizualizaci dat je k dispozici také software JUMO smartWARE Evaluation.

Lenze s. r. o.        V 6.08

www.lenze.cz

Ve stánku společnosti Lenze se návštěvníci seznámí s řešeními digitální transformace v konstrukci a vývoji strojů. Lenze se specializuje na automatizaci a poskytuje co nejjednodušší a nejefektivnější řešení. 

Lenze zve návštěvníky dne 18. 5. 2022 na dvě přednášky ve Fóru automatizace & digitalizace ve stánku V 4.22 :

9:30 h – Optimalizace výkonu stroje s transparentností dat 

13:00 – Zvýšení produktivity pomocí Smart Condition Monitoring – pohon jako senzor 

Portfolio společnosti Lenze zahrnuje kvalitní mechatronické produkty a balíčky, efektivní systémy skládající se z hardwaru a softwaru pro automatizaci strojů a digitalizační služby v oblasti správy velkých dat, cloudová a mobilní řešení a také software v kontextu internetu věcí. (IoT). Díky tomu může nabídnout ucelený řetězec nástrojů pro celý inženýrský proces a komplexní systémy s jasnými rozhraními a použitím standardů.

Pro zjednodušení servisu strojů a zařízení byl vyvinut portál, který je přímo propojen se stroji OEM. Pokud dojde k chybě, stroj nyní může automaticky vytvořit požadavek sám, čímž včas upozorní servisního technika.

Turck, s. r. o.      V 2.06

www.turck.cz

Expozice společnosti Turck se soustředí na digitalizaci v automatizované výrobě a Turck produkty odpovídající současným trendům, mezi něž patří modulární koncepce strojů a decentralizované inteligentní systémy. Této koncepci odpovídá kompletní portfolio produktů, které se neustále rozvijí a zahrnuje zejména panely HMI/PLC, decentralizované kompaktní moduly, které podporují standardní i bezpečnostní signály a jsou schopny spolupracovat se systémy IO-link a RFID. Zároveň jsou vybaveny četnými inovativními funkcemi, které nemají  produkty jiných výrobců, jako jsou multiprotokolová komunikace, BEEP a ARGEE. Hlavní výhodou komponentů Turck je jejich připravenost pro přímé napojení ke cloudovým službám.

Obr. 11. Snímače tlaku, teploty průtoku a hladiny Fluid+

Díky partnerství s Turck Vilant Systems budou představeny rozšířené možnosti v oblasti radiofrekvenčních identifikačních systémů UHF RFID. Společnost Turck je schopna poskytnout na míru systémy a prvky RFID sahající od hardwaru, datových nosičů, antén, řídicích systémů a softwaru včetně integrace do stávajících systémů ERP. Na stánku nebudou chybět ani komponenty pro procesní automatizaci, zcela nová generace snímačů tlaku, teploty, průtoku a hladiny Fluid+ přihlášená do soutěže Zlatý Ampér.E-THERM a. s.     V 1.07

www.etherm.cz

Značka Eurotherm, kterou na našem trhu dlouhodobě zastupuje společnost E-Therm a. s. dodává mnoho špičkových přístrojů pro měření, regulaci a automatizaci. Kromě regulátorů, řídicích systémů a zapisovačů jsou podstatnou částí nabídky tyristorové spínací jednotky pro spínání elektrické zátěže. Nabídka začíná řadou EFIT a ESwitch s analogovým nebo logickým ovládáním a možností spínat jednofázové zátěže do 50 A.

Obr. 12. Jednotka EPack pro spínání jednofázových nebo trojfázových zátěží až do 125 A

Pro náročnější použití a spínání jednofázových nebo trojfázových zátěží až do 125 A jsou určeny jednotky EPack. Jsou dodávány v hardwarových variantách, odstupňovaných pro výkony od 16 A do 125 A v jedno-, dvou- i třífázovém provedení. Pomocné napájení je buď 24 V AC/DC, nebo 100 až 500 V AC. Jsou vybaveny analogovým a dvěma digitálními vstupy a reléovým výstupem. Díky nastavitelným funkcím a konfigurovatelné vnitřní struktuře mohou být použity pro regulaci všech typů elektrických zátěží odporových i indukčních. Pro integraci do řídicích systémů je jednotka vybavena komunikací Ethernet, a to s protokolem Modbus TCP, variantně Profinet, Ethernet/IP nebo EtherCAT. Pro vyšší výkony je pak určena řada modulárních jednotek EPower (až 800 A) a HPower (4 000  A).
SCHUNK Intec s. r. o.       V 5.15

www.cz.schunk.com

Schunk představí širokou škálu svých osvědčených, ale i nových produktů a spoustu z nich si návštěvníci prohlédnou přímo v akci na pohyblivých modelech.

V robotických aplikačních modelech je použit jedinečný a osvědčený rychlovýměnný systém Schunk SWS, který disponuje patentovaným uzamykacím systémem. Je možné jej využít všude tam, kde jsou potřeba krátké cykly pro výměnu nástroje pomocí manipulačního zařízení. Postup výměny je rychlý, přesný a spolehlivý.

Obr. 13. Adhezní chapadlo Adheso pro snadnou manipulaci s různými předměty v průmyslu i v čistých prostorách

Dále bude k vidění nové adhezní chapadlo Adheso. Jeho nejjemnější adhezní struktura umožňuje manipulaci s různými objekty a nezanechává na nich žádná rezidua. Velikost, adhezní struktura a barva jsou vždy individuálně přizpůsobené příslušné aplikaci. Za zmínku stojí i šestiosý silový momentový FT senzor, který je velmi kompaktní a umožňuje přesné měření zatížení až ±2 800 N a 120 Nm. Stačí mu minimální prostor a je vhodný předevší pro roboticky řízené aplikace v průmyslové výrobě, v testovacích a zkušebních zařízeních, stejně jako v chirurgii.

Murrelektronik CZ, spol. s r. o.        V 4.04 

www.murrelektronik.cz

Murrelektronik představí trendy v decentralizované instalační technice, napájení, síťové technice a komunikace IO-Link. V centru pozornosti bude také propojení úrovně vstupů a výstupů s cloudem.

Obr. 14. Vario-X dovoluje zapojit senzory a akční členy bez pouižtí rozváděče

Návštěvníci se seznámí především s automatizační platformu Vario-X, která umožňuje zapojit decentralizovaně senzory a akční členy bez rozváděčů. Automatizovaný systém na základě platformy Vario-X má od samého počátku digitální dvojče. Tento mobilní obraz skutečného zařízení 1:1 šetří náklady a čas při plánování, instalaci, provozu a servisu. Díky systému Vario-X jsou dny rozvaděčů definitivně sečteny. O Vario-X jsou další informace zde.

K vidění budou také nové přírůstky řad konektorů nebo s kompaktními sběrnicovými moduly MVK Pro a Impact67 Pro s krytím IP67, které jsou součástí decentralizované instalační techniky a nahrazují složitě zapojené, a tudíž drahé svorkovnice. Více informací je zde: zde.

Novinkou jsou také modulární řešení plug & play pro průmyslové zpracování obrazu pro čtení čárových kódů, záznam rozměrů, kontroly kvality, sledování a identifikace dílů a monitorování výrobních linek. Více se dozvíte zde.

Ve stánku bude představena také decentralizovaná síťová technika, díky které lze snížit náklady o 30 %. Další informace jsou uvedeny  zde.

BD Sensors, s. r. o.      V 6.19

www.bdsensors.cz

Společnost BD Sensors předvede kompletní sortiment svých přístrojů pro měření tlaku a výšky hladiny kapalin. Předvedena bude novinka s názvem Bezdrátová dešťovka. Jedná se o systém pro bezdrátové měření a kontrolu výšky hladiny ve studnách a retenčních nádržích, a to do hloubky až 10 m s rozlišením 1 cm. Systém se ovládá pomocí mobilní aplikace pro IOS či Android, nastavení systému je uživatelsky jednoduché. Je možné ho integrovat do chytré domácnosti. Napájení produktu je bateriové. V základní sadě jsou dvě bezdrátově ovládaná relé (dosah až 200 m dle prostředí). Bezdrátová dešťovka je kompatibilní s bezdrátovými výkonnými prvky Inels a dále může být součástí aplikace chytré domácnosti Inels. Prostřednictvím této aplikace je možné systém dálkově ovládat a monitorovat.

Obr. 15. Systém Bezdrátová dešťovka pro bezdrátové měření  a kontrolu výšky hladiny ve studnách 

Dále budou představeny novinky, jakými jsou: kombinovaný snímač výšky hladiny, teploty a vodivosti vody, dále pak kompletní sada Dešťovka nebo komplexní systém pro řízení životního prostředí měst a obcí s názvem Environmentální management municipalit. Systém zahrnuje řízení sběrných dvorů, hlídání kvality vody ve vodních tocích, bezpečný přístup do školních zařízení apod.


Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s. r. o.         V  3.14

 www.micro-epsilon.cz

Mezinárodní skupina Micro-Epsilon je předním dodavatelem v oblasti měření a senzoriky. Zaměřuje se na výrobu, prodej a vývoj přesných snímačů, které jsou schopny splnit požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.

Nabízí přístroje a řešení pro měření vzdálenosti, tloušťky a profilu, měření teploty bezkontaktními pyrometry a infračervenými kamerami, rozpoznávání a měření barev nebo inspekci průmyslovými endoskopy.

Obr. 16. Ve stánku společnosti Micro-Epsilon bude možné poradit se s odborníky firmy o vhodném výběru snímačů

České zastoupení Micro-Epsilon představí na veletrhu Amper novinky ze svého portfolia. Na stánku budou vystavovány ukázky použití snímačů s výkladem zástupců firmy. Návštěvníci mohou prodiskutovat svou vlastní konkrétní aplikaci. Zástupci firmy se pokusí navrhnout vhodné řešení měřicí úlohy. U každého principu vysvětlí výhody a nevýhody.

EPLAN Software & Services P 4.02

www.eplan.cz

Na letošním veletrhu Amper představí společnosti EPLAN a Rittal systémy integrující inženýrské procesy nejenom pro návrh a výrobu rozváděčů. Doslova na dotek budou přiblížena dnes už známá řešení, podporující sdílení a komunikaci projektových dat mezi projekcí a výrobou. Návštěvníci stánku budou mít jedinečnou možnost vyzkoušet si propojení virtuálního a reálného světa při zapojování rozváděče pomocí aplikace EPLAN Smart Wiring.

Obr. 17. Obrazovka EPLAN Platformy 2022

A samozřejmě nebudou chybět novinky nové verze EPLAN Platforma 2022 podporující mezioborovou spolupráci a sdílení dat prostřednictvím cloudu včetně reálné ukázky digitálního dvojčete.