Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Co uvidíte na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně (MSV) proběhne letos v netradičním termínu od 8. do  12. listopadu. Časopis Automa přináší informace o tom, jaké novinky budou vystavovány v oboru automatizace, senzoriky a průmyslové informatiky. Máte zájem podělit se se čtenáři o tom, co chystáte na MSV? Ozvěte se nám na těchto kontaktech: e-mail: vaculikova@automa.cz , tel: 439 615 846.

●  Beckhoff Automation dataPartner  Micro-Epsilon  ● Panasonic Electric Works  ● Schunk Intec  SIDAT, SIDAT Digital  


Panasonic Electric Works Europe   G1-41

www.panasonic-electric-works.cz

Panasonic představí na MSV servomotory 400 V a systémy pro laserové popisování. V bezpečné pracovní stanici bude možné vyzkoušet si „naživo“ laserový popisovací systém a přesvědčit se, jak snadno se ovládá. Odnímatelná popisovací hlava s pasivním chlazením a krytím IP67 může pracovat nepřetržitě a bez závad také v prašném či olejem kontaminovaném prostředí. Přesnost a velmi malé zahřívání umožňují popis i polovodičových součástek a konektorů pomocí znaků velikosti pouze 0,15 mm × 0,15 mm. K návrhu popisu i ke snadnému nastavení výkonu laseru, rychlosti skenování a frekvence pulzů a návrhu popisu slouží software Laser Marker NAVI Smart.

Obr. 1. Servopohony řady Minas A6 Multi s výkonem 0,4 až 5 kW

Pro třífázové napájení 400 V nabízí Panasonic servopohony nové řady Minas A6 Multi s výkonem 0,4 až 5 kW s funkcemi adaptivního řízení. Uplatní se např. v průmyslových robotech, kde je důležitý stabilní výkon při různých zatíženích a v různých polohách ramena. Adaptivní řízení s kompenzací zatížení je výhodné také pro manipulátory plnící úlohy pick and place. Každá řídicí jednotka může ovládat dvojici motorů několik řídicích jednotek pohonů lze průběžně napájet z jednoho napájecího zdroje. Pro bezpečnostní úlohy je k dispozici osmnáct bezpečnostních funkcí. Pohony Minas A6 Multi dosahují úrovně funkční bezpečnosti SIL 3.

Schnunk Intec s. r. o.    F 02

https://schunk.com/cz_cs

Oboroví manažeři a konstruktéři firmy Schunk v časech pandemie nezaháleli, proto bude i letos na stánku této firmy, na co koukat. Ze široké škály uchopovací techniky budou k vidění nejosvědčenější chapadla, lineární osy i rozsáhlý programu robotického příslušenství. Pozornost si zaslouží mechatronické systémy chapadel i ostatních manipulačních produktů, které reflektují celosvětový zájem o elektrické pohony místo nákladné pneumatiky.

Obr. 2. Robotická chapadla ve stánku společnosti Schunk

Ve stánku budou také funkční ukázky aplikací. Návštěvníci si prohlédnou roboty v pohybu, na kterých vynikne rozsah robotického příslušenství značky Schunk, rychlé lineární osy i speciální příslušenství pro magnetickou manipulaci.

Z upínací techniky budou mít návštěvníci příležitost vyzkoušet jednoduchou výměnu čelistí v nejnovějších sklíčidlech ROTA, prozkoumat upínací systémy nulového bodu VERO-S různých typů i velikostí v kombinaci se svěráky řady KONTEC a TANDEM. Ve stánku společnosti Schunk bude možné seznámit se také s upínací věží či magnetickou upínací technologií nebo také s širokým portfoliem upínacích nástrojů od mechanických, hydraulických až po nejmodernější inteligentní upínač iTendo pro optimalizaci a stabilizaci obráběcího procesu.


Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.         F 59

www.micro-epsilon.cz

Mezinárodní skupina Micro-Epsilon je předním dodavatelem v oblasti měření a senzoriky. Zaměřuje se na výrobu, prodej a vývoj přesných snímačů, které jsou schopny splnit požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.

Obr. 3. Ve stánku společnosti Micro-Epsilon si návštěvníci prohlédnou infračervené kamery 

Nabízí přístroje a řešení pro měření vzdálenosti, tloušťky a profilu, měření teploty bezkontaktními pyrometry a infračervenými kamerami, rozpoznávání a měření barev nebo inspekci průmyslovými endoskopy.

České zastoupení Micro-Epsilon představí novinky ze svého portfolia za poslední dva roky. Stávající řady laserových triangulačních snímačů optoNCDT mají nyní rozšířené rozsahy a byly vyvinuty i zcela nové řady, jednak výkonné snímače optoNCDT 1900 a cenově přívětivé modely optoNCDT 1220. Mezi novinky patří také infračervená kamera TIM41, která pracuje bez nutnosti trvalého připojení k PC, tedy v autonomním režimu. Výraznou změnou v portfoliu profilových skenerů scanCONTROL je zcela nová řada scanCONTROL 30x2, která nahrazuje starší řady 26xx a 27xx. Starší řady byly upraveny a vylepšeny. Další novinkou je měřicí rám pro měření tloušťky thicknessGAUGE.

SIDAT Praha, SIDAT Digital Bratislava           F 112

www.sidat.cz/,  https://sidatdigital.sk/

Společnosti SIDAT Praha a SIDAT Digital Bratislava se po nucené přestávce opět představí na MSV  v Brně. Obdobně jako v roce 2019 bude stánek obou společností součástí projektu Digitální stezky, tematicky strukturované expozice v prostoru Digitální továrny. 

Obr. 4. Expozice společností SIDAT Praha a SIDAT Digital Bratislava naleznou návštěvníci MSV na Digitální stezce v prostoru Digitální továrny

Zástupci společností SIDAT a SIDAT Digital představí novinky v oblasti automatizace a digitalizace, které obě společnosti úspěšně implementují. Jedná se zejména o novou verzi vlastního monitorovacího systému SIDAS® CNC pro sledování kusové strojní výroby a SIDAS® OEE pro sledování efektivity hromadné výroby. Pro řízení a optimalizaci kusové výroby ve velkých výrobních podnicích bude předveden komplexní systém Siemens OpCenter Discrete. Obě tato řešení vedou k optimalizaci a k lepší efektivnosti a mohou následně využívat techniku digitálních dvojčat na platformě Siemens Tecnomatix.

Jako úplnou novinku předvedou společnost SIDAT a SIDAT Digital na MSV použití technologie IoT pro účely sběru dat bezdrátovým způsobem a jejich následné využití pro účely monitoringu, řízení a optimalizace výroby.


BECKHOFF Automation s. r. o.         V 171

www.beckhoff.cz

Společnost Beckhoff opět představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně výběr toho nejlepšího ze svého portfolia řídicích systémů a pohonů včetně mnoha novinek v hale V, na stánku 171.

Obr. 5. Řídicí systémy, pohony a transportní systémy bude vystavovat společnost Beckhoff Automation

Beckhoff vyvíjí a dodává otevřené automatizační systémy založené na technologii PC. Jedná se o průmyslová PC, I/O terminály a komponenty průmyslových sběrnic, elektrické pohony a automatizační software. Produkty, které mohou být použity jako samostatné komponenty nebo integrovány do většího celku, jsou určeny pro nejrůznější průmyslová odvětví.

Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na revoluční transportní systémy: planární transportní systém až se šesti stupni volnosti Beckhoff: XPlanar a lineární transportní systém XTS s širokou škálou možností geometrie dráhy.

dataPartner      F 07

Odborný seminář           E sál 2

www.datapartner.cz

Ve stánku společnosti dataPartner se návštěvníci seznámí s produkty, které využijí při digitalizaci výroby. V expozici Digitální továrna uvidí, jak v rozšířené realitě vypadá zobrazování informací z výrobních informačních systémů.

Odborníci by si neměli nechat ujít odborný seminář Digitalizace výrobního ekosystému pro vznik inteligentní továrny, pořádaný ve středu 10. 11. v sále 2 pavilonu E (prezence účastníků od 9.30 h). Dopolední program (10-12.30 h) s podtitulem Inteligentní řídicí jednotka jako průlom v architektuře strojního vybavení je určena především konstruktérům a vývojářům řídicích jednotek strojů. Na semináři vystoupí jako host zástupce výrobce platformy KINGSTAR, pan Fabrice Boisset – generální manažer pro region EMEA.

Odpolední program (13-15.30 h) semináře s podtitulem Plánování a řízení výroby optimalizované podle sledovaných parametrů je určen především managementu a kompetentním pracovníkům výrobních podniků. Jako host vystoupí známý konzultant v oblasti optimalizace výrobních procesů a plánování výroby, pan Ing. Vladimír Volko.

Bezplatný vstup na seminář si zájemci zajistí registrací (kapacita sálu omezena) na https://www.datapartner.cz/seminare.html