Aktuální vydání

celé číslo

05

2023

MSV 2023

celé číslo

Češi hledají energetickou nezávislost

Bobtnající ceny elektřiny a plynu způsobily v Česku raketový nárůst zájmu o vytápění pomocí kotlů na tuhá paliva i o tepelná čerpadla. Snaha o energetickou nezávislost se projevuje i zájmem o nízkoenergetické stavby, mezi nimiž jsou stále výraznější dřevostavby. Co Češi chtějí a jak se změnilo chování trhu? Stavební veletrh For Arch (https://forarch.cz/) představí nejširší nabídku trendů v oborech vytápění i dřevostaveb a poradí návštěvníkům, kteří pro sebe hledají vhodná řešení. Akce se uskuteční ve dnech 20. až 24. září na výstavišti PVA Expo Praha.

 

Obor vytápění prochází velkými změnami. Drahé energie tlačí Čechy k hledání možností vytápění, které jsou levné, jednoduché a dostupné. „Lidé se obracejí k biomase, především ke kusovému dřevu a ostatním tuhým palivům včetně hnědého uhlí. Moderní tepelné zdroje umí tato tuhá paliva spalovat podle evropských ekologických norem Ekodesign,“ řekl Evžen Rojek, obchodní ředitel a člen představenstva společnosti Rojek, s jejímiž odborníky se budou moci poradit návštěvníci na veletrhu For Arch osobně. Jak dodává, chování zákazníků se v době energetické krize významně změnilo. „Přichází mnoho nových zákazníků, kteří neřeší výměnu starého nevyhovujícího kotle za nový ekologický. Tito noví zákazníci hledají záložní nezávislý zdroj levného dostupného vytápění. Každý, kdo má komín, tak hledá k jinému doposud hlavnímu zdroji vytápění rezervní alternativní zdroj,“ vysvětluje Evžen Rojek.

 

Trend mění i dotace

Vyšší zájem o úsporné řešení v domácnostech zaznamenal i dotační program Nová zelená úsporám, v němž aktuálně jednoznačně převládají žádosti o dotace na tepelná čerpadla. Zatímco v roce 2021 bylo přijato 3 750 žádostí, za letošní rok se počet zvýšil již na 7 738. „Zvýšený zájem v letošním roce je dán především tím, že dříve nebylo možné v programu žádat dotaci na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo, tyto dotace byly poskytovány z programu kotlíkových dotací. Ty jsou nově ale cílené pouze na domácnosti s nižšími příjmy. Proto byla do nové etapy Nové zelené úsporám přidána možnost podpory tepelných čerpadel, aby i ostatní domácnosti – nejen ty nízkopříjmové – měly možnost získat finanční příspěvek na výměnu svého starého kotle za tepelné čerpadlo,“ řekla tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR Lucie Früblingová.

 

Stále oblíbenější dřevostavby

Stavební rozmach zažívají v současnosti také dřevostavby. V oblasti typů staveb rodinných domů zůstávají podle Asociace dodavatelů montovaných domů preference víceméně bez velkých změn. Ze dvou třetin se staví bungalovy, zhruba třetina jsou patrové domy. V loňském roce se rozšířily dřevostavby také v oblasti bytových domů, školek, nástaveb a dalších.

„Ruku v ruce s tím jde zájem o energetickou soběstačnost, nižší závislost na dodavatelích energií a tepelný komfort v každém roční období. Naši zákazníci mají v ceně domu fotovoltaiku a tepelné čerpadlo, což je zvláště v dnešní době veliký benefit. Priority zákazníků se soustředí i na rychlost výstavby a garanci termínů a cen,“ říká Jiří Buchal, generální ředitel společnosti RD Rýmařov, která se představí na veletrhu.

Dřevostavbám podle Jiřího Buchala nahrává i fakt, že se trh potýká s nárůstem cen, problémy s dodávkami materiálů a zpožděním celé výstavby. Oproti zděným domům jsou dřevostavby vyrobeny a postaveny za několik měsíců, což další náklady významně eliminuje.

Již 33. ročník veletrhu For Arch se zaměří také na zabezpečení a chytré domácnosti, stavební prvky a materiály, fotovoltaiku či obor bazény, sauny a spa.

(ed)