Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Ceny Zlatý Amper uděleny

Dne 17. května byly na slavnostním večeru vyhlášeny ceny Zlatý Amper. Letos je odborná komise udělila těmto exponátům:

Zařízení pro kompenzaci zemních poruch (Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni). Zařízení pro kompenzaci zemních poruch představuje nový způsob, jak snížit úroveň poruchového proudu v místě poruchy (místo tradiční zhášecí tlumivky). Hlavní přínos spočívá ve snížení nebezpečných krokových a dotykových napětí, což významně zvyšuje bezpečnost sítě při poruchách. Výzkum a vývoj byl realizován ZČU v Plzni, zařízení bylo úspěšně odzkoušeno ve dvouletém pilotním provozu.

 

XPlanar (Beckhoff Automation). Manipulační systém XPlanar se skládá ze čtyř hlavních částí: aktivní dlaždice (stator planárního motoru), pasivní pohyblivé segmenty (vozíky neboli movery), komunikační sběrnice a průmyslový počítač s řídícím softwarem. Aktivní dlaždice generují elektromagnetické pole. Je možné je flexibilně uspořádat do různých tvarů. Dlaždice obsahují řídicí a výkonovou elektroniku, napájení a komunikaci EtherCAT.  Mechanickou konstrukci vozíku tvoří hliníkové tělo a neodymové magnety, které vytvářejí silné statické magnetické pole. Maximální rychlost pohybu je 2m/s se zrychlením 20 m/s2. Maximální nosnost jednotlivých typů vozíků je 0,4 kg až 4,2 kg. Opakovatelná přesnost polohování je 50 μm. Počet dlaždic a vozíků je daný hardwarovou konfigurací průmyslového počítače. Software TwinCAT 3.1 v kombinaci s více jádrovými procesory zaručuje optimální využití výpočetního výkonu pro řízení systému Xplanar (viz XPlanar – nové možnosti pro transport materiálu: https://bit.ly/3wofWmd; XPlanar – maximální flexibilita polohování s šesti stupni volnosti: https://bit.ly/3yRya0O)

 

In-Sight 2800® Vision System (Cognex Corporation). In-Sight 2800 Vision System je chytrá kamera, která kombinuje v jednom zařízení metodu deep learning s tradičními nástroji strojového vidění založenými na pravidlech a umožňuje řešit širokou škálu inspekčních úloh. Vyniká jednoduchou obsluhou a uvedením do provozu.

 

Tiskárna etiket M211 Label Printer (Brady). Jednoduchá a intuitivní tiskárna etiket M211 je určena pro práci v terénu po celý den a zároveň je odolná vůči pádům, otřesům a nárazům. Etikety se navrhují snadno na chytrém telefonu, která se připojuje k tiskárně bezdrátově.

 

Pájecí stanice s přímo vyhřívanou šablonou pro proces reballing HSR-01 (Vysoké učení technické v Brně): HSR-01 je zařízení využívající patentovanou metodu (patent CZ 307441) přímo vyhřívané šablony pro znovuvytvoření kulových pájkových vývodů u elektronických pouzder BGA. Inovací je využití osazovacích šablon pro pájkové kuličky také jako topného elementu pro zajištění procesu přetavení. Hlavními výhodami jsou menší tepelná zátěž pro pájené elektronické pouzdro a možnost vytvoření spolehlivějšího pájeného spoje, která je srovnatelná s mnohem dražší metodou pájení laserem.

 

Čestná uznání obdržely tyto výrobky:

  1. Automatický přepínač zdrojů TruONE (ABB),
  2. Samonosná venkovní suchá kabelová koncovka DOC (Pfisterer),
  3. Řada průmyslových svítidel Nanottica HE (Trevos),
  4. Dvanáctipólový mechanický přepínač s IoT IQ andon + aplikace IQHUBS (IQHubs),
  5. Digitalizace logistických a bezpečnostních procesů (M2C).

Všechny oceněné výrobky můžete vidět na veletrhu Amper ještě do 20. května 2022.

(ed)