Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

CEITEC VUT představuje nový multi-GPU výpočetní systém pro pokročilé úlohy strojového učení

Centrum CEITEC VUT v Brně představilo nově instalované výpočetní systémy Nvidia DGX A100 a Nvidia DGX H100, které přinesou nové možnosti ve výzkumu a užití umělé inteligence. Tyto systémy kombinují dvě generace Nvidia DGX a mají výjimečnou výpočetní kapacitu a flexibilitu.

Prof. Pavel Václavek, vedoucí výzkumné skupiny Kybernetika a robotika a koordinátor výzkumného programu Průmyslová kybernetika, přístrojová technika a systémová integrace na CEITEC VUT v Brně, zdůrazňuje využití nových systémů v projektech Digitální Evropa, jako je EDIH- Digimat, který je zaměřený na digitalizaci a robotizaci výrobních podniků, a AI TEF AI-Matters, síť testovacích prostředí pro ověřování využití AI v průmyslovém sektoru. „V rámci našich služeb EDIH a TEF poskytujeme firmám možnost experimentovat s AI, učit se a testovat aplikace AI na špičkových systémech, které jsou součástí nově instalovaného superpočítače,“ vysvětluje prof. Václavek. „Umožňujeme tak malým a středním podnikům využívat pokročilé technologie za 100% dotovanou cenu. Naším cílem je také integrovat systém DGX s dalšími součástmi RICAIP Testbed Brno tak, abychom mohli zpracovávat data z výrobních strojů a robotů v reálném čase.“

Nové systémy DGX A100 a DGX H100, každý s osmi propojenými akcelerátory GPU a celkem 640 GB paměti, poskytují výkonné nástroje pro masivně paralelní výpočty, které jsou zásadní pro zpracování velkých datových sad odvozených z dat z výrobní technologie. Tyto dva výpočetní uzly jsou propojeny sítí InfiniBand s přenosovou rychlostí až 200 Gb/s, což zajišťuje rychlou a efektivní komunikaci mezi systémy. Kromě velkého výpočetního výkonu poskytují tyto systémy také robustní softwarovou vrstvu, včetně předinstalovaného a vyladěného prostředí strojového učení, které umožňuje snadnou a rychlou implementaci.

Další výhodou je přímé napojení na online databázi nejrozšířenějších AI frameworků a knihoven, umožňující uživatelům snadno stahovat a používat různé softwarové nástroje v kontejnerové podobě, což urychluje vývoj a implementaci aplikací AI. Po instalaci kampusové 5G sítě jde o další přírůstek do infrastruktury RICAIP Testbed Brno v této oblasti.

Zařízení Nvidia DGX patří mezi nejvýkonnější sériově vyráběné systémy pro AI a hluboké učení dostupné na globálním trhu. Tyto specializované a výkonné systémy dodala společnost M Computers, certifikovaný partner firmy Nvidia v České republice a východní Evropě.

(ed)