Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Automatický výčepní systém se samomazným pohybovým šroubem

Aby bylo vychlazené pivo rychle k dispozici i návštěvníkům hromadných festivalových akcí, vyvinula společnost One Two Beer automatický systém výdeje piva. Ústředním prvkem systému je mobilní výdejní hlava pohybující se přímo v kelímku, která ho naplní za pět sekund bez zbytečné pěny. Hlava je postavena na samomazném, hygienickém a nerezovém pohybovém šroubu z řady dryspin od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje strojírenská firma Hennlich.

Zkonstruování tohoto elegantního „pivního robotu“ bylo výzvou. "Aby bylo možné například čepovat během několika vteřin, bylo nezbytné rychlé lineární vedení s co nejmenším třením," říká Tamás Kozma ze společnosti One Two Beer. Systém musel fungovat s přesností na desetinu milimetru. Měl být co nejkompaktnější, aby se snadno převážel. A zároveň musel být odolný vůči prachu, vlhku a vysokým teplotám, které vládnou na festivalech. Současně musel vyhovovat potravinářským předpisům FDA.

Po dlouhém hledání nakonec inženýři našli u firmy igus system, který tyto požadavky splňoval: kompletní lineární jednotku sestávající z kompaktního pohybového šroubu a matice z řady dryspin a odpovídajícího krokového motoru.

Pípa je namontována na přírubové pohybové matici řady dryspin JFRM. Pokud krokový motor NEMA  23 otáčí šroubem, matice se pohybuje v kelímku nahoru nebo dolů. Závitová matice je vyrobena velmi odolného plastu, který splňuje požadavky FDA. Materiál je samomazný a umožňuje tak chod bez mazání s nízkým třením. Výhoda je zřejmá: na rozdíl od verzí s mazáním vyrobených z kovu nehrozí, že se polymerová matice stane magnetem na nečistoty způsobené mastnotou. Snadno se čistí, ať už vodou, nebo vysokým tlakem. Lineární kluzné vedení je hygienické a mechanicky bezporuchové. Kombinace plastu a nerezové oceli navíc zabraňuje korozi. Díky eliminaci mazání není potřeba žádná údržba

Nejen odolnost proti korozi a necitlivost na nečistoty vedou k dlouhé životnosti lineárního kluzného vedení. Stejně rozhodující je i asymetrický profil závitu, kde je pata závitu 1,3krát větší ve srovnání se symetrickými lichoběžníkovými závity. "Díky této asymetrii se prodloužila životnost přibližně o 30 procent ve srovnání se symetrickými lichoběžníkovými závity," říká Tomáš Vlk, produktový manažer pro kluzná pouzdra igus ve společnosti HENNLICH. Kromě toho jsou úhly závitu matice a šroubu zploštělé. "To nám umožňuje dosáhnout nadprůměrné účinnosti 82 %," dodal.

Jak funguje One Two Beer ukazuje video: https://youtu.be/iOvOOd8lioo

O lineárních vedeních drylin jsou informace zde: https://1url.cz/au2UF

(Hennlich)