Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Ariane 6 se chystá ke startu

Start nové evropské nosné rakety Ariane 6 je naplánován na 9. července 2024, přičemž startovní okno na evropském kosmodromu ve Francouzské Guyaně je od 15:00 do 19:00 místního času (20:00 až 24:00 SELČ).

Start rakety ESA Ariane 6 zahájí novou éru autonomní evropské vesmírné dopravy a umožní Evropě realizovat její ambice na světové scéně. Raketa bude startovat z moderního startovacího komplexu na evropském kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ponese s sebou jako užitečné zatížení několik satelitů, vypouštěcích zařízení a experimentálních zařízení pro experimenty vesmírných agentur, firem, výzkumných ústavů, univerzit a mladých profesionálů.

Ariane 6 má dvě verze v závislosti na výkonu potřebném pro jednotlivé lety: Ariane 62 má dva pomocné motory na pevná paliva, zatímco Ariane 64 bude mít čtyři. První let Ariane 6 bude mít dva pomocné motory a představí opakovaně použitelný horní stupeň rakety. Díky možnosti až čtyřnásobného opakovaného restartu horního stupně a inovativní pomocné pohonné jednotce je Ariane 6 obzvláště vhodná pro vynášení vícero nákladů, včetně orbitálních satelitních konstelací. Stejná inovace také umožňuje po ukončení mise stáhnout horní stupeň z oběžné dráhy, aby se minimalizovalo množství kosmického odpadu.

Na vývoji Ariane 6 spolupracuje Evropská kosmická agentura ESA s průmyslovými partnery v třinácti evropských zemích (v Belgii, Česku, Francii, Irsku, Itálii, Německu, Nizozemsku, Norsku, Rakousku, Rumunsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku) pod vedením hlavního dodavatele a projektové kanceláře ArianeGroup. Francouzská kosmická agentura CNES připravuje na evropském kosmodromu ve Francouzské Guyaně startovací komplex Ariane 6. Společnost Arianespace nabízí a prodává prostor v nosné raketě Ariane 6 pro institucionální i komerční zákazníky, kteří ji využívají k vynášení různých misí na oběžnou dráhu.

Ve světě, kde se každodenní život – od telekomunikačního spojení přes navigaci až po sledování klimatu a počasí – spoléhá na techniku na oběžné dráze, je schopnost nezávislého startu nosné rakety důležitější než kdykoli předtím. Vypuštěním Ariane 6 Evropa nejen vysílá raketu do vesmíru, ale potvrzuje své místo mezi světovými kosmickými velmocemi.

Informace o raketě Ariane 6 a o plánovaném startu najdou zájemci na https://www.esa.int/ariane.

(Bk)