Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Akce o budoucnosti trhu práce READYCON už i v Česku

Jak najít uplatnění v rychle se měnícím pracovním prostředí? Jak se zorientovat na trhu práce těsně po ukončení studia? A jak získat přehled o aktuálních trendech? To vše se studenti mohou dozvědět již brzy na akci READYCON.

Největší online akce přinášející aktuální poznatky o měnícím se trhu práce a trendech v jednotlivých oborech přímo do tříd středních škol po celém Česku se uskuteční již 25. října.

 

Změny na trhu práce a jejich vliv na uplatnění mladých lidí

Technický pokrok usnadňuje každodenní život a má přímý dopad na organizaci společnosti. Trh práce není výjimkou. Průmysl 4.0, bio-inženýring, decentralizované finance a mnohé další trendy mění potřeby zaměstnavatelů, kterým se lidé hledající práci musí co nejrychleji přizpůsobit. Poznatky a schopnosti, které se ještě před pár lety považovaly za výhodu, se dnes změnily na samozřejmost, a do seznamu požadovaných dovedností neustále přibývají nové. Podíváme-li se na to pragmaticky, taková změna na trhu práce zároveň otevírá nové příležitosti.

Možnost naplno uplatnit svůj potenciál či pracovat na inovativních projektech je něco, co dokáže v mladých lidech vzbudit zájem, motivovat je k proaktivnímu přístupu k práci a v neposlední řadě eliminovat stereotyp. Právě rutina a nezáživnost práce může často vést k frustraci. Naopak rychlý posun vpřed a potřeba zdokonalovat své schopnosti je hnacím motorem úspěchu.

 

Vstup do pracovního života vs. studentské časy

Mnoho studentů zažívá na konci školní docházky nejistotu. Ačkoli je jistý respekt ze změny životní situace zcela přirozený, je třeba jim včas poskytnout dostatek informací a potřebných nástrojů, aby jejich strach nevycházel z nejistoty a nevědomosti, ale ze vzrušení před novým životním obdobím.

Akce READYCON Slovensko 2021 ukázala, že má pro studenty a mladé lidi smysl nejen na Slovensku, ale i v sousedních zemích. Během příprav prvního ročníku akce v České republice se důležitým krokem stala podpora hlavního mediálního partnera, Rádia Impuls, díky čemuž se o této jedinečné příležitosti dozví široká veřejnost.

„Pro dosažení ještě lepšího propojení odborníků na trhu práce se studenty jsme přímo oslovili všechny střední školy v Česku. Naším cílem je, aby každý končící student vstupoval na trh práce připravený a odhodlaný. Je nesmírně důležité, aby jejich příprava začala ještě během studia, a proto jsme velmi rádi, pokud zájem vidíme i přímo u představitelů středních škol,“ doplňuje Dominik Hamaj, spoluzakladatel projektu.

 

Program akce se soustřeďuje na odbornost témat

S cílem poskytnout ucelený soubor potřebných informací se READYCON Česko 2022 bude zaměřovat na tři hlavní okruhy. Na úvod se studenti dozví, kam se ubírá trh práce u nás i ve světě, následně budou během odborných relací představeny trendy v různých odvětvích a závěr bude zahrnovat popis dovedností, bez kterých se neobejdou ve 21. století.

Oblast obchodu a služeb již dlouhodobě nabízí pokrok a mnoho pracovních příležitostí. Zákaznická zkušenost se prolíná celou společností i jednotlivými procesy od sběru dat, vývoje až po klientský servis. Jak nad ní přemýšlí a jak s ní pracují v Raiffeisenbank přiblíží Ondřej Borkovec, Kateřina Dlabolová a jejich další kolegové z oblastí vývoje, HR, pobočkové sítě i IT. A zároveň prozradí, o jaké lidi v bance v současné době stojí a proč je super být u toho zrovna v „rajfce“.

Jak vypadá běžný den v automobilovém průmyslu 4.0 nebo co znamená elektronická architektura, to budou základní témata odborné relace s názvem Trendy v elektrotechnice. Během tohoto pořadu se však studenti dozvědí také o možnostech využití moderních technologií při skladování plynu či o tvorbě udržitelného vzdělávání v Angole.

Vliv moderních technologií je nepřehlédnutelný také ve sféře zdravotnictví. Trendy, jako jsou genové inženýrství, implementování inovací ve farmaceutickém průmyslu či informační technologie v lékařských oborech, jsou pilířem nejen relace o zdravotnictví, ale i zdravotnictví budoucnosti jako takového.

Jsme součástí čtvrté průmyslové revoluce. Industry 4.0? Využívání 3D tisku, hledání způsobů, jak vytvořit čistší a udržitelnější budoucnost, ale i cesty k technologiím příští generace tomu jednoznačně nasvědčují. Více se studenti dozví během relace Trendy ve strojírenství.

Téma budoucnosti financí se v posledních letech skloňuje čím dál tím více. Digitální bankovnictví se prakticky stalo součástí života každého z nás. Reformuje se také oblast účetnictví a daňového systému. Slova jako kryptoměna nebo fintech se začínají objevovat v každodenním slovníku. Kam se tedy bude ubírat budoucnost finančních služeb? Na tuto problematiku se blíže podívá pořad Trendy ve financích.

Již zmiňovaná čtvrtá průmyslová revoluce přímo ovlivní i oblast stavebnictví. V další relaci akce READYCON Česko 2022 bude představena problematika digitalizace v dopravním stavitelství, budoucnost smíšené reality, ale i fenomén inteligentních a odolných míst budoucnosti.

Sedmý pořad účastníky provede trendy v informačních technologiích. Tento sektor se dotýká více odvětví, od novinek v softwaru pro automobily přes cloudová řešení až po budoucnost herního průmyslu, AI a blockchain.

Jak na klíčové kompetence budoucího světa práce? Odbornice z ManpowerGroup Lenka Vokáčová se zaměří na měkké dovednosti, které jsou nezbytné pro budoucnost, a konkrétní tipy pro jejich zlepšení či správné uplatnění.

 

Jak bude probíhat READYCON Česko 2022?

Hybridní formát konference umožňuje spojit studenty s odborníky a úspěšnými Čechy působícími v rámci různých koutů naší země, ale i v zahraničí. Neoddělitelnou oporou bude i letos společnost Slido. Díky aplikaci Slido budou součástí jednotlivých řečnických vstupů také interaktivní prvky, které studentům umožní reagovat na prezentovanou problematiku.

Na závěr online vysílání bude soutěž o hodnotnou elektroniku, která se studentům na jejich cestě za úspěšnou kariérou určitě bude hodit.

Všechny potřebné informace a podrobný program jsou zveřejněny na webové stránce projektu: https://www.readycon.live/cs/cesko2022.