KONICA MINOLTA

Aktuální vydání

celé číslo

11

2019

Využití robotů, dopravníků a manipulační techniky ve výrobních linkách

Průmyslové a servisní roboty

celé číslo

Přehled novinek

Nové lineární osy HIWIN HC-B pro přesné a dynamické vertikální polohování

Společnost HIWIN rozšiřuje svoji nabídku lineárních os z hliníkových profilů řady Hx o nové modely s označením HC-B. Tyto osy lze složit do variabilních lineárních pohonných sestav, případně je možné je používat samostatně. Nové osy HIWIN HC-B s konstrukčním řešením typu cantilever jsou vybaveny ozubeným řemenem s pohonem přímo na jezdci. Jsou určeny především pro aplikace, které vyžadují pohyb ve vertikálním směru. Je možné je ale použít i pro pohyb v horizontálním směru.Obr. 1. Lineární osy HC- pro zátěž  od 2 až do 30 kg při vertikálním zdvihu od 300 mm až po 1 200 mm s při maximálním zrychlení 30 m/s2  Základem nových lineárních os HIWIN HC-B je hliníkový extrudovaný profil s integrovaným lineárním vedením. Tyto nové osy je možné vybavit koncovými spínači a externím digitálním nebo analogovým odměřováním. Dále je možné osy doplnit o přídavnou fixaci klidové polohy, která využívá pneumatickou brzdu lineárního vedení. Lineární osy HIWIN HC-B se mimo jiné vyznačují značnou přesností polohování, což dokazuje garantovaná opakovatelnost najetí do dané polohy s přesností ±0,05 mm. HIWIN dodává nejen jednotlivé osy, ale i kompletní sestavy včetně převodovky a motoru. Na požádání je možné dodat osy HIWIN HC-B s přípravou pro individuální montáž pohonu. „Široké uplatnění najdou tyto osy zejména u manipulátorů využívající osu Z a obecně u aplikací vyžadující pohyb ve vertikálním směru,“ říká Petr Severa, výrobní ředitel střediska polohovacích systémů společnosti HIWIN.Obr. 2. Především v manilulátorech s vertikálním pohybem se uplatní lineární osy HIWIN HC-B  Lineární osy HIWIN HC-B se dodávají ve čtyřech velikostech profilů šířky 25, 40, 60 a 80 mm. Jsou určeny pro typickou zátěž od 2 až do 30 kg při vertikálním zdvihu od 300 mm až po 1 200 mm (v případě HC080B).  Dosahují maximálních rychlostí s ohledem na typ od 3 do 5 m/s při maximálním zrychlení 30 m/s2. Tyto osy je možné využít i pro horizontální aplikace.  (HIWIN)

O 50 % lehčí: první hybridní modulární energetický řetěz

Pro bezpečné vertikální vedení kabelů a hadic dobře poslouží hybridní energetický řetěz YE.42 z plastu a kovu, vyvinutý firmou igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost Hennlich. Vzhledem k použitým materiálům má řetězec značnou tuhost a snadno se sestavuje a udržuje. Přitom je o polovinu lehčí než konvenční kovové řetězy. V srovnání s plastovými energetickými řetězy je možné jej použít pro až o polovinu delší samonosné pojezdy. Řetězec tvoří bezpečný, lehký, nákladově efektivní a rychle vyměnitelný systém, což ocení především firmy využívající pracovní plošiny nebo vertikální výtahy.Obr. 1. Hybridní energetický řetěz igus je díky vysoce výkonným polymerům o 50 % lehčí než konvenční ocelové řetězy a díky své modulární konstrukci se snadno udržuje. (zdroj: igus/Hennlich)Pro hladký provoz sběračů třešní, stavebních strojů nebo zvedacích plošin je nezbytné bezpečné a pevné vertikální vedení kabelů a hadic. „V takových případech se provozovatelé nebo výrobci obvykle spoléhají na pevné ocelové řetězy. Jsou však velmi těžké a obtížně se instalují. V případě servisu či opravy je často nutné kompletní odinstalace. To pro provozovatele nebo nájemce strojů představuje zvýšené náklady kvůli dlouhým prostojům zařízení,“ popisuje Jindřich Kollár, manažer pro energetické řetězy ve firmě Hennlich. Výhody hybridního energetického řetězce se projeví zejména u dlouhých samonosných pojezdů. Vysokou tuhost zajišťují nosné články nového energetického řetězu vyrobené z oceli. Další části řetězu, jako jsou spojovací prvky, vnější články a příčky, jsou vyrobeny z tribologicky optimalizovaného odolného plastu. Předností nového energetického řetězu je jeho modularita. Články řetězu YE.42 lze snadno spojit a rychle sestavit bez použití šroubů nebo nýtů, které se mohou při vibracích uvolnit. Kabely lze rychle vyměnit díky otevíracím příčkám. Nový YE.42 navíc dosahuje vysoké stability díky systému osazení a drážek pro zajištění článků řetězu. „Pro vnitřní část energetického řetězu dodáváme širokou škálu dělicích prvků, které zajišťují vnitřní dělení šetrné ke kabelům a hadicím,“ dodal Jindřich Kollár. Hybridní energetický řetěz YE.42 je nyní k dispozici s vnitřní výškou 42 mm a šířkou 50 až 400 mm a s poloměrem ohybu 100 mm. Na vyžádání lze dodat i jiné velikosti. Nový systém pro zásobování energiemi je také k dispozici jako readychain, tedy připravený řetěz k okamžitému připojení, včetně testovaných kabelů Chainflex, hydraulických komponent, hadic a hadicových armatur. Kabely Chainflex jsou dodávány s unikátní zárukou 36 měsíců díky tomu, že jsou důkladně testovány ve vlastní zkušební laboratoři firmy igus.  

Integrované mycí systémy Proceco dosahují s Cube67 a IO-Link dobrých výsledků

Společnost Proceco byla pověřena výstavbou automatizovaného mycího systému pro letecký průmysl o 13 stanicích v kanadském Qébecku. Mycí zařízení je ovládáno jednotkami PLC Allen Bradley s rozhraním EtherNet/IP. Pro spolupráci s firmou Murrelektronik se projektanti rozhodli proto, že pro tento typ stroje byla schopna dodat nejvhodnější I/O systém. Potřebovali totiž integrovat různé typy I/O zařízení a zároveň snížit množství kabelů. To se podařilo s použitím modulu Cube 67 s komunikací IO-Link.Obr. 1. Instalace s využitím modulů Cube 67 s komunikací IO-Link Původní koncepce I/O systému společnosti Proceco spočívala na propojovacích svorkovnicích. To vyžadovalo použít pro každou stanici zvláštní komunikační a napájecí kabel. S použitím sběrnicového systému Cube67bylo možné použít systém jediného kabelu pro sběr dat ze všech stzanice. Dále byl navržen jeden rozšiřující IO-Link modul pro stanici s 12 digitálními vstupy a výstupy a čtyřmi linkami IO-Link. Analogový RTD snímač byl nahrazen verzí s komunikací IO-Link a do systému byl zařazen analogový IO-Link převodník sloužící k převodu signálu IO-Link na analogový výstup 4 až 20 mA pro ovládání ventilů. Rozšíření o další signály je zajištěno pomocí rozbočovače IO-Link.   Rychlejší instalace a úspory materiálu S využitím I/O systému založeného na komunikaci IO-Link se snížil instalační čas o 30 % a cena materiálu klesla o 25 %. Výrazně se snížila cena hardwaru a zrychlila se instalace díky eliminaci analogových PLC karet a možnosti používat jediný systémový kabel mezi jednotlivými stanicemi. Produktivita mycího procesu se zlepšila díky funkci MachineOption Management, která umožňuje ostatním stanicím pokračovat v provozu, když jedno z nich musí přejít do režimu off-line pro doplnění nádrže. Instalace splnila očekávání firmy Proceco. Ta sice již dříve používala moduly Impact67, toto však byl její první projekt s využitím modulu Cube67.

Druhá generace modulů řídicího systému WAGO PFC200

Druhá generace řídicího systému PFC200 přináší mnohem výkonnější řídicí moduly s větší kapacitou paměti. Moduly lze programovat v jazycích pro programování PLC i ve vyšších programovacích jazycích kompatibilních s operačním systémem Linux. V roli PLC je možné modul pohodlně programovat v softwaru e!COCKPIT Engineering Software. Vývojové prostředí e!Cockpit podporuje množství průmyslových sběrnic a protokolů. Moduly PFC200 mají operační systém embedded Linux, tzn. že základní image lze rozšířit nebo vyměnit prostřednictvím open-source balíčků, a prostředí runtime programů PLC je tak možné kompletně vyměnit za programy v C/C++. To nabízí vývojářům mnoho nových možností a dovoluje jim flexibilně vytvářet aplikace přesně podle požadavků zákazníka. Software PFC200 umožňuje využívat Docker, tzn. že jednotlivé aplikace mohou běžet v softwarových kontejnerech bez toho, že by to nějak ovlivňovalo základní software. Další předností je možnost nové řídicí moduly prostřednictvím MQTT brokers připojit k různým cloudům od různých poskytovatelů. WAGO-Elektro, spol. s r. o., tel.: 261 090 143, e-mail: automatizace@wago.com, www.wago.cz

Robotická montáž v továrně budoucnosti

Firma Compas je již několik let dodavatelem investičních výrobních celků. Po 26 letech praxe v automatizaci výrobních procesů a vývoje IT pro řízení výroby zahájila novou aktivitu konstrukce a výroby strojů a linek s robotickými pracovišti, aby výrobním podnikům mohla dodávat kompletní výrobní technologie, integrované podle vize Industrie 4.0 od „softwarového“ řízení výroby až po „ruku robota“. Digitální továrna pro diskrétní výroby od firmy Compas je řešení, které tvoří celek od výrobního informačního systému přes automatizaci procesů po výrobní technologická zařízení s roboty. V tomto článku je popsán příklad takového integrovaného celku v podobě výrobní linky, která svojí produkcí nahrazuje devět pracovníků ve třech směnách a představuje řešení pro plně automatizované montážní operace. Výrobní linka flexibilně vyrábí varianty produktů podle aktuální potřeby trhu, v tomto případě až pro deset modelů automobilů.Obr. 1. Schéma výrobní linky robotické montážeFirma Compas pro svého zákazníka vyprojektovala, zkonstruovala, vyrobila a zprovoznila plně automatizovanou linku na montáž sestavy složené z až deseti plastových dílů, s ročním objemem 1,6 milionu vyrobených kusů. Komplexnost úlohy spočívá ve spojení technologie vibrování, přesného polohování dílů, kamerové detekce a přesné manipulace. K montáži jsou použity čtyři roboty opatřené pneumatickými uchopovači, jež zakládají díly do paletek umístěných na průběžném dopravníku. Jednotlivé díly jsou ze zásobníků pro přibližně hodinovou zásobu automaticky doplňovány a polohovány stolovým vibračním zařízením do odebírací polohy. Poloha je vyhodnocena kamerovým systémem, který předá souřadnice dílu robotu příslušného pracoviště. Robot najede na pozici, uchopí díl a založí jej do sestavy. Součástí linky je zařízení na mazání jednotlivých komponent a automatické šroubování s pojezdem. Hotovou sestavu ukládá robot do beden hotových výrobků, které jsou podávány z automatického zásobníku.Vlastní výrobek se skládá z plastových komponent, vyráběných na vstřikovacích lisech, které jsou dohromady spojovány klipy s pohonnou jednotkou – servomotorkem. Ten je na výrobek upevněn dvěma šrouby. Jednotlivé komponenty do linky doplňuje skladový manipulant do zásobníků pro hodinovou zásobu. Výrobní takt linky se podle složitosti výrobku pohybuje mezi 11 a 13 s.Výrobní linka robotické montáže, jejíž zjednodušené schéma je na obr. 1, se skládá z těchto částí:výrobní dopravník tvořící uzavřenou smyčku s posunem montážních palet výrobků,přídavná dopravníková větev pro vyjímání neshodných výrobků tak, aby nebylo nutné zastavit výrobní smyčku,vibrační stoly nebo kruhové vibrační zařízení se zásobníky pro hodinovou výrobu,kamery Cognex pro rozpoznávání dílů umístěné nad vibračními zásobníky,počítačové vidění pro rozpoznávání dílů a jejich pozice v 3D prostoru s výpočtem souřadnic pro uchopení vhodně položeného dílu,čtyři roboty ABB s pneumatickými uchopovači na čtyřech pracovištích, přičemž kaž­dé pracoviště je určeno pro montáž jednoho až čtyř plastových dílů,dvě mazací stanice,automatická šroubovací stanice Weber pro upevnění servomotoru,pracoviště expedičního dopravníku obsluhované čtvrtým robotem, který ukládá vyrobené díly do beden a manipuluje s prázdnými a plnými bednami výrobků,řídicí systémy robotů ABB,řídicí systém linky Siemens Simatic S7 1500 a software Compas,počítač se softwarem pro počítačové vidění,operátorský panel s HMI WinCC a recepturovým systémem Compas,systém MES/MOM COMES pro řízení výroby, parametrizaci výrobních operací, monitorování a vyhodnocování výroby s diagnostickými funkcemi pro údržbu zařízení a přivolání údržby.Výrobní linka je kompletní výrobní jednotka, která obsahuje funkce materiálové logistiky, automatické přepínání výrobního programu podle požadavků následující výroby několika automobilových projektů, řízení výrobních operací výrobkem podle jeho specifikace v receptuře a interní diagnostické funkce.Kompletní know-how firmy Compas spočívá v několika inženýrských disciplínách, které firma propojuje s cílem dosáhnout unikátních vlastností integrovaných do jednoho celku v podobě digitální továrny. Jde o inženýrink konstrukce flexibilních robotických výrobních linek a jednoúčelových zařízení, inženýrink automatizace výrobních procesů s třicetiletou tradicí a výrobních procesů s třicetiletou tradicí a pro IT řízení výroby, logistiky a údržby.Společnost Compas robotika, s. r. o., disponuje vlastními konstrukčními a výrobními kapacitami. Dodává také robotická pracoviště nebo jednoúčelové stroje podle požadavků a specifikace zákazníka „na klíč“. Při vypracovávání návrhu robotických pracovišť je kladen důraz na jejich bezchybnou funkci a celkové zvyšování produktivity výrobního procesu. Používají se tuhé svařované konstrukce, které umožňují dokonale usadit funkční prvky potřebné pro bezchybnost robotické buňky, ať už jsou to kamerové systémy, senzory, nebo přesná vedení jednotlivých mechanismů. Finálním doladěním celé soustavy prvků se dociluje plynulého a dlouhodobého provozu bez zásahu člověka, což snižuje náklady výroby a prodlužuje životnost celého zařízení. Používány jsou součásti a mechanismy ověřených dodavatelů, kteří poskytují kvalitní záruční i pozáruční servis.Popsaná výrobní linka s roboty ukazuje cestu do robotické budoucnosti výroby. Plní náročné požadavky zákazníků na flexibilní výrobu, nahrazuje nedostatek pracovní síly, odstraňuje monotónní práci a zvyšuje produktivitu i efektivitu výrobního podniku a v důsledku toho i jeho vyšší konkurenceschopnost.(Compas automatizace a Compas robotika)

Kompletní řešení identifikace elektrických skříní a rozvaděčů

Profesionální etikety a tiskárny od společnosti BRADY pomáhají splnit požadavky na identifikaci a poskytují okamžitě spolehlivé informace i ve složitých rozváděčích. Výhody kompletního řešení značení od Brady: - extrémně spolehlivé etikety: navržené a testované pro odolnost proti uv záření, vlhkosti, plynům a jiným nepříznivým vlivům, - okamžitá informace: uživatelé si mohou vybrat z více než 5 000 etiket na kabely a výrobky a bezpečnostních etiket různých velikostí, barev a tvarů, - rychlé a snadné: etikety je možné pomocí několika rolí etiket a vhodné tiskárny tisknout na místě. Další informace o profesionálních řešeních pro značení elektrických skříní a rozváděčů od společnosti Brady jsou k dispozici v příručce pro značení elektrických sítí, která je k dispozici pro stažení zdarma a seznamuje s prověřenými postupy značení pro různé typy situací v elektrických instalacích. BRADY Česká republika, www.brady.cz

Snadné vyhledání skrytého potenciálu společnosti

Jak optimalizovat hodnotový řetězec při výrobě rozváděčů? Jaká je pozice firem s ohledem na dostupné digitalizované a automatizované postupy práce? Společnost EPLAN představuje Panel Building Automation Matrix (PAM). Jde o analytický nástroj, který vychází z průzkumu 150 firem, včetně vybraných případových studií. Konzultanti firmy EPLAN používají PAM k rychlé analýze individuálního stavu zákaznicky specifických procesů v oblasti výroby rozváděčů. Výkonnostní testy odhalují potenciál specifických úspor, jichž může být dosaženo opatřeními realizovanými společně firmami EPLAN a Rittal v oblasti strojírenské techniky, softwaru i konzultací. Předpokladem pro automatizaci procesů při výrobě rozváděčů je digitalizace v celém hodnotovém řetězci a konzistence dat ve všech procesech a systémech. Avšak jaký je současný stupeň digitalizace v této oblasti? Kde je ještě potenciál úspor? Mnohé firmy zkrátka nevědí, kde začít.  Analýza pracovních postupů prostřednictvím výkonnostních testů EPLAN může v této oblasti pomoci: nový softwarový analytický nástroj, jenž vychází z průzkumu 150 firem z celého světa, určuje potenciál optimalizace, jíž lze snadno dosáhnout v těsné spolupráci firem EPLAN a Rittal v oblasti strojní výroby, softwaru a konzultací. Vítaným vedlejším efektem implementace úspor je zvýšení stupně digitalizace ve výrobě a automatizace opakovaných úkolů. „Panel Building Automation Matrix (PAM; obr. 1) je analytický nástroj, který jsme vyvinuli pro to, abychom mohli rychle analyzovat pracovní postupy výrobců rozváděčů a našli tak nevyužitý potenciál optimalizace výrobních procesů,“ uvádí výkonný ředitel společnosti EPLAN Haluk Menderes. Obr. 1. EPLAN představuje Panel Buliding Automation Matrix (PAM), analytickou metodu, která vychází z průzkumu mezi 150 firmami, včetně vybraných případových studiíPAM umožňuje analyzovat a vyhodnotit současné pracovní postupy při výrobě elektrických rozváděčů s ohledem na ziskovost a efektivitu. Vyhodnocení zahrnuje i doporučení pro optimalizaci, postup jejich realizace a požadované investice. Co je pro zákazníky zvlášť zajímavé, je přesné stanovení časových úspor v různých oblastech pracovních postupů, včetně zapojování, označování přístrojů nebo výroby dílů na NC strojích. Přesná analýza návratnosti ROI udává, kdy se např. investice do nového softwaru zaplatí.  Profesionální rady – zaručené výsledky Společnost EPLAN používá PAM celosvětově od začátku května 2019 a zpětná vazba od prvních zákazníků v USA je velmi pozitivní. „V nástroji PAM zkombinovala firma EPLAN své znalosti získané za desetiletí působení v oblasti návrhu a přípravy výroby rozváděčů a vytvořila životaschopný, na míru přizpůsobený plán investic a jejich návratnosti v našem závodě,“ řekl prezident společnosti A & E Engineering Wright Sullivan. Jacob Wilson, ředitel konstrukce, prodeje a vývoje společnosti Design Ready Controls, sdělil: „Nástroj PAM byl schopen přesně reprodukovat naše současné výrobní operace a časy výrobních procesů za pouhých dvacet minut vyhodnocování.“ To motivuje firmy EPLAN a Rittal, aby k analýze v budoucnu přidaly další kroky výrobních procesů. Je plánována integrace dalších softwarových nástrojů od firmy Rittal – např. vyhodnocení ROI při zakoupení nového stroje Rittal Wire Terminal pro automatické zapojování nebo plně automatizovaného obráběcího centra pro rozváděče Perforex. Analýzu PAM realizuje obchodní oddělení, je zdarma a není nijak závislá na objednávce produktů EPLAN nebo Rittal. Obr. 2. Nárůst složitosti řídicích systémů a jejich komponent, požadavky zákazníků na individuální řešení, národní a mezinárodní normy, změny na poslední chvíli, stále přísnější dodací lhůty a tlak na cenu kladou na výrobce rozváděčů značné požadavky Studie dokládá: digitální zapojování místo manuálního Průměrná doba, kterou potřebuje elektrikář k instalaci propojení od vyhledání ve schématu po aktuální zapojení v rozváděči, je 4,5 min. Přibližně 31 % doby stráví přípravnými pracemi – včetně čtení schématu a vyhledávání počátečních a koncových bodů zapojení. Dalších 13 % doby věnuje úpravě vodičů – např. odhadu jejich délek. Zbývajících 56 % připadá na vlastní zapojení: oddělení správné délky kabelu, instalace kabelových ok, krimpování vodičů a uložení kabelu do kabelové trasy. Je spíše pravidlem než výjimkou, že technici musí při zapojování opakovaně listovat schématy, aby získali všechny potřebné informace a v případě potřeby je doplnili. To vede k tomu, že přibližně třetina doby je ztracena čtením a interpretací dokumentace. Upřímně řečeno, jde to udělat mnohem lépe – a sice digitálně. První volbou je systém EPLAN Smart Wiring, ve kterém jsou obsažena data založená na již verifikovaném digitálním prototypu, a proto poskytuje jen správné výsledky.  Deklarovaný cíl: integrované procesy Provázáním konstrukce a výroby vytvořily firmy EPLAN a Rittal dokonale koordinovanou kombinaci softwarových řešení, systémové techniky, výrobních strojů a služeb. Přidaná hodnota je zřejmá: integrovaná řešení umožňují zvýšit produktivitu a efektivitu výrobních i ostatních procesů. Návrh a konstruování na jedné straně a přípravné práce a výroba na druhé straně jsou integrovány do jednoho kontinuálního procesu. Předpokladem pro to jsou digitální data zařízení, softwarové nástroje a standardizovaná výrobní rozhraní.  Jak se vypořádat s rostoucími požadavky při výrobě rozváděčů Nárůst složitosti řídicích systémů a jejich komponent, požadavky zákazníků na individuální řešení, národní a mezinárodní normy, změny na poslední chvíli, stále přísnější dodací lhůty a tlak na cenu kladou na výrobce rozváděčů značné požadavky. Místo spoléhání se na souborové složky s rozpiskami provozních zařízení, montážními sestavami a schématy jako na ústřední výrobní dokumentaci musí být v budoucnu procesy při navrhování automatizační techniky a při výrobě rozváděčů rychlejší, hospodárnější a přesnější. To vyžaduje v tomto oboru, svázaném tradicemi, radikální změnu myšlení. Firmy nyní poznávají, že největší potenciál, jehož využití jim poskytne náskok před konkurencí, spočívá v individualizovaném a specializovaném řešení jejich hodnotového řetězce.  (EPLAN) „Panel Building Automation Matrix (PAM) je analytický nástroj, který jsme vyvinuli pro to, abychom mohli rychle analyzovat pracovní postupy výrobců rozváděčů. V podstatě stisknutím tlačítka jsme schopni najít nevyužitý potenciál optimalizace výrobních procesů,“ uvádí výkonný ředitel společnosti EPLAN Haluk Menderes.      

Spojovací svorky WAGO Compact do prostředí s nebezpečím výbuchu

Otevřít páčku, vložit vodič a vrátit páčku zpět do původní polohy. Tak jednoduše lze připojit vodič do spojovací svorky WAGO. Svorky řady 221 Compact jsou nyní k dispozici i pro prostředí s nebezpečím výbuchu s ochranou „e“ (zajištěné provedení) a lze je použít v zónách 1 a 2. Konstruktéři a výrobci tak dostávají novou možnost konstrukce rozvodných krabic, svorkovnic a připojení svítidel a elektronických zařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu. Spojovací svorky 221 Compact v provedení Ex jsou dodávány ve dvou velikostech, pro plné, vicedrátové i jemně laněné vodiče o průřezu do 4 mm2 (12 AWG) nebo do 6 mm2 (10 AWG) a se se dvěma, třemi nebo pěti kontakty. Provedení Ex lze poznat na první pohled: zatímco běžné svorky mají oranžovou páčku, svorky Ex mají páčku šedou. Svorky se montují do odpovídajícího montážního držáku od firmy WAGO nebo do jiného držáku, který je ve shodě s normou IEC EN 60079 (Elektrická zařízení pro výbušnou plynnou atmosféru). Jednotlivé vodiče lze připojovat a odpojovat i tehdy, jsou-li již svorky umístěny v držáku. Konektory mají certifikáty ATEX (Ex 2 II G), IECEx (Ex eb IIC Gb) a American Ex (AEx eb IIC Gb). Základní podmínkou pro bezpečné použití spojovacích svorek je instalace do správného montážního držáku. Podle způsobu montáže do držáku se také liší pracovní napětí. Při instalaci svorek těsně ve­dle sebe je do 275 V, při instalaci s oddělovacími vložkami do 440 V. WAGO-Elektro, spol. s r. o., tel.: 261 090 143, e-mail: info.cz@wago.com, www.wago.cz

Snímače pro řízení vzduchotechniky dopravních prostředků a budov

Základním požadavkem na řízení vzduchotechniky je udržení pohody prostředí při co nejnižší energetické spotřebě, a tudíž i finančních výdajích. K tomu významně pomáhají snímače základních parametrů vzduchu vnímaných člověkem – teploty, vlhkosti, rychlosti proudění vzduchu a koncentrace CO2. Vlhkost a rychlost proudění vzduchu mají, kromě jiného, silný vliv na to, jak člověk vnímá teplotu. Koncentrace CO2 ovlivňuje schopnost soustředění, při hodnotách nad 1 500 ppm už může člověk pociťovat fyzickou nevolnost. Pro účinné řízení těchto parametrů je nutné je přesně a spolehlivě měřit. Obr. 1. Snímač CO2 EE8915 Specialistou na měření zmíněných veličin spojených se vzduchem je rakouská společnost E+E Elektronik, na českém trhu zastoupená firmou TCELE s. r. o. E+E Elektronik nejen dodává celé snímače s normovanými výstupními signály, ale sama senzory vyvíjí a vyrábí. Součástí sídla E+E Elektronik je kalibrační laboratoř ÖKD, která mimo jiné drží rakouský vlhkostní etalon. Pro řízení vzduchotechniky dopravních prostředků E+E Elektronik nedávno představila snímač CO2 EE8915 (obr. 1), který byl vyvinut speciálně podle požadavků drážních aplikací. Splňuje normy týkající se odolnosti proti vibracím, nehořlavosti, odolnosti proti prachu a dalších parametrů požadovaných u elektroniky pro kolejová vozidla. Je k mání v nástěnné a kanálové verzi, přičemž obě mají krytí IP65. Snímač EE8915 má jeden napěťový a jeden proudový analogový výstup. Koncentraci CO2 měří – podle konfigurace – až do hodnoty 10 000 ppm.Obr. 2. Interiérové snímače relativní vlhkosti, teploty a koncentrace CO2 EE10 a EE800 K měření relativní vlhkosti a teploty v dopravních prostředcích a průmyslových budovách jsou velmi vhodné snímače EE060 a EE160. Díky speciálnímu ochrannému povlaku senzoru se i ve vlhkém a znečištěném prostředí drží odolnost a dlouhodobá přesnost na velmi dobré úrovni. Snímač EE060 má napěťové analogové výstupy, snímač EE160 může mít i proudový analogový výstup, BACnet MS/TP nebo Modbus RTU. Oba snímače vynikají poměrem kvality a ceny, což je předurčuje k využití právě ve vzduchotechnice. Zmínit je třeba i kondenzační alarm EE046, který se montuje na stěnu či potrubí a v momentě, kdy hodnota relativní vlhkosti překročí 90 %, přepne kontakt. Ten je tedy nejvýhodnější cestou, je-li úkolem řízení vlhkosti pouze zabránění kondenzaci. Je-li požadováno měřit relativní vlhkost, teplotu a koncentraci CO2 v kancelářských budovách, bytových domech, školách, muzeích apod., nabízí E+E Elektronik snímače EE10, EE800 a EE245. Přístroj EE10 je interiérový snímač relativní vlhkosti a teploty, popř. pouze teploty, jenž pod elegantním pouzdrem skrývá analogové výstupy nebo digitální výstup Modbus RTU, popř. BACnet. Může být vybaven i displejem zobrazujícím aktuálně naměřené hodnoty. Snímač EE800 (obr. 2) oproti snímači EE10 přidává možnost sledování koncentrace CO2 až do 5 000 ppm a interpretaci naměřené vlhkosti ve formě rosného bodu. Jde tak o opravdu komplexní řešení pro sledování pohody prostředí přímo v místnostech. Snímač EE245 je bezdrátovou alternativou snímače EE800, přičemž výstupní signály se odečítají z centrálního přijímače EE242 a bateriemi napájený snímač EE245 je bez jakékoliv kabeláže instalován v místnosti. Samostatnou kapitolou jsou snímače rychlosti proudění vzduchu. Těch má E+E Elektronik pro vzduchotechnické úlohy v nabídce hned několik typů, a to pro rychlosti od 0,15 do 20 m/s. Výstupní signály jsou tu – stejně jako u ostatních snímačů E+E Elektronik – napěťové, proudové a digitální (Modbus RTU nebo BACnet). Používají se zejména v čistých prostorech a vzduchotechnickém potrubí. Kontakty na dodavatele www.tcele.cz. (TCELE, s. r. o.)

IO-Link pro jednodušší instalace

S tím, jak se výrobní procesy zrychlují a stávají se flexibilnějšími, vzniká stále větší množství dat. Aby bylo možné s daty nakládat, je nutno zajistit přehlednou komunikaci od senzorů až po cloudová úložiště. Sběr dat a nakládání s nimi zjednodušuje IO-Link. Murrelektronik má prostředky a znalosti nutné k instalacím komunikace IO-Link v provozech.  IO-Link zrychluje uvádění do provozu Konfigurační data pro chytré senzory a akční prvky přicházejí přímo z řídicího systému. Ty nemusejí být konfigurovány ručně a nastavení stroje je tím rychlejší.Obr. 1. Murrelektronik nabízí kompaktní sběrnicové moduly Murrelektronik s komunikací IO-Link  IO-Link snižuje náklady Komunikace IO-Link nevyžaduje stíněné kabely. Namísto nich lze použít propojovací senzory se standardními konektory M8 a M12. Řídicí systém už tak nepotřebuje drahé analogové karty a konfigurovatelné senzory a akční členy minimalizují nutnost držet velké množství variant. Schvalovací procesy jsou ve výsledku jednodušší a je vyžadována nižší skladová kapacita, takže přímé náklady klesají.  IO-Link zvyšuje produktivitu S IO-Link je konfigurace zařízení uložena v masteru. Pokud je zařízení nutné vyměnit, původní konfiguraci je možné nahrát do nové komponenty. To zrychluje a zjednodušuje výměnu, zatímco odstávka je kratší.  IO-Link: revoluce v údržbě Protože IO-Link nepřetržitě generuje data jako prostý text, pro údržbu je jednoduché udělat si představu o aktuálním stavu instalace. Opravy je tak možné plánovat předem a některé z nich je možné provádět vzdáleně.  Proč zvolit moduly Murrelektronik? Murrelektronik je expertem na zavádění instalačních konceptů šitých na míru různým případům v praxi a pro instalace IO-link nabízí kompaktní sběrnicové moduly Murrelektronik (MVK Metal, Impact67 a Solid67). Před jejich instalací analyzují odborníci příslušné stroje a instalace, s důrazem na zjištění přesného počtu a umístění vstupů a výstupů. Všechny projekty jsou řešeny na základě zkušeností a detailní znalosti podmínek a konkrétních potřeb zákazníků. Tak je možné navrhnout vždy takový instalační koncept IO-Link, který je vhodný pro daný provoz nebo stroj.  Široká paleta možností Kompaktní sběrnicové moduly umožní rychle a jednoduše integrovat IO-Link zařízení do stávající instalace. Užitečný je také modul MVK Fusion, který umožňuje připojit jak standardní signály, tak bezpečnostní signály a zařízení IO-Link do jediného modulu. Alternativou k samostatným modulům je Cube67, modulární sběrnicový systém. Dovoluje připojit řídicí jednotky IO-Link k modulu Cube  místo až pro 128 dalších zařízení IO-Link na jedinému sběrnicovému uzlu. Příslušenství IO-Link Murrelektronik nabízí širokou škálu příslušenství pro IO-Link, které zahrnuje huby, analogové převodníky a induktivní vazební členy. To vše za účelem zvýšení výdělečnosti vašich instalací s IO-Link. Huby vám umožní jednoduše znásobit počet vstupních a výstupních portů, zatímco díky analogovému převodníku je možné analogové signály přivést do IO-Link hubu. Induktivní vazební člen zajišťuje bezkontaktní komunikaci IO-Link. Ovládaní IO-Link jednotku a zařízení lze rozpojit takřka okamžitě (přibližně 10 ms), a tím jednoduše vyměnit nástroj. Murrelektronik nabízí navíc napájecí zdroj Emparro67 Hybrid s třídou krytí IP 67 a IO-Link funkcemi pro sběr diagnostických dat a změnu nastavení. Obr. 2. Napájecí zdroj s krytím IP67,  Emparro67 Hybrid s vestavěnou funkcí IO-Link pro sběr diagnostických a operačních dat IODD on board Soubor IODD (I/O Device Description) představuje popis zařízení IO-Link. Obsahuje identifikační údaje, konfiguraci zařízení, procesní a diagnostická data, komunikační možnosti a další. Při použití sběrnicového uzlu Cube67 Ethernet/IP si uživatel může vytvořit vlastní knihovnu IODD. Všechna zařízení IO-Link připojená prostřednictvím modulu Cube67 je možné konfigurovat prostřednictvím webového rozhraní Cube. Přítomnost web serveru eliminuje potřebu AOI souborů pro zařízení IO-Link. Navíc obsahuje vestavěnou funkci pro správu a diagnostiku IO-Link bez řídicího systému. V případě sběrnicových modulů MVK Metal a Impact67  je soubor IODD součástí knihovny GSDML. Po zabudování senzorů, ventilových terminálů a dalších zařízení IO-Link do instalace se uživatel dostane do databáze prostřednictvím webového rozhraní nebo standardního inženýrského nástroje. Není třeba použít další software a zdržení způsobená např. importy jsou věcí minulosti. Integrace je dosaženo v rekordním čase.Dlaší informace jsou uvedeny na https://www.murrelektronik.cz/cz/novinky/produktove-novinky/detail-page/date/2019/11/01/article/io-link-pro-jednodussi-instalace.html  (Murrelektronik)