Ztratilo se Rusko z mapy světa?

Loni bylo partnerskou zemí veletrhu Hannover Messe Rusko. Účast ruských vystavovatelů a oficiálních představitelů, včetně prezidenta Vladimíra Putina, byla velmi silná. Letos to bylo úplně jinak. Německé firmy se dříve rády chlubily projekty realizovanými na ruském trhu, ale letos dominovala Indie, Čína, Latinská Amerika. Rusko jako by zmizelo z mapy světa.

 
Problému Ruska se na tiskové konferenci věnoval prezident oborového svazu VDMA Reinhold Festge. VDMA sdružuje výrobce strojů a zařízení a ty ruská krize postihuje nejvíce. Řekl: „Je zcela jasné, že (v Rusku) dochází ke zjevnému porušování lidských práv. A je také jasné, že je mu třeba ukázat jasné hranice... Ovšem musíme také vědět, co děláme, když s velkým pokřikem utahujeme šrouby: pro výrobce strojů jde o čtvrtý největší trh a nikdo v Rusku neinvestuje tolik jako Německo.“ Podle Reinholda Festgeho povede další zpřísňování sankcí k přerušení pozitivního vývoje v oboru výroby strojů a zařízení v Německu.
 
O ruském trhu hovořil na veletrhu rovněž Gunther Kegel, předseda sekce automatizace německého svazu elektroinženýrů ZVEI. Konstatoval, že ruští zákazníci přesouvají své zakázky na pozdější dobu nebo je zcela stornují. Ruský rubl ztratil 20 % své kupní síly, takže Rusko momentálně dovoz drahých investičních celků odkládá. Přispívá k tomu také silná protiněmecká a protievropská propaganda v Rusku.
 
Vliv konfliktu ohledně Ukrajiny a vývoje v Rusku na německé dodavatele automatizační techniky může být podle ZVEI i v budoucnu velmi silný. Působení sankcí na vnitřní ruské problémy je rozporuplné – ekonomicky poškozuje obě strany a v Rusku posiluje protievropskou propagandu.
 
Podle ZVEI exportovalo Německo roce 2013 v oboru automatizační techniky do Ruska zboží a služby v objemu jedné miliardy eur a objem přímých investic elektrotechnických německých firem na ruském trhu byl 1,2 miliardy eur.
(Bk)