Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Změny na trhu konektorů

Trh s konektory a propojovací technikou je z pohledu konstruktérů i nákupčích složitý. Zdrojem nejistot a obtíží jsou dlouhé dodací lhůty, přerušení či ukončení výroby, velké minimální objemy objednávek a nezměrná rozmanitost produktů a variant. Distributor konektorů, firma Heilind, podporuje své zákazníky nabídkou doplňkových služeb a konzultací. 

Firma Heilind, distributor, který se specializuje na konektory a elektromechanické komponenty, pozoruje na trhu četné změny. Pro konstruktéry a produktové manažery je to stále náročnější obor. Projekty jsou totiž stále variabilnější a složitější. Komponenty se musí vyrovnat s větším výkonem na menším prostoru. Tempo inovací komponent je velmi vysoké. Speciální konektory vyvinuté pro daný účel nyní často nacházejí uplatnění ve zcela jiných oblastech. „Jako specializovaný distributor máme dobrý přehled o trhu a můžeme doporučit ucelené technické řešení,“ vysvětluje Stefan Barrig, vedoucí produktových manažerů společnosti Heilind. Zmiňuje trend odlehčených konektorů, které se uplatňují v dopravních prostředcích nebo na dronech. Naproti tomu roste poptávka i po velmi robustních a velkých konektorech v takových průmyslových oborech, jako je výroba zemědělských strojů. Spektrum nabídky se stále rozšiřuje. 

Trend směřující ke kompletním sadám

Distributoři produktů také popisují různé trendy. Materiály pro konektory jsou stále odolnější, ale přitom lehčí. Současně se zvyšuje přenášený výkon. Obecně lze konstatovat, že se pomocí konektorů připojuje stále více a více elektronických zařízení.

Barrig uvádí jako příklad připojení modulů senzorů s různými funkcemi. Senzory instalované na desce elektroniky mohou sloužit např. k simultánnímu záznamu hodnot teploty, vlhkosti, osvětlení nebo pohybu. To vytváří nové možnosti např. v automatizaci budov, protože jednotlivé místnosti se mohou stát nezávislými a začít se chovat „chytře“. Také zde je pro uživatele těžké udržet si přehled o množství variant. Barrig říká: „Nabízíme senzory odolné proti vodě, s dodatečným ochranným povlakem, velmi robustní nebo výjimečně miniaturní.“

„Funkce GPS pro sklízecí kombajny nebo snímače teploty v kancelářích přinášejí do tradičního prostředí mnoho nových funkcí. Výrobci konektorů zde nabízejí varianty s integrovanými komponentami, nebo dokonce kompletní sady,“ říká Stefan Schumacher, produktový manažer pro konektory firmy Heilind. Pro nalezení toho nejlepšího řešení z velkého množství variant vyžadují zákazníci od dodavatele spolehlivá technická doporučení.

Jedním příkladem je trh v oboru chytrých domácností. Zde Heilind podporuje uživatele tím, že jim dodává předem smontované komponenty a kabely. Takové balíčky současně obsahují i řídicí software pro aplikaci. Komponenty jsou již připraveny pro instalaci na místě. 

Standardní katalogové komponenty se stávají vzácností

Společnost Heilind plánuje další expanzi na evropský trh, a proto doplňuje i své kapacity. „Naši zákazníci jsou pod velkým tlakem zkracovat dodací lhůty a snižovat náklady. Současně vidíme nedostatek téměř všech komponent. Jako distributor chceme naše zákazníky chránit před prodlužováním dodacích lhůt,“ říká Stefan Schumacher a popisuje, co je třeba udělat. Úzká místa dodávek byla dosud většinou kompenzována tím, že si zákazník vytvořil masivní skladové zásoby. Jenže to problém vždy nevyřešilo. Firma Heilind proto doporučuje svým zákazníkům uzavírat dlouhodobé smlouvy. Těsnější integrace dodavatelského řetězce mezi distributorem a zákazníkem rovněž vede k větší jistotě dodávek na straně zákazníka. Například sklady dílů zákazníků jsou stále častěji umístěny u firmy Heilind. Distributor potom podle aktuální poptávky dodává zboží přímo do výroby. Cílem je také omezit náklady zákazníka na manuální práci ve skladové logistice. Proto se zpracovávání elektronických objednávek rozšiřuje do dalších podprocesů s cílem zautomatizovat je. „To je způsob, jímž našim zákazníkům pomáháme snižovat náklady. A na druhou stranu nám to přináší výhodu věrnosti zákazníků,“ říká Barrig. 

Trend směřující ke zmenšování objemu minimálních objednávek

Rovněž pro výrobce komponent se mnoho mění. Přímé dodávky do výroby se omezují na několik velkých a klíčových zákazníků. Pro ostatní zákazníky platí podmínka minimálních objednávek. Zde se projeví výhoda distributorů a velkoobchodů. Mnozí výrobci však omezují seznam svých distributorů jen na několik málo partnerů. To představuje pro zákazníky další problém. Trh se tím však naopak stává opět spolehlivějším.

„Nikdo si neobjedná 10 000 konektorů, když potřebuje jen 800 kusů. Proto jako distributor rozšiřujeme své služby. Zaručujeme našim zákazníkům, že si budou moci objednat jen takové množství, které skutečně potřebují,“ vysvětluje Barrig úlohu velkoobchodu. Poukazuje na to, že Heilind je v Severní Americe v oblasti propojovací techniky číslo jedna a že udržuje velmi těsné vztahy s více než stovkou předních průmyslových výrobců. Seznam dodavatelů pro Evropu měl loni 25 řádků; v letošním roce by se měl prodloužit na třicet. Pro další rozšíření se také zvýší počet zaměstnanců v Německu o 50 % na více než 100. 

Trend směřující k poskytování více služeb

„V Severní Americe a v Asii sílí trend směrem k poskytování služeb s přidanou hodnotou. Například dokážeme dodat barevné konektory, zkrátit kolíky řadových konektorů do desek plošných spojů a mnoho dalšího,“ vysvětluje Schumacher. V Německu má Heilind již zavedenou vlastní výrobu a úpravu konektorů. „Naše vlastní výroba certifikovaných konektorů je vyhledávanou službou. Například máme v sortimentu konektor, který může být individuálně sestaven z velkého množství různých dílů. Dodací lhůta od výrobce je minimálně šestnáct týdnů. V našem výrobním závodě však potřebujeme méně než týden a můžeme dodat i malé množství,“ říká Stefan Barrig, když vysvětluje výhody této služby.

Jako další příklad uvádějí produktoví manažeři přebalování zboží z velkoobchodního balení od výrobce do malých krabiček s množstvím podle objednávky zákazníka nebo různé úpravy produktů. V případě řadových mnohokolíkových konektorů do desek plošných spojů je možné osadit jen počet kolíků podle požadavku zákazníka. Heilind navíc vytváří ucelené sady komponent pro potřeby výroby podle rozpisky dodané zákazníkem. Má též vlastní středisko balení a potisku. Zde jsou produkty označovány a baleny a na speciálních tiskárnách se vyrábějí čárové kódy nebo bezpečnostní štítky podle specifikace zákazníka.

(Heilind)

Obr. 1. Konektory pro použití v průmyslu: orientovat se v rozmanitosti konektorů je stále náročnější pro vývojáře i produktové manažery

Obr. 2. Díly zákazníků jsou stále častěji umístěny ve skladu u firmy Heilind

Obr. 3. „Naše vlastní výroba certifikovaných konektorů je vyhledávanou službou,“ říká Stefan Barrig, vedoucí produktových manažerů firmy Heilind