Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Změna vzhledu robotů ABB odráží vývoj v robotice

Divize ABB Robotika reaguje na proměny v oboru robotiky novým vzhledem svých robotů. Roboty ABB jsou od 1. května 2014 dodávány v nových tvarech a v nové barvě – tradiční oranžová všech standardních robotů je nahrazena grafitově bílou. Nový design signalizuje vstup do éry, v níž lidé a roboty pracují společně.

 
V roce 1974 představila společnost ABB jako první na světě elektrický mikroprocesorem řízený průmyslový robot. Za posledních 40 let se v odvětví robotiky uplatnilo ohromující množství inovací a zlepšení. Ačkoliv se nabídka robotů ABB neustále vyvíjela a výrazně proměňovala, barva robotů zůstávala stále stejná.
 
Původní oranžová barva byla vhodná z hlediska bezpečnosti a signalizovala lidem, že pracují se zařízením, které je potenciálně nebezpečné. Nedávný pokrok v oblasti softwaru a hardwaru umožnil vznik nové generace robotů, které mohou pracovat bezproblémově a bezpečně spolu s lidmi. Právě změna barvy napovídá, že nové roboty jsou daleko vstřícnější.
 
Změna designu robotů ABB je patrná na nedávno uvedeném robotu IRB 6700, který byl představen v článku ve vydání Automy č. 5/2014 na str. 16. Nově navržené křivky ramena robotu a jeho grafitově bílá barva, to budou nyní znaky všech nově dodaných robotů ABB. Do konce roku 2014 si však zákazníci budou moci objednávat roboty ABB také v tradiční oranžové barvě. S proměnou robotů ABB seznamuje také video: http://youtu.be/C5R-FSRBUbE.

(ed)