Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Zkušenost je produkt

„Zkušenost je produkt“ – to bylo jedno z hesel letošní firemní konference Bosch Connected World 2022. Akce se konala v netradičním listopadovém termínu opět v Berlíně. Po covidové přestávce přinesla informace prezentované přímo na místě, tak i v online podobě na internetu. Jako vždy se setkala s velkým zájmem účastníků. Ne každé firemní akce se zúčastní více než 6 000 odborníků.

 

Témata byla letos rozdělena do tří základních bloků: mobilita, transformace průmyslu a internet věcí. Ve dvou dnech byla v těchto blocích prezentována technika i z dalších oborů jako energetika, stavebnictví nebo zemědělství. Mimo přednášky a prezentace bylo možné diskutovat i v 60 výstavních stáncích, umístěných v hlavní hale.

 

Kampaň pro digitalizaci

Společnost Bosch, generální partner této akce, pokračuje ve vývoji produktů a služeb pro digitální transformaci: do roku 2025 bude investovat 10 miliard eur do digitalizace a konektivity. Dvě třetiny z této částky půjdou na vývoj a rozšíření nové techniky a aplikací se zaměřením na udržitelnost, mobilitu a průmysl 4.0.

 

Kvantové počítače mají zásadní význam pro technickou suverenitu

Co se týče techniky ve vzdálenější budoucnosti, Dr. Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch, oznámil, že Bosch spolupracuje s americkou společností IBM v oblasti kvantové výpočetní techniky. Cílem společnosti Bosch je využít kvantové počítačové simulace materiálů k nalezení alternativ vzácných kovů a vzácných zemin pro uhlíkově neutrální pohonné jednotky – pro jejich elektromotory a palivové články – v příštích deseti letech. Bosch do této spolupráce vnáší své dlouholeté zkušenosti se simulací materiálů, které jsou důležité zejména pro využití v průmyslu, a na oplátku získává přístup k flotile více než dvaceti pokročilých kvantových počítačů IBM dostupných prostřednictvím cloudu IBM (obr. 2). Jakmile se ve vzdálenější budoucnosti výkon kvantových počítačů zvýší, bude pravděpodobně možné vyvozovat závěry o specifických vlastnostech nových materiálů za zlomek času, který je nyní k této činnosti třeba na běžných počítačích.

Kromě nových materiálů pro palivové články se Bosch také zajímá o nové magnety pro elektromotory, které by byly lehčí, kompaktnější, účinnější a dostupnější. Takové nové materiály by měly být šetrnější k životnímu prostředí než vzácné zeminy.

Co se týče softwaru pro kvantové počítače, zaujímá německá věda a průmysl v celosvětové konkurenci s USA a Čínskou lidovou republikou silnou pozici. Instituty pro výzkum trhu vidí v této oblasti velký potenciál. Firma Boston Consulting Group odhaduje, že trh s kvantovými počítači, včetně nových produktů a služeb, bude mít v příštích patnácti až třiceti letech hodnotu až 850 miliard amerických dolarů. Slibné jsou i prognózy pro oblast kvantových senzorů – firma McKinsey očekává, že tento trh v příštích letech vzroste až na sedm miliard dolarů.

Firma Bosch je ve vývoji v tomto oboru aktivní již několik let a hraje hlavní roli na mezinárodní úrovni. Stejně jako kvantové počítače mají obrovský potenciál i kvantové senzory (obr. 3). Ve srovnání s běžnými senzory MEMS (mikroelektromechanický systém) dosahují nebývalé přesnosti. V medicíně budou např. kvantové senzory schopné pomoci přesněji a snadněji diagnostikovat neurologická onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Budou také schopné snímat nervové impulzy a tím rozpohybovat lékařské protézy a umožnit jejich ovládání čistě „myšlenkami“ (aktivitou mozku; BMI – Brain-Machine Interface).

 

Udržitelnost je vzdálená jen na jedno kliknutí myší

Partnerství se společností IBM podtrhuje význam, který aliance pro digitální transformaci pro společnost Bosch mají – představují způsob, jak spojit síly potřebné pro rychlý a úspěšný rozvoj slibných oblastí. V současné době má společnost přibližně 40 000 softwarových odborníků, kteří pracují v mnoha v budoucnu významných oblastech (obr. 4). Například vyvíjejí softwarové řešení, které pomáhá průmyslovým podnikům dosáhnout uhlíkové neutrality. Toto řešení, které Bosch vyvíjí společně s dodavatelem energie a telekomunikačních služeb EWE AG, bude platformou, která bude čerpat z aktuálních dat z trhu s energií, z legislativy a dalších zdrojů a tím ukáže podnikům optimální cestu k udržitelnosti. Když se parametry jako státní dotace nebo ceny energií změní, navrhovaná opatření se automaticky upraví. Výsledkem je, že plán pro udržitelnější budoucnost je vzdálený jen na jedno kliknutí myší.

 

Centralizace zpracování dat a informací

K zásadním vystoupením patřilo představení metodiky DCA – Data Centric Architecture, kterou komentoval Andrew Ng, profesor na Stanfordově univerzitě v Kalifornii (USA) a zakladatel nadace Landing AI. Vychází z nových technických možností hardwaru, cloudu a komunikací. Nicméně se na nové úrovni vrací k myšlence ukládání dat z různých zdrojů v podobě datových toků – time series data – do jednotného prostředí Data Hub. V tomto prostředí se potom řeší aplikace, zabezpečení, prezentace a všechny ostatní aktivity spojené se sběrem, archivací a prezentací dat a informací, s jejich zabezpečením, přístupovými právy a dalšími aktivitami. Je oprávněný předpoklad, že rozvoji uvedené metodiky bude věnována velká pozornost a rychle se prosadí v podnikových informačních systémech.

 

Mobilita všeho druhu

Pro vozidla nejrůznějších typů a tříd, od solárního závodního vozu po vodíkový kamion, byla vyhrazena celá jedna hala. Kromě různých druhů pohonů zde byla představena nejrůznější elektronická zařízení, která jsou v moderních vozidlech k dispozici. O rozsahu elektronizace vozidel názorně přesvědčoval řez osobním autem, který odhaloval až překvapivé množství přístrojů, jež v něm byly instalovány (obr. 5). Obrázky mnoho napoví o stále důležitější roli, kterou elektronika v mobilitě hraje.

 

Shrnutí

Akce BCW 22 opět ukázala pokrok, kterého internet věcí a jeho využití v nejrůznějších odvětvích lidské činnosti dosáhly. Nemluví se již o jednotlivých oblastech, jako jsou cloudová řešení, konektivita, výpočetní výkon, miniaturizace, chytré „cokoliv“, ale o aplikacích, použití, využívání nových možností k nalézání nových postupů a řešení. Toto nejsou fráze, ale klíčová slova a otázky, na které Connected World dává konkrétní odpovědi.

Radim Adam

(Foto: Bosch (1 až 4), autor (5))

 

Obr. 1. Sál A konference BCW 2022: akce se zúčastnilo celkem 6 000 odborníků

Obr. 2. Jeden z kvantových počítačů IBM, který firma Bosch využívá pro simulaci vlastností nových materiálů

Obr. 3. Laboratoř kvantových senzorů společnosti Bosch

Obr. 4. Výzkumné centrum společnosti Bosch v Renningenu se věnuje především výzkumu umělé inteligence a mezioborovým řešením s využitím výpočetní techniky

Obr. 5. Řez automobilem s nejrůznějšími elektronickými systémy