Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Zcela nová modulární panelová PC Advantech řady TPC s revoluční konstrukcí

S nástupem Industry 4.0 přicházejí i nové požadavky na hardware. Jedním z nich je i modularita. Společnost Advantech proto uvádí na trh novou řadu průmyslových panelových počítačů TPC, která tyto požadavky splňuje. 

Základem jsou tři typy počítačových modulů, které se liší výpočetním výkonem (obr. 1). Nejvýkonnější modul TPC-5000 je určen pro úlohy typu řídicí panel a je osazen procesory Intel® Core™ i3-6100U. Pro úlohy, kde není vyžadován velký výpočetní výkon, typicky pro aplikace typu tenký klient, je určen modul řady TPC-2000. Poslední typ, TPC-1000, je vhodný pro zcela novou kategorii úloh typu webový terminál. Přehled modulů je v tab. 1. Modulárníkonstrukce TPC umožňuje kombinovat uvedené moduly s několika variantami LCD, které se liší především délkou úhlopříčky (obr. 2). LCD budou k dispozici v pěti různých velikostech, a celkově tak lze sestavit až patnáct různých variant osazených procesory Intel® Atom™ nebo Core™ a s odporovým nebo multidotykovým kapacitním displejem. Podle dané úlohy je možné tyto varianty dále doplnit některým z třiceti dostupných I/O modulů ve formátu iDOOR. Jde o moduly komunikačních rozhraní pro různé typy průmyslových sběrnic, moduly pro bezdrátovou komunikaci, digitální vstupy a výstupy, popř. rozšíření počtu LAN a COM.

Neuvěřitelná flexibilita, rozšiřitelnost, široké spektrum výpočetních výkonů, úspora peněz spojením funkcí HMI, řízení a monitorování, rychlá integrace, zkrácení doby servisu a údržby – to jsou vlastnosti, které jsou vyžadovány v systémech podle konceptu Industry 4.0. Běžnými vlastnostmi průmyslových počítačů v současné době jsou pasivní chlazení bez točivých částí, široký rozsah pracovních teplot, krytí z čela IP66 a zcela plochý čelní panel s vestavěnou anténou pro WiFi nebo NFC.

Počítače typu TPC-5000 lze objednat již nyní. Počítače TPC-1000 a TPC-2000 budou dostupné v nejbližší době. Pro více informací se mohou zájemci obrátit na obchodní oddělení společnosti FCC průmyslové systémy.

(FCC prùmyslové systémy)

Obr. 1. Modulární panelové průmyslové počítače TPC

Obr. 2. Průmyslový počítač TPC – pohled z čelní strany

Tab. 1. Přehled provedení průmyslových počítačů řady TPC

Modul

TPC-5000

TPC-2000

TPC-1000

Typ úloh

řídicí panel s aplikacemi náročnými na výpočetní výkon

průmyslový terminál s aplikacemi typu tenký klient

průmyslový webový terminál pro práci s HTML

Procesor

Intel Core i3-6100U šesté generace

Intel Atom x5-E3940

Intel Atom nebo RISC

Provedení

robustní šasi vhodné pro průmyslové prostředí

kompaktní a štíhlé provedení, vhodné do průmyslových podmínek, s širokým rozsahem pracovních teplot

modulární provedení

Montáž

do panelu, volitelně na konzolu VESA

do panelu, volitelně na konzolu VESA

do panelu, volitelně na konzolu VESA

Komunikační možnosti

tři gigabitová rozhraní LAN, možnost doplnění o I/O moduly iDOOR

volitelné komunikační moduly iDOOR

volitelné komunikační moduly iDOOR

Další vlastnosti

sloty pro PCIe, výměnný SSD s rozhraním M.2, vestavěná anténa v čelním panelu pro WiFi a NFC, vestavěný modul TPM 2.0 pro zabezpečení dat, paměť MRAM

výměnný SSD s rozhraním M.2, podpora PXE boot, umožňující centrální správu zařízení, WISE PaaS/RMM pro dálkové monitorování

cenově příznivé provedení, podpora HTML5, snadný upgrade a údržba